שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  איך תדעו שנדבקתם בסקביאס - ומה הטיפול היעיל?

  חרק הסקביאס אמנם זעיר, אבל עושה שמות בגוף. די ב-10 חרקים כדי לגרום לגרד עז מכף רגל ועד ראש. מי צריך להיזהר, איך מונעים הדבקה המונית והאם יש טיפול? כתבה נוספת על מחלות שתחטפו במיטה

  את הגרדת אתם מכירים דווקא בשמה הרפואי: סקביאס. המדובר בהדבקה של העור בחרק הקרוי סרקופטס סקאביי. ההדבקה נפוצה בכל העולם ופוגעת בכל הגזעים, כל המעמדות, הן בגברים והן בנשים. החיידק מתפשט במהירות במגע של עור בעור, ולכן אופייני למקומות בהם מרוכזים בני אדם יחדיו, כמו במעונות, גני ילדים, מחנות הצבא וכמובן מועבר במהלך יחסי מין. סקביאס יכול להדביק גם באמצעות בגדים משותפים או כלי מיטה.

   

  קראו עוד על מחלות מין:

  הרפס: איך נדבקים, מה הסימפטומים ומה הטיפול היעיל

  קונדילומה: מחלת מין שעלולה להוביל לסרטן

  עלייה של 300% בנדבקים בעגבת - רובם הומואים

   

  נקבת הסקביאס יכולה לשרוד כחודש על הגוף. היא מטילה ביצים על העור, ומתחתיו (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  נקבת הסקביאס יכולה לשרוד כחודש על הגוף. היא מטילה ביצים על העור, ומתחתיו(צילום: shutterstock)

   

   ( )

  כשהחרק מחוץ לגוף, הוא אינו שורד יותר מ-48 עד 72 שעות. אולם על גוף האדם, נקבת הסקביאס עשויה להאריך ימים עד חודש. במהלך זמן זה היא מטילה ביצים (לעתים על העור עצמו ולעתים היא חופרת ומטילה מתחת לעור), מהם בוקעים זחלי הסקביאס.

    

  תנועת הסקביאס בתוך העור ועליו, גורמת לגרד עז הדומה לתגובה אלרגית במראהו: "איים" של נגעים אדומים מורמים מעט מעל פני העור. גם נוכחות הביצים אותן הטילו נקבות הסקביאס על העור, גורמות לתגובה אלרגית עזה המביאה לתחושת גרד קשה.

   

   ( )

  בתוך ארבעה עד שישה ימים מרגע ההדבקה, מתחילים הסימפטומים להופיע. על העור יופיעו נגעים הנראים כמו חצ'קונים או חורים זעירים על העור, במיוחד בין האצבעות, על קפלי עור בזרועות, במרפקים, בברכיים, על הפין, השדיים או הכתפיים. הנגעים גורמים לגרד עז בכל הגוף, במיוחד בלילה. תחושת הגרד העז גורמת לנדבקים, איך לא, לגרד את הפצעים, ובכך לגרום להדבקה נוספת (הדבקה שניונית) גם בחיידקים.

   

  צפו: כיצד נראה חולה שנדבק בסקביאס?

   

   

   ( )

  לרוב די לרופא במבט חטוף על העור כדי לזהות את הנגעים והנקבים הזעירים על העור. גירוד קל של העור באמצעות כלי מיוחד יכול להספיק כדי לאסוף את חרקי הסקביאס, הביצים אותם הטילו או שיירי צואת החרק.

   

  עם זאת, קל להחמיץ אבחנה של סקביאס, כיוון שאדם שנדבק אינו נושא עליו יותר מ-10 חרקי סקביאס. כמות מעטה זו מסבירה את עוצמתם של החרקים ויכולתם לגרום לגרד העז על עור הנדבק.

   

   ( )

  קיימות כמה תמיסות לטיפול בסקביאס, אותן יש למרוח מכף רגל עד ראש לפני השינה, למשך שמונה שעות. לאחר מכן נדרש הנדבק להתקלח ולהסיר מעליו את שיירי התמיסה. הטיפול בתמיסה נדרש גם כעבור שבוע עד 10 ימים, כדי לוודא השמדה של כל חרקי הסקביאס.

   

  גם לאחר הטיפול, עשוי להימשך הגירוד גם שבועיים עד שלושה אחר כך, אולם אין זה אומר שהאדם עדיין נגוע. הרופא עשוי לרשום תרופות נוספות כדי להקל על תחושת הגרד העז.

   

  כל הבגדים, כלי המיטה והמגבות של אדם נגוע צריכים לעבור שטיפה במים רותחים מיד עם האבחנה, משום שהחרק נוטה לשהות גם עליהם. מאחר שהחרק מדבק ביותר ועובר בקלות מאדם לאדם או מביגוד לאדם, גם בני משפחה שהיו במגע קרוב עם האדם הנגוע, ובני או בנות הזוג צריכים לקבל טיפול כדי למנוע הדבקה מחודשת.

   

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הנגעים נראים כמו חורים זעירים על העור, הגורמים לגרד עז
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים