שתף קטע נבחר

הטיה ברורה: על מכרז מפוקפק בקריית מוצקין

חברת "איזיטופ" זכתה בעבודות חפירה במחנה "כורדני" בעיר. כשהעליון ביטל את הזכייה, מיהרה העירייה לפרסם מכרז חדש. נחשו מי זכה בו

הטיית מכרזים אינה תופעה חדשה או נדירה ברשויות המקומיות. לא מעט גופים ציבוריים עוקפים את חובת המכרז ו"תופרים" תנאי סף למידותיהם של מקורבים או בעלי עניין. סוגיה זו, המכתימה את טוהר ההליך, השתקפה היטב בפסק דין שניתן לאחרונה בבית המשפט המחוזי בחיפה וביטל מכרז של עיריית קריית מוצקין.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

רוצים להתעדכן בחדשות הכלכלה והצרכנות? הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו

 

בנובמבר 2013 פרסמה העירייה מכרז לביצוע עבודות חפירה, בדיקה ופינוי קרקע מזוהמת בשטח המחנה הצבאי הישן "כורדני". דרישות המכרז היו להשלים את העבודות תוך 18 חודשים, כאשר העירייה רשאית לדרוש מהזוכה להרחיב את העבודות למתחמים נוספים. שש חברות הגישו את הצעותיהן, ובסוף התהליך בחרה ועדת המכרזים את זו של חברת "איזיטופ".

 

חברת חברת "י.ר.א.ב שרותי נוי", שמתמחה בפינוי פסולת והגיעה שנייה במכרז, פנתה לבית המשפט המחוזי בטענה שהזוכה, שכבר החלה לעבוד, כלל לא עמדה בתנאי הסף של המכרז. בית המשפט קיבל את טענתה, הורה על הפסקת העבודות ודרש מוועדת המכרזים לקיים דיון מחודש בנוגע לזהות הזוכה. "איזיטופ" ערערה לבית המשפט העליון, אך זה נדון רק כעבור חודשיים. בינתיים היא קיבלה צו עיכוב לביצוע פסק הדין, ולכן המשיכה לעבוד.

 

כשהגיע זמן הדיון בערעור דחה העליון את "איזיטופ" וקבע כי היא אכן לא עמדה בתנאי המכרז, וחברת "י.ר.א.ב" היא הזוכה האמיתית. השופטים הורו לעירייה לאפשר לה להשלים את העבודה במתחם ולא לאיזיטופ.

 

אלא שהעירייה לא התרשמה מפסק הדין. כעבור שלושה חודשים היא הורתה ל"י.ר.א.ב" להפסיק את העבודות ופרסמה מכרז חדש לאותו מתחם. למעשה, העירייה ביטלה את המכרז הקודם על ידי עריכת כמה שינויים "קטנים", בין השאר בתנאי הסף להשתתפות במכרז.

 

"י.ר.א.ב" מיהרה לעתור לבית המשפט המחוזי בחיפה וטענה שהמהלך בוצע בחוסר תום לב, ללא נימוק ראוי וללא דיון בוועדת המכרזים. לדבריה, תנאי המכרז החדשים נקבעו באופן שלא יאפשר לה להתמודד, ומנגד הקלו על "איזיטופ".

 

העירייה, מנגד, התעקשה שהמכרז החדש פורסם על בסיס תקציב חדש ומוגדל בסכום של 32 מיליון שקל שקיבלה ממשרד השיכון. לדבריה, היא שינתה את תנאי הסף בעקבות הלקחים שלמדה מהמכרז הקודם, ואין מקום להתערב בהחלטתה.

 

אבל השופטת ריבי למלשטריך-לטר דחתה את טענות העירייה, והבהירה שיש לפעול בהתאם להחלטת בית המשפט שהעליון שקבע כי ש"י.ר.א.ב" תבצע את העבודות. לדבריה, העירייה לא הציגה כל מסמך המוכיח את תוספת התקציב וגודלה.

 

השופטת התרעמה על התנהלות העירייה, שקיבלה באופן לא ברור החלטה על יציאה למכרז חדש, מבלי שערכה דיון בוועדת המכרזים, ובנוסף לכך גם ערכה שינוי תמוה בתנאי הסף - שינוי ששיפר באופן קיצוני את מעמדה של חברה אחת מול חברה אחרת, ופתח פתח לשחיתות והעדפת מקורבים. לפיכך נקבע כי המכרז החדש מבוטל ו"י.ר.א.ב" רשאית להמשיך בביצוע העבודות. העירייה חויבה בהוצאות משפט 20 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ העותרת: עו"ד בני שפר
  • ב"כ המשיבה: עו"ד בר לב, עו"ד כץ, עו"ד שוסט
  • עו"ד עופר כגן ממשרד לובושיץ כגן עוסק בדיני חוזים ובמשפט אזרחי-מסחרי
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים