שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

בנט מגדיל את תקציב ארגון הנוער הגאה

מקיר לקיר גינו השרים ובכירי המערכת הפוליטית את פיגוע השנאה במצעד הגאווה. ראש הממשלה אמר כי "בירושלים בוצע הערב פשע שנאה מתועב. בישראל לכל אחת ואחד, לרבות בקהילה הגאה, הזכות לחיות את חייהם בבטחה"

לאחר פיגוע השנאה הערב (יום ה') במצעד הגאווה בירושלים, שבו נפצעו שישה צועדים, הודיע שר החינוך נפתלי בנט כי יגדיל משמעותית את תקציב ארגון הנוער הגאה (איגי). ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בהצהרה מצולמת כי "בירושלים בוצע הערב פשע שנאה מתועב. בישראל לכל אחת ואחד, לרבות בקהילה הגאה, הזכות לחיות את חייהם בבטחה, ואנחנו נגן על הזכות הזאת". הדקירה אירעה מעט לאחר תחילת המצעד בבירה, כאשר ישי שליסל, אותו אדם שדקר צועדים גאים לפני עשור והשתחרר זה עתה מהכלא, התפרץ לשורות הצועדים ודקר שישה בני אדם. שניים מהם נפצעו קשה

 

 

 

  

 

נתניהו הוסיף כי "טוב שראשי הדת בישראל גינו את הפשע המתועב ואני קורא לכל מנהיגי הציבור להצטרף בהוקעת המעשה השפל הזה. אני מאחל בשם כל אזרחי ישראל החלמה שלמה ומהירה לכל הפצועים". מוקדם יותר שוחח ראש הממשלה נתניהו עם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן. השר עדכן את רה"מ כי כבר מתבצעת בדיקה כיצד ניתנה גישה לאירוע הזה לאדם שביצע מעשה דומה לפני עשר שנים.

  

 

שליסל לאחר מעצרו, היום בירושלים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שליסל לאחר מעצרו, היום בירושלים(צילום: רויטרס)

נתניהו. "קורא לכל מנהיגי הציבור להוקיע את המעשה השפל" (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
נתניהו. "קורא לכל מנהיגי הציבור להוקיע את המעשה השפל"(צילום: חיים צח, לע"מ)

בני נוער בירושלים לאחר הדקירה, הערב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בני נוער בירושלים לאחר הדקירה, הערב(צילום: רויטרס)

שר החינוך בנט קיים הערב דיון מיוחד עם צוותו בעקבות האירועים. הוא הורה לבכירי משרדו להכין תוכנית פעולה שתסייע לחינוך ולמניעת מעשים והסתה נגד הקהילה הגאה, שיכלול הגדלה משמעותית של תקציב ארגון הנוער הגאה איגי. השר אמר: "לא אתן שבמדינת ישראל בני נוער יחששו לצאת לרחוב בגלל אורח חייהם. לפיגוע הזה אנו מגיבים בפעולות ולא רק בדיבורים, על מנת לחזק ולתת כלים לבני נוער הסובלים מגזענות והומופוביה בבתי הספר".

 

בנט אמר מוקדם יותר כי "הדקירה במצעד הגאווה הוא פשע מוסרי ללא סליחה. מי שעשה זאת פגע בערכים יהודיים ומוסריים וצריך לבוא על עונשו בחומרה המירבית. כשהאירועים יתבררו החברה הישראלית תצטרך לעשות חשבון נפש כיצד הגענו לכך".

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מצעד הגאווה בירושלים ורגעי ההלם אחרי הדקירה (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
מצעד הגאווה בירושלים ורגעי ההלם אחרי הדקירה(צילום: gettyimages)

הנשיא ראובן ריבלין אמר: "התכנסנו היום לאירוע משמח, אך השמחה נפגמה כאשר פשע שנאה נוראי התרחש כאן בירושלים, בירת ישראל, ונדקרו אנשים שחגגו את החופש שלהם להביע את זהותם ותפיסת עולמם. אסור לנו לחיות באשליות, חוסר הסובלנות יוביל אותנו לאסון".

 

שרת המשפטים איילת שקד אמרה על הפיגוע: "מעשה נתעב, על המשטרה ומערכת המשפט למצות את מלוא חומרת הדין עם הפושע הסדרתי. אני מאחלת לפצועים החלמה מהירה, ולחברה הישראלית, במיוחד לאור היום הזה, ט״ו באב, שנדע לכבד האחד את השני, לאהוב ולפתור מחלוקות בדרכי שיח".

 

שר התיירות יריב לוין כינה את הפיגוע של שליסל "פשע שנאה מזעזע ואירוע חמור ובלתי נסבל אשר לנו כחברה מוסרית אסור להשלים עמו". 
 
יו"ר "ישראל ביתנו", ח"כ אביגדור ליברמן, אומר כי "על כל אזרח שהדמוקרטיה הישראלית חשובה לו לגנות את המעשה הנתעב של דקירת הצועדים במצעד הגאוה. אסור לחברה הישראלית להשלים עם מעשים כאלו ואין שום הצדקה למעשי שנאה ואלימות".
 

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג, מסר: "הדקירות במצעד הגאווה בירושלים הן פשע שנאה מתועב. צריך להקיא, להוקיע ולהעניש בכל החומרה והכח את מי שביצע אותן. אני קורא למשטרה לאפשר את המשך האירועים ולא להיכנע לאויבים של כל מה שטוב ויפה בישראל. זה מאבק עקרוני וחשוב על דמותה של המדינה. אני מחזק את הצועדים ומתפלל להחלמה מהירה של הפצועים".

 

ח"כ ציפי לבני אמרה כי "זה בלתי נסבל. אני נזכרת בנסיעה לכאן ברצח בבר נוער. אנחנו חיים במדינה ואתה שואל את עצמך איזה פיגוע זה. המבחן הוא לא מבחן הזעזוע או הגינוי. כל פוליטיקאי ועל רב וממשלת חשראל צריכים לפעול. אם ראינו השבוע מצב שבו התשובה הייתה בניה הערב צריכים לקרות דברים בתקציב שוויון וברית הזוגיות כדי שחברי הקהילה יוכלו לחיות כאן".

 

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון אמרה בבואה לבית החולים שערי צדק: "אני מגיעה מהצעדה שצעדו בה מאות בני נוער. אני בשוק מהמחדל של המשטרה והשב"ס. זה לא מפתיע. אנו עדים להסתה קשה. הדבר הזה לא יכול להימשך. צריך לפעול נגד המסיתים בארגון להב"ה לעצור ולהעמיד לדין. דיברתי עם בני הנוער שהמומי מהדקירה. הם עכשיו בחופש הגדול ומישהו יצטרך לתת להם מענה".

 

ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי: "קיבלתי בכאב גדול את הבשורה על מעשה הדקירה האכזרי במצעד הגאווה בירושלים. ביום ראשון ציינו את ט' באב, שמזכיר לנו את חומרתה של שנאת חינם - והנה היא מתפרצת בקירבנו. זה יום קשה לא רק לקהילה הלהט"בית, אלא לחברה הישראלית כולה. ליבי עם הפצועים ועם משפחותיהם. אני מייחל להחלמתם השלמה והמהירה".

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי ינובסקי ואיתמר אייכנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ששון תירם
השר נפתלי בנט
צילום: ששון תירם
מומלצים