שתף קטע נבחר

הנשיא ריבלין על הקברים המחוללים בהר הזיתים: "בכל מקום אחר הייתה קמה זעקה"

62 קברים יהודיים שחוללו לאחרונה בהר הזיתים, השלכת אשפה והבערת מצבות, וידויי אבנים לעבר המבקרים - הביאו את נשיא המדינה לבקר הבוקר בבית העלמין העתיק, שבו קבורים גם הוריו: "לא ייתכן שבמדינתנו לא נוכל לעצור ונדליזם נורא שכזה"

 

 

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, סייר הבוקר (ב') בבית העלמין היהודי בהר הזיתים שבירושלים, בעקבות ריבוי המקרים שבהם חוללו קברים במקום. "בכל מקום אחר בעולם היינו שומעים זעקה גדולה אם דבר שכזה היה קורה", אמר ריבלין. "לא ייתכן שבמדינתנו לא נוכל לעצור ונדליזם נורא שכזה".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

הנשיא עלה אל קברי הוריו, ולאחר מכן המשיך אל חלקת יוצאי אפגניסטן, שספגה פגיעות קשות מידי הפורעים במקום. הוא הזמין לסיור את העיתונאית דקלה אהרון-שפרן, שקברי סבה וסבתה חוללו לאחרונה במקרה שעלה לכותרות; את סמנכ"ל מועצת יש"ע יגאל דילמוני, שבני משפחתו קבורים אף הם בחלקה; ואת נשיא העדה האפגנית. כן סיירו במקום מפקד מרחב קדם במשטרה, והאחראי על בתי הקברות בירושלים מטעם המשרד לשרותי דת.

 

כל מה שקורה, חדש ומעניין - היכנסו לערוץ היהדות :

 

"אני מבין את נהמת הלב הכואבת, אך אסור לנו להתייאש או לוותר", אמר הנשיא לבני המשפחות. "אותנו לא יזיזו מכאן... חזרנו לארצנו ולמולדתנו, וגם בתקופות של עליות ומורדות לא נטשנו". לדבריו, "אנחנו צריכים, כריבונים, לעשות ככל שניתן כדי למנוע פעולות שכאלו... זהו אזור רגיש שרוב תושביו רוצים לחיות בשלום, ועלינו לעצור את הפרובוקציה". הוא קרא להאיץ את עבודות השיקום במקום.

 

"לעצור את הפרובוקציה". ראובן ריבלין (צילום: מארק ניימן, לע"מ) (צילום: מארק ניימן, לע
"לעצור את הפרובוקציה". ראובן ריבלין(צילום: מארק ניימן, לע"מ)

 

החלקות ה"קדמיות" בהר הזיתים סופגות בחודשים האחרונים פשעי השחתה ופגיעה קשה במצבות רבות של יהודים. עד כה בוצעה חבלה קשה ב-62 קברים בהר, שכללה השלכת אשפה והבערת מצבות, ואף יודו אבנים לעבר המבקרים. היעדר תחושת הביטחון מונעת מקרובי משפחה נוספים לבקר את מתיהם.

 

מפקד המרחב, ניצב משנה חיים שמואלי, הבהיר כי תוגברה האבטחה המשטרתית במקום, וסקר בפני הנשיא את הפעולות הננקטות למניעת הפשעים יחד עם משרד השיכון האחראי גם הוא על אחזקת המקום. ריבלין שמע בסיור על הקושי לנטר את פעולות החבלה, לאחר שכבר שלוש פעמים הושמדו במקום מצלמות האבטחה.

 

נציג המשרד לשרותי דת, הלל הורביץ, סיפר כי מתוכננת להיבנות גדר גבוהה על השיפולים הצפון-מזרחיים של הר הזיתים וכי תתוגבר הנוכחות היהודית במקום בין היתר באמצעות אירועים רבים שייערכו בו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מארק ניימן, לע"מ
"לא יזיזו אותנו מכאן". נשיא המדינה ראובן ריבלין
צילום: מארק ניימן, לע"מ
מומלצים