שתף קטע נבחר

ההסדר אושר, מגה ממשיכה לפעול

אחרי יותר מ-11 שעות השופט החליט לאשר את הסדרי הנושים למרות הסתייגויות של חלק ממשכירי הנדל"ן ושתי סוגיות שעוד לא נפתרו עם הבנקים. קודם לכן הוחלט להאריך את הקפאת ההליכים בעדן טבע מרקט ב-30 ימים

בית המשפט המחוזי בלוד אישר הערב (ג') את הסדרי הנושים של מגה עם הבנקים, משכירי הנדל"ן והספקים למרות הסתייגויות של חלק ממשכירי הנדל"ן ושתי סוגיות שעוד לא נפתרו עם הבנקים.

 

בסיכום הדיון אמר השופט: "אני מאשר את ההסדרים כדלקמן: נשארו שני עניינים פתוחים בין קבוצת הבנקים לבין מגה. שני עניינים אלה, שיפורטו בפרוטוקול. הצדדים יופיעו לפניי מחר ב-12 בבוקר.

 

"בעניין משכירי הנכסים, אני מאשר את ההסדר באופן שתשלומי שכר הדירה בתקופת ההסדר כמפורט בו, יהיו חודשיים במקום רבעוניים. המלצתי למשכירים היא לתרום תרומה שולית נוספת לטובת ההסדר ולדחות 5% מתוך שכה"ד לתקופה של שנה אחת. חברת רבוע כחול נדל"ן הודעה כי תביא העניין לאישור האסיפה הכללית, תוך המלצת הדירקטוריון לאשר המלצת ביהמ"ש. אני מורה לחברה זו לכנס את האסיפה תוך 10 ימים".

 

בעל השליטה במגה, שרגא בירן, בכניסה לבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בעל השליטה במגה, שרגא בירן, בכניסה לבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)

 

בנוסף, ביקש השופט כי בינתיים יעוכבו ההליכים בתובענות הייצוגיות נגד החברה. עוד אמר כי "חברת אלון רבוע כחול תבוא בדברים כבר מחר עם הבנק הבינלאומי ותמציא לו את הפרטים הדרושים לצורך הסכמתו לדחיית פירעון החוב לחצי שנה".

  

לפי ההסדר עם הבנקים, בעלת השליטה במגה, אלון רבוע כחול, תזרים 320 מיליון שקל להמשך הפעילות בחברה במקום 240 מיליון שקל שהתחייבה עד כה.

 

נציג מגה אמר בדיון על המתווה המעודכן עם הבנקים: "אלון רבוע כחול תתחייב להעמיד למגה מסגרת נוספת והון חוזר למגה בסך 80 מיליון שקל נוספים מעבר להלוואת 240 מיליון שקל שהוצעה במתווה המקורי, כלומר 320 מיליון שקל.

 

"160 מיליון מתוך 240 יועברו להון של מגה. ההלוואה הזאת תוחזר לרבוע כחול רק אחרי פרעון מלוא החוב לספקים. הערבות של רבוע כחול על החוב של מגה לבנקים תטופל במסגרות רבוע כחול. רבוע כחול תגדיל הנפקת הזכויות ל-200 מיליון שקל".

 

בדיון סוכם חלקית גם על מבנה הדירקטוריון של מגה: 3 נציגי הנהלה, 2 נציגי עובדים, נציג 1 של הספקים בהתאם להסדר עם הספקים (נתון לבדיקת הגבלים עסקיים) והאחרון דירקטור בהמלצת בית המשפט. יהיו סך הכל 4 דירקטורים שלא מונו על ידי בעלת השליטה.

 

לראשונה מאז פרוץ המשבר, גם בעל השליטה בפועל בחברת מגה, שרגא בירן, הגיע לדיון בנושא מצבה של הרשת. הוא לא עשה זאת מיוזמתו: בנק הפועלים פנה לבית-המשפט בבקשה לזמנו ובית-המשפט כפה זאת עליו. 

 

משמאל: בעל השליטה שרגא בירן ויו"ר דירקטוריון הרבוע הכחול, עמית בן יצחק (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
משמאל: בעל השליטה שרגא בירן ויו"ר דירקטוריון הרבוע הכחול, עמית בן יצחק(צילום: מוטי קמחי)

 

הוארכה הקפאת ההליכים לעדן טבע מרקט

בתחילת הדיון עסקו במצבה של רשת עדן טבע מרקט שנמצאת בהקפאת הליכים. מגה מחזיקה ב-51% מעדן טבע מרקט. השאר מוחזק על ידי גיא פרוביזור, המנכ"ל המודח של עדן. 640 עובדי הרשת, שמשכורותיהם מעוכבות, תומכים בהקפאה, אך עומדים על כך שיקבלו 100% מהחובות שהרשת חבה להם ללא תקרה בניגוד למה שהרשת מבקשת. העובדים מבקשים שתהיה הפרדה בין סניפי מגה לסניפי עדן טבע מרקט שנמצאים בתוך חנויות מגה. 

 

בנק לאומי, הנושה הגדול של עדן טבע מרקט (חבה לו 35 מיליון שקל עם ערבות של מגה מ.ק.) תומך בהארכת הקפאת ההליכים. הוא תומך בהתאוששות הרשת, בין על ידי רכישה על ידי מגה ובין אם על ידי רכישה אחרת. בנק הפועלים שעדן טבע מרקט חבה לו 29 מיליון שקל בערבות מלאה של רבוע כחול, גם כן תומך בהמשך הקפאת ההליכים.

 

דורית לוי טילר, הנאמנת של עדן טבע מרקט (עו"ד שמותנה בעקבות הקפאת הליכים), אמרה בתחילת הדיון כי: "קיבלנו פניות מגופים שמוכנים לממן את המשך פעילותה של מגה. מקורות המימון שלנו מחייבים רכישה של מוצרים שלא נמצאים כרגע על המדף. יש מאות לקוחות שמחכים לחזרתם של המוצרים הטריים למדף. בגלל החוסר במוצרים ובגלל התקשורת הדרמטית המחזורים בסניפים קטנו ומספק הקונים ירד מאמינים שמדובר בתופעה חולפת. אני מבקשת הקפאה של 45 ימים".

 

הנציג של בעלי מניות המיעוט בחברה גיא פרוביזור ושותפו אמר כי: "זו חברה שנדחפה בזדון על ידי קבוצת אלון רבוע כחול להליך של חדלות פרעון. החברה לא צריכה להיות בהקפאת הליכים. היא יכולה לפעול כבר עכשיו. לפי הסכם הרכישה של עדן טבע מרקט על אלון רבוע כחול להעמיד לבדה ערבות לחברה. בעבר עמדה בכך, עד הגעתו של מנכ"ל מגה לשעבר מוטי קרן ואז החלו בחישות למיניהן ואי מימון כיוון שלכאורה מגה בצרות

 

"המימון הופסק ואז החלה מסכת של השמדת ערך שערכו מגה ואלון לעדן טבע מרקט. בשיחה שהתקיימה בין אביגדור קפלן לבין גיא פרוביזור ב-26 באפריל, ביקש פרוביזור לעמוד בהתחייבות החוזית להזרים את הכסף. בתגובה אמר לו קפלן, יו"ר הרשת: 'בין שהעסק ימות ובין שהרבוע הכחול ימות - אז שהעסק ימות'. כך לא מתנהגים", אמר נציגו של פרוביזור. 

 

לבסוף, השופט אילן שילה אישר את המשך הקפאת ההליכים לעדן טבע מרקט ב-30 יום. על הנאמנת לדווח לבית המשפט תוך 10 ימים על מקורות המימון העתידיים של הרשת.

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 

 

לפני הדיון - הבנקים התנגדו להסדר

אמש העבירו הבנקים, הפועלים, מזרחי טפחות ולאומי, את התנגדותם להסדר המשופר שהציעה להם מגה והעמידו תנאים להסכמתם, כגון הזרמת הון משמעותית לפרעון החובות להם.

 

בנק הפועלים, באמצעות בא כוחו  עו"ד רונן מטרי, דרש אתמול שבירן יעמיד לחברה את הסכומים הדרושים לשם הבראתה. הדרישה הופנתה גם כלפי חברת אלון רבוע כחול בע"מ, שהיא בעלת השליטה במגה ובירן הוא המחזיק העיקרי במניותיה, דרך שירשור של שלוש חברות. בנק הפועלים טען שבירן מסתתר מאחורי "שרשרת שליטה".

  


מבנה הבעלות במגה ושאר החברות שבשליטת שרגא בירן

  


מותגי קבוצת אלון רבוע כחול

מותגי קבוצת אלון רבוע כחול
תחום מותגים
רשתות מזון בבעלות מגה קמעונאות: מגה בעיר, מגה, You, זול בשפע, עדן טבע מרקט ותכל'ס. בבעלות דור אלון אנרגיה בישראל: AM:PM, אלונית, אלונית בקיבוץ/במושב, סופר אלונית, si espresso
דלק וגז דור אלון, דור אלון גז
רשתות ומותגים לבית ד"ר בייבי (בבעלות מגה קמעונאות), כפר השעשועים (בבעלות בי קמעונאות), ורדינון, נעמן (בבעלות נעמן פורצלן)
תקשורת רדיו 103 FM רדיו ללא הפסקה, רדיו אקו 99 FM, ישראל פוסט
נופש, תווים, מועדון לקוחות נופש ישיר, דיינרס, רב-קארד, רב תו, מועדון You
סלולר Youphone (בבעלות אלון רבוע תקשורת)

 

בית-המשפט הסכים: "אכן נראה כי יש מקום להתייצבות מר בירן לדיון מחר ואני מורה על התייצבותו. באי כוח החברה ידאגו לאלתר לזמנו", קבע השופט אילן ש. שילה. בנק הפועלים, שמגה חבה לו 311 מיליון שקל, הצביע אמש נגד ההסדר שהציעה מגה לנושים הפיננסיים.

 


חובות מגה לנושים הפיננסיים (במיליוני שקלים)

חובות מגה לנושים הפיננסיים (במיליוני שקלים)
בנק הפועלים 301
בנק מזרחי טפחות 145
בנק לאומי 59
בנק הבינלאומי 53
חברות כרטיסי האשראי 27

 

מה בית-המשפט נדרש לאשר?

בית-המשפט נדרש היום לאשר או לדחות את ההסדרים אליהם הגיעה מגה עם נושיה.

 

לספקים הגדולים (כתנובה, אסם ושטראוס) ולספקים בינוניים והקטנים (שחובם נמוך מ-800 אלף שקל), מגה הציעה והם אישרו: תשלום במזומן על הסחורה עד סוף יולי, כשהתשלום יינתן בכל שבוע. מאוגוסט, התמורה עבור הסחורה תשולם כרגיל. ימי האשראי לא ישונו במשך שנתיים וכן לא יוגשו תביעות לחברות המבטחות את אשראי הספקים בעקבות ההסדר.

 

לספקים קטנים ובינוניים הציעה החברה בנוסף, כי חובות העבר ייפרעו ב-4 תשלומים שבועיים שונים. הספקים אישרו זאת.

לספקים הגדולים מגה הציעה: 30% מחובות העבר יידחו למשך שנתיים וישולמו ב-36 תשלומים מיולי 2017, בריבית שנתית של 2% ובעת הפירעון: בריבית של 3%. תוך 5 חודשים, יוכלו להמיר את החוב הנדחה למניות החברה האם של מגה, אלון רבוע כחול. אחרי 4 חודשים מאישור ההסדר, מגה תערוך הנפקת זכויות בשווי 150 מיליון שקל. הספקים הגדולים אישרו זאת, אך עם סייגים ותנאים.

 

ההסדר עם הגופים הפיננסיים כולל המתנה של 3 שנים ללא תשלום חוב (תקופת "גרייס" - חסד) ואז פריסה של 60% מהחוב במשך 7 שנים, ללא בטחונות. בשנה ה-11, תיפרע יתרת 40% מהחוב. לטענת בנק הפועלים: "לא הוצג כל מקור לפרעון יתרת החוב". לטענת מגה: אם הרשת תקרוס, יוכלו הבנקים לתבוע את חובם מיידית בבית-המשפט.

 

צילום: עידו ארז ()
צילום: עידו ארז

 


חובות מגה לספקים הגדולים (מתוך 1,500 ספקים) במיליוני שקלים

חובות מגה לספקים הגדולים (מתוך 1,500 ספקים) במיליוני שקלים
ספק גובה החוב
תנובה 105,614,486
שטראוס 68,557,602
אסם 60,638,158
החברה המרכזית למשקאות קלים 25,397,913
חוגלה קימברלי 24,147,410
דיפלומט 20,234,660
נטו מלינדה סחר 18,473,901
יפאורה 14,610,288
טמפו 12,576,477
החברה הדרומית לשיווק 11,701,582
יוניליוור 11,670,498
שסטוביץ 10,855,266
מחלבת גד 10,494,432
אנג'ל 9,400,405
זוגלובק 7,926,434
דנשר 7,054,262
ויסוצקי 6,881,773
ג'נרל מילס 6,822,060
עוף טוב 5,025,064
קרליין 3,900,719
ליימן שליסל 3,833,182
גליקסמן שיווק ביצים 3,126,388
מרינה פטריות הגליל 3,110,444
וילי פוד 2,969,264
ברמן 2,898,778
בראשית 2,697,938

 

בנוסף להסדרים, מגה נקטה בצעדי התייעלות: הזרמת כספים מהחברה האם, קיצוץ במשכרות פיטורי קרוב לאלף עובדים, סגירת 32 סניפים והעברת שליש מהבעלות בחברה לעודים, בתמיכת ההסתדרות. כמו כן אלון רבוע תקשורת, חברת בת של אלון רבוע כחול, מכרה את חברת יופון (Youphone) לפלאפון. עדן טבע מרקט, שבשליטת מגה - נכנסה להליך של הקפאת הליכים וגם AM:PM עשוייה להיות על המדף.

 

העובדים: "חששות כבדים שנלך הבייתה"

"אם נאבד את מקום העבודה שלנו - נתמוטט". כך הסבירה הבוקר עובדת חברת מגה ב-22 השנים האחרונות, אורית גרציאני (62) מבת ים. יחד עם כ-200 עובדים נוספים היא הגיעה להפגין מול בית המשפט, שדן באישור הסדרי הנושים של החברה. לדברי גרציאני, בעבר כבר ויתרה על ימי חופשה ודמי הבראה וכסף "כדי שהמערכת תשרוד, אבל עכשיו אני מקווה שהמנכ"לים למעלה יתחשבו בנו כדי שנוכל להמשיך לעבוד בכבוד".

 

 

שמחה אנאייב: "אי אפשר להיות בין שמיים לארץ" (צילום: נועם (דבול)  דביר) (צילום: נועם (דבול)  דביר)
שמחה אנאייב: "אי אפשר להיות בין שמיים לארץ"(צילום: נועם (דבול) דביר)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

גרציאני סיפרה כי היא אם חד הורית, "אני לא ישנה כבר שבועיים, יש לי חששות מאוד כבדים שהמקום ייסגר ונלך הביתה". היא אמרה כי שכרה עומד על 3,500 שקל. "להגיד את האמת, אני במצב רוח ירוד. מיואשת. אנחנו רוצים לפרנס את המשפחות שלנו בכבוד, אבל אם הרשת תיסגר זו תהיה התמוטטות טוטאלית בגיל שלי לחפש עבודה. אחרי 22 שנים שבהן נתתי את כל כולי למערכת, אני לא יודעת איך ממשיכים מכאן הלאה".

 

שמחה אנאייב מאלעד, אב לחמישה, עובד ברשת כתשע שנים כמנהל מחלקת אפייה בסניף יד אליהו בתל אביב, וכך גם אשתו. מול בית המשפט סיפר: "בשבועות האחרונים הייתה תקופה מאוד לחוצה. אנחנו במצב של אי ודאות, גם בבית וגם בעבודה". לדבריו, בסניפי הרשת "הסחורות מגיעות בצמצום. קיבלתי משטח ואמרו לי לא לפתוח אותו עד שלא אקבל אישור. אי אפשר לעבוד כככה. זה לא הגיוני".

 

הוא הוסיף: "הילדים בלחץ. הם אומרים לי לחפש עבודה, לשלוח קורות חיים ולהמשיך הלאה. אי אפשר להיות בין שמיים וארץ". הוא הביע תקווה ש"הבנקים יבואו לקראתנו, כי אנחנו גם מפרנסים את הבנקים. יש פה 6,000 משפחות. ההנהלה כושלת אבל היה הליך הבראה. צריך להגיע לעמק השווה ולהמשיך לעבוד".


פורסם לראשונה 14/07/2015 10:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: מוטי קמחי
הפגנת העובדים מחוץ לאולם הדיונים
צילום: מוטי קמחי
מומלצים