שתף קטע נבחר

האם ניתן לקבל מימון משכנתא גבוה מ-75%?

ב-2013 הטיל בנק ישראל מגבלות על אחוז מימון המשכנתא האפשרי ברכישת נכס. המגבלות מאפשרות לרוכשי דירה ראשונה לקבל מימון עד 75% ממחיר הדירה. הבעיה היא גיוס הון עצמי של עוד 25% - איך אפשר לגייס אותו? מדריך

בשנים האחרונות נרשם גידול מהיר בהיקף תיקי ההלוואות לדיור, זאת על רקע עלייה משמעותית במחירי הדירות וסביבה של ריבית נמוכה במונחים היסטוריים. עקב כך הטיל בנק ישראל הגבלות על נוטלי המשכנתא, מתוך רצון להקטין את הסיכון, הן לבנקים והן ללווים.

 

 

אחת ההגבלות, שנכנסה לתוקף בשנת 2013, הורתה לבנקים להעניק הלוואה לרכישת דירה ראשונה עד לגובה של 75% משווי הנכס בלבד. זאת, בניגוד למצב שהיה קיים עד אז - בו הבנקים יכולים היו לתת הלוואה אפילו עד גובה של 95% משווי הנכס.

 

כמו כן, בנק ישראל הגביל את הלוואת המשכנתא עבור דירה חליפית (משפרי דיור - כלומר רכישת דירת מגורים למי שבבעלותו דירת מגורים יחידה אחרת, כאשר הלווה מתחייב למכור אותה תוך פרק זמן בהתאם לחוק מיסוי מקרקעין) עד גובה של 70%; ולדירה להשקעה (כלומר רכישת דירת מגורים שאינה דירה יחידה או דירה חליפית) עד לגובה של 50%.

 

העובדה שיש מגבלה על אחוז המימון של רכישת הדירה בעזרת המשכנתא, מחייבת את הרוכשים להביא 25% ממחיר הדירה ממקורות עצמיים (מה שמכונה "הון עצמי"). ברוב המקרים מדובר בחסכונות או בעזרה מההורים.

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

 

ההורים יכולים לסייע

נשאלת השאלה, האם יש לרוכשי דירה ראשונה, שהם לרוב זוגות צעירים בתחילת דרכם, יכולת לקבל מימון נוסף עבור רכישת דירה, מעבר ל-75% ממחיר הדירה שממומן על ידי המשכנתא?

 

מדריך משכנתא - כתבות קודמות:

 

ההורים יכולים לסייע לזוגות הצעירים גם באמצעות הדירה שלהם - במידה שיש להם נכס ללא משכנתא או עם משכנתא קטנה. כך, יכולים ההורים לקחת הלוואה לצורך עזרה ברכישת הדירה במישכון ביתם - ולהעניק אותם לזוג הצעיר שמבקש לקנות דירה כהון עצמי.

 

דרך נוספת "להגדיל" את מימון המשכנתא, היא שהזוג יבדוק בעצמו אפשרות לקבלת הלוואה מהבנק. הלוואות מסוג זה יכולות לשמש את הזוג במגוון מטרות, לרבות מימון הוצאות נוספות שיש בעת רכישת דירה, כמו תשלום לעורך דין, תשלום למתווך, תשלום מסים וכו'. חשוב לזכור שהלוואות מסוג זה הם לרוב לטווח קצר, ולכן ההחזר החודשי עשוי להיות גבוה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים