שתף קטע נבחר

לראשונה בעולם: תרופה מותאמת אישית שתודפס בתלת ממד

מינהל התרופות האמריקני אישר את שיווקה של תרופה שתיוצר במדפסת תלת ממד ותותאם באופן אישי למטופל על פי נתונים כמו משקל גוף, אופי הבעיה ואפילו זמן ההתמוססות

בקרוב תקבלו תרופה מותאמת לצרכים הספציפיים שלכם: מינהל המזון והתרופות האמריקני, ה-FDA, אישר את שיווקה של התרופה הראשונה בעולם המיוצרת בטכנולוגיית תלת ממד, ובכך סוללת את הדרך לתרופות עתידניות שייוצרו בהתאמה אישית.

 

המדפסות באמצעותן ייצרו את התרופה החדשה, כבר משמשות בעולם הרפואה לבניית לסתות, שתלי שיניים ושתלים אורתופדיים. לא רק זאת. מדענים בריטים כבר עשו שימוש בטכנולוגיית תלת ממד גם כדי לייצר הדמיה של גידולים, כדי לכוון טיפול אופטימלי נגדם שיביא להקטנתם או להכחדתם.

 

המדפסות התלת ממדיות משמשות גם להדפסת דגמי עובר הנראים מבעד לאולטרסאונד, מה שמאפשר גם לנשים הרות לממש את דגם העובר שבבטנן.

 

קראו עוד

צפו: מדפסת מפיקה דגם 3D של העובר ברחם

בריטניה: פניו של בן 29 שוחזרו במדפסת תלת ממד

תוך שעה: כתר מוכן - במקום השן החסרה

 

התרופה ספיריטאם (spiritam) המיוצרת על ידי חברת התרופות Aprecia, נלקחת דרך הפה ומאושרת לשימוש כטיפול נוסף לאפילפסיה.

 

התרופה הופקה בטכנולוגיה הנקראת ZipDose, הנמסה בפה עם לגימת נוזל. זמן ההתמוססות המדויק ומשך ההשפעה ניתן לשינוי באמצעות הטכנולוגיה, כך שהיא יכולה להתאים בדיוק המקסימלי האפשרי לכל חולה.

 

 

טכנולוגיית הדפסה תלת ממדית עשויה לסייע לחברות ליצור תרופות בהתאמה אישית לכל מטופל, במקום התרופות הקיימות כיום, בעלות מינון קבוע לכל המטופלים.

 

מחקרים שנערכו בנוגע ליעילות התרופה גילו, כי מטופלים רבים אינם מגיבים למינונים הקבועים של התרופות, בשל מבנה גוף גדול מהגודל הממוצע אליו הותאמו התרופות לכלל האוכלוסייה.

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
תרופה שתותאם אישית אליכם
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים