שתף קטע נבחר

צילום: AP, AFP, אלכס קולמויסקי

נתניהו על הסכם הגרעין: "טעות היסטורית לעולם"

ראש הממשלה מתח ביקורת חריפה על ההסכם ההיסטורי שסוכם בווינה בין המעצמות לאיראן, וטען כי הוא יוביל לנשק איראני גרעיני. "התחייבנו למנוע מאיראן להתחמש בנשק גרעיני – וההתחייבות הזאת בעינה עומדת"

 

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתח הבוקר (יום ג') ביקורת חריפה על הסכם הגרעין שהושג הבוקר בווינה בין המעצמות לאיראן ואמר כי הוא יבטיח לטהרן נתיב לנשק גרעיני. "כשמוכנים לעשות הסכם בכל מחיר – זאת התוצאה", אמר נתניהו בפתח פגישתו עם שר החוץ של הולנד ברט קואנדרס. "מהדיווחים הראשונים שמגיעים אפשר לקבוע כבר עכשיו שההסכם הזה הוא טעות היסטורית לעולם".

 

הסכם גרעין היסטורי - התגובות בישראל

 

נתניהו הוסיף ואמר כי "בכל התחומים שהיו אמורים למנוע מאיראן את היכולת להתחמש בנשק גרעיני נעשו ויתורים מפליגים. בנוסף, איראן תקבל מאות מיליארדי דולרים שבאמצעותם היא תוכל לתדלק את מכונת הטרור, ההתפשטות והתוקפנות שלה במזרח התיכון ובעולם כולו. אי אפשר למנוע הסכם כשהנושאים ונותנים בו מוכנים לעשות עוד ועוד ויתורים למי שקורא גם תוך כדי השיחות 'מוות לארצות הברית'.

 

"ידענו היטב שהרצון לחתום על ההסכם חזק יותר מכל דבר ולכן לא התחייבנו למנוע הסכם. כן התחייבנו למנוע מאיראן להתחמש בנשק גרעיני – וההתחייבות הזאת בעינה עומדת. אני אומר לכל המנהיגים בישראל - עכשיו הזמן לשים בצד את הפוליטיקה הקטנה ולהתאחד מאחורי הנושא הגורלי ביותר לעתידה וביטחונה של מדינת ישראל". 

 

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר כי "ההסכם שנחתם בין המעצמות לאיראן הוא ניצחון דרך השקר וההונאה של מי שהגיעה בעמדת נחיתות למשא ומתן, ויצאה ממנו כשידה על העליונה. העולם החופשי העניק היום לגיטימציה לדרך הטרור, במקום להיאבק בה בכל דרך. ההסכם הזה הוא טרגדיה לכל מי שחותר לשמירה על הסדר העולמי ולכל מי שחרד מהפיכתה של איראן למדינה בעלת נשק גרעיני".

 

המשנה לראש הממשלה ושר הפנים סילבן שלום אמר כי "זהו הסכם רע שמשרת את איראן, הסכם שבו המערב מעדיף לקצור הישגים מדיניים מפוקפקים בטווח הקצר על פני חשיבה והישגים בטווח הארוך. ההסכם הזה יביא את איראן למצב שבו הם יכולים ברגע לאיים לא רק על ישראל אלא על העולם כולו. מי שחושב שכעת עם ההסכם לאיראן תהיה חשיבה אזרחית ולא צבאית בנוגע לפרויקט הגרעין שהם מקדמים טומן ראשו בחול".

 

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן אמר במשדר המיוחד של אולפן ynet כי "ברור שלאיראנים אין שום כוונה לעמוד בהבטחות ובהתחייבויות ולא משנה על מה הם חתמו. ראינו אינספור הפרות ב-15 השנים האחרונות מצד איראן, ולא פעם גילה העולם כל מיני כורים מוסתרים מתחת לאדמה. ברגע שיש חתימה בווינה, יש הסכמות בווינה. הרוסים, הסינים, האנגלים והגרמנים ירוצו לאיראן להשקיע כסף, להביא חברות ולמכור טכנולוגיות".

 

שר החוץ לשעבר קרא לראש הממשלה נתניהו "להיתלות מעל שיקולים פוליטיים" וציין עוד כי "אין שום קשר בין השתתפות בקואליציה והצטרפות לקואליציה לבין גיבוש אסטרטגיה לאומית מתוך קונצנזוס לאומי רחב, אבל בסופו של דבר מי שצריך להיתלות מעל עצמו ומעל השיקולים הפוליטיים שלו זה ראש הממשלה".

 

בסביבות השעה 9:15 הבוקר הודיע דיפלומט איראני בווינה כי הושג הסכם שבמסגרתו תסיר הקהילה הבינלאומית את הסנקציות מעל ארצו בתמורה לפיקוח על אתרי הגרעין שלה. "כל העבודה הקשה השתלמה והגענו להסכם. אלוהים יברך את העם שלנו", אמר הדיפלומט האיראני לסוכנות הידיעות רויטרס. גורם איראני נוסף ודיפלומט מערבי אישרו כי הושג הסכם גרעין היסטורי.

  

ג'ון קרי וצוות המשא ומתן במלון בווינה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ג'ון קרי וצוות המשא ומתן במלון בווינה(צילום: AFP)

 

דיפלומט מערבי בכיר אמר לסוכנות הידיעות AP כי ההסכם כולל פשרה בין ארצות הברית לבין איראן שתאפשר לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) לבקר במתקנים צבאיים איראניים כחלק ממשימות הפיקוח שלהם. אלא שגישה לאתריה הצבאיים של איראן תהיה בתיאום, אך לא מיידית, ומבקרי ההסכם טוענים שלאיראנים יהיה מספיק זמן להסתיר כל עדות לאי ציותם להסכם שעליו חתמו בווינה. במידה שאיראן לא תקיים את חלקה בהסכם, האו"ם יוכל להטיל עליה סנקציות תוך 65 ימים. דיפלומטים אמרו כי העיצומים על תוכנית הטילים הבליסטיים האיראנית לא יוסרו בשמונה השנים הקרובות. עוד נמסר כי אמברגו הנשק על הרפובליקה האיסלאמית יישאר על כנו בחמש השנים הקרובות.

 

ההסכם ההיסטורי בין איראן לבין שש המעצמות – ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה – גובש לאחר מרתון של שיחות שנמשך זה יותר משבועיים בבית מלון מהמאה ה-19 בבירת אוסטריה ולאחר סבבי שיחות לא מוצלחים בשנים האחרונות. פרטי ההסכם עדיין לא פורסמו. מוקדם יותר הלילה פרסמה סוכנות הידיעות רויטרס פרטים מתוך הטיוטה הסופית של ההסכם שכוללים גישה של הפקחים הבינלאומיים לאתרי הגרעין החשודים באיראן כולל אלה הצבאיים, יישום הקלות בסנקציות במחצית הראשונה של שנת 2016 רק לאחר שיוסרו חששות המערב בנוגע לפעילות הגרעינית, וסיכום לפתור את הסוגיות הללו עד סוף השנה.

 

ההסכם שייחתם עם איראן צפוי להגיע לאישור מועצת הביטחון של האו"ם עד סוף החודש, ואז יחל הליך יישום ההסכם.

 

במשך שנים טוען המערב כי איראן מנסה להשיג פצצות גרעיניות לצרכים צבאיים, אולם טהרן הכחישה וטענה בתוקף שתוכנית הגרעין שלה נועדה למטרות שלום, בהן ייצור חשמל ותרופות, ומנעי מפקחי סבא"א להיכנס למתקניה הגרעיניים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מארק ישראל סלם
ראש הממשלה נתניהו
צילום: מארק ישראל סלם
מומלצים