שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מש' הבריאות חושף: אחוזי ההצלחה הזעומים של טיפולי הפוריות

  נתונים חדשים של משרד הבריאות מגלים כי שיעור ההצלחה של טיפולי הפוריות, הכל-כך פופולארים בישראל, נמוך. רק 20% מכלל הנסיונות מסתימים בלידת עובר חי. מומחה: הסיבה היא ריבוי הפונות לטיפולים

  ישראל מעצמת טיפולי פוריות, אך המספרים אינם מעודדים: נתונים חדשים של משרד הבריאות מגלים כי שיעור ההצלחה בטיפולי הפוריות בישראל נמוך למדי. הסיבה ככל הנראה היא ריבוי הטיפולים, גם כשהסיכוי נמוך.

   

  קראו עוד על טיפולי פוריות:

  נתונים מדאיגים: ישראליות עוברות טיפולי פוריות - לשווא

  בטיפולי פוריות? הבדיקות שיכפילו הסיכויים

  טיפולי פוריות: מה הנזק שנגרם לתינוקות?

   

  מנתוני משרד הבריאות נמצא כי מספר מחוזרי טיפולי הפוריות בשנת 2013 היה 39,174, מדובר בירידה של כ-1.1% בהשוואה לשנה קודמת. מספר מחזורי הטיפול עם החזרת עוברים ירד בשנת 2013 ל-33,447, ירידה של 3% בהשוואה לשנה קודמת.

   

  רבע ממחזורי הטיפול הניבו הריון, אך רק חמישית הסתיימו בלידת תינוק חי (צילום: index open) (צילום: index open)
  רבע ממחזורי הטיפול הניבו הריון, אך רק חמישית הסתיימו בלידת תינוק חי(צילום: index open)

   

  מספר ההריונות לאחר טיפולי פוריות היה 9,583 בשנת 2013, ירידה של 1.7% משנה קודמת (9,746). כרבע ממחזורי הטיפול היו עם הריון, אחוז יציב בעשור האחרון. אולם כשמדובר בלידת תינוק חי - אחוזי ההצלחה עמדו על 20%. 

   

  הנתונים מגלים כי מספר הלידות לאחר טיפולי פוריות שהסתיימו בלידת חי היה 6,165 בשנת 2013, בהשוואה ל- 6,472 בשנה שעברה (ירידה של 4.7%). מספר התינוקות הממוצע בלידה לאחר טיפולי פוריות הוא 1.2 תינוקות חיים. גם זה שיעור יציב בעשור האחרון.

   

  אחוז לידות החי לאחר טיפולי פוריות מכלל לידות החי בישראל היה 4.3% בשנת 2013, לעומת 3% בשנת 2001 ו- 2.5% בשנת 1997.

   

  הסיבה: המדינה מאפשרת טיפולים חינם

  "שיעור טיפולי הפוריות בישראל הוא מהגבוהים בעולם" אומר ל-ynet ד"ר אליהו לויטס, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית בסורוקה, "אין עוד מדינה שמאפשרת לנשים טיפולים ללא הגבלה בסל התרופות עד גיל 45. במדינות אחרות, נשים בשלב מסויים כבר אינן מוכנות להוציא כסף רב על הטיפולים. זו הסיבה לשיעור ההצלחה הנמוך יחסית בטיפולי פוריות. זה לא שאנחנו גרועים טכנולוגית".

   

  האם בעתיד ישתפר שיעור ההצלחה בטיפולי הפוריות? ד"ר לויטס אופטימי: "בארצות הברית מתגאים בשיטת ברירת העוברים, שמוכיחה את עצמה ומביאה ללידות חי בשיעור הצלחה של 80% ואף יותר. אני מקווה שהשיטה תתפוס תאוצה גם בישראל, וכך נוכל לשפר בצורה משמעותית את ברירת העובר המתאים ביותר לחיות מחוץ לרחם".   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  שיעור ההפריות בישראל הוא מהגבוהים בעולם
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים