שתף קטע נבחר

יוני 2015: שיא של כל הזמנים בקניית דירות

בחודש יוני האחרון נרכשו 16,100 דירות - גידול של 42% בהשוואה לחודש הקודם ו-15% יותר מהשיא הקודם שנרשם בדצמבר 2013. במשרד האוצר מסבירים: "רמת השיא נרשמה על רקע הקדמת רכישות של משקיעי נדל"ן טרם העלאת שיעור מס הרכישה - שנכנסה לתוקף בסוף יוני"

על פי סקירה שפרסם היום (א') משרד האוצר, בחודש יוני נרשם שיא של כל הזמנים במספר העסקאות לרכישת דירות בישראל. בסך הכל נרכשו 16,100 דירות, גידול של 42% בהשוואה לחודש הקודם ושל 15% לעומת השיא הקודם שנרשם בדצמבר 2013.

 

כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן של ynet:

 

על פי משרד האוצר, "רמת השיא הנוכחית נרשמה על רקע הקדמת רכישות של משקיעים טרם העלאת שיעור מס הרכישה על רוכשים אלו, העלאה שנכנסה לתוקף בסוף יוני". יש לציין כי גם בשיא הקודם, בחודש דצמבר, נרשם בתגובה לשינוי של מדיניות המיסוי. בינואר 2014 נכנס לתוקפו ביטול הפטור ממס שבח למשקיעים.

 

צפו: זוגות צעירים מפסיקים לחכות - ולוקחים משכנתא

 

40% מהדירות נרכשו על ידי משקיעים, כלומר על ידי רוכשים שבבעלותם דירה נוספת אחת לפחות. זאת, לעומת 29% בחודש מאי ו-34% בחודש דצמבר 2010, שהיה החודש שבו נרשמה הרמה הגבוהה ביותר של רכישות על ידי משקיעים עד לחודש יוני האחרון.

 

רכישת דירות להשקעה - ינואר 2002-יוני 2015


 

לחצו כאן או על התמונה להגדלת הגרף

 

באוצר מציינים כי מספר הדירות שרכשו משקיעים בחודש יוני שקול למספר הממוצע שרכשו משקיעים ברבעון שלם (שלושה חודשים) מאז שהחלה התנפלות המשקיעים על שוק הדיור בשנת 2007.

 

בתל-אביב נרשם הגידול המשמעותי ביותר ברכישות של משקיעים - 120% לעומת חודש מאי. בנתניה נרשם גידול של 100%. באוצר מציינים כי באזורים מסוימים של הארץ נרשמה תופעה של מכירת דירות שבנייתן טרם הסתיימה, על מנת לאפשר למשקיעים ליהנות משיעורי מס רכישה מופחתים, בטרם תיכנס העלאת המס לתוקפה.

 

סה"כ עסקאות ושיעור דירות להשקעה: ינואר 2010-יוני 2015

 


 

לחצו כאן או על התמונה להגדלת הגרף

 

מספר הדירות שנרכשו על ידי קונים שאין בבעלותם דירה, גדל ב-4% בלבד. מספר הדירות שנרכשו על ידי משפרי דיור, כלומר רוכשים שמכרו את הדירה היחידה שבבעלותם זמן קצר לפני הרכישה, גדל ב-30%. עיקר הרכישות היה של דירות חדשות (גידול של 54% לעומת גידול של 38% בלבד ברכישה של דירות יד שנייה).

 

באוצר מציינים היום כי "נתונים ראשוניים לחודש יולי מצביעים על ירידה חדה במספר העסקאות ושיעור נמוך במיוחד של משקיעים".

 

הלמ"ס: זינוק של 79% במכירת דירות

בתוך כך, ביום חמישי האחרון פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) כי בחודש יוני נמכרו בישראל 3,096 דירות חדשות - עלייה של 13% לעומת חודש מאי וזינוק חד של 79% לעומת חודש יוני 2014. בנוסף, נבנו 1,535 דירות שלא למטרות מכירה (בנייה עצמית, בנייה לצורכי השכרה, ובנייה במסגרת קבוצת רכישה). מדובר בירידה של 19% לעומת חודש מאי ועלייה של 14% לעומת חודש יוני 2014.

 

העלייה החדש בביקוש לדירות חדשות לעומת יוני 2014 נובעת מכך שבחודש יוני 2014 נרשם ביקוש נמוך במיוחד למוצר זה, על רקע כוונת שר האוצר הקודם, יאיר לפיד, להעניק הטבה של מע"מ 0% לרוכשי דירה חדשה שאין בבעלותם דירה נוספת. זוגות צעירים רבים דחו את רכישת הדירה בהמתנה להטבה זו, עד שבחודש דצמבר פורקה הממשלה והיקף הרכישות חזר לעלות.

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

בנוסף, נרשם גידול חד בחודש יוני בהיקף הרכישה של דירות חדשות בירושלים. בעיר הבירה נמכרו 401 דירות חדשות לעומת 296 בלבד בחודש מאי, ככל הנראה בשל סיומו של פרויקט בנייה גדול. אירוע שכזה יכול להטות את הנתונים. גם בחיפה נרשם גידול חד מאוד בהיקף הרכישות, מ-362 דירות חדשות שנמכרו בחודש מאי ל-551 דירות בחודש יוני.

 

למרות הגידול בביקוש, מלאי הדירות שבנייתן הסתיימה ולא נמצא להן קונה מוסיף להיות גבוה. בסוף חודש יוני נותרו 26,477 דירות כאלה, גידול של 2% לעומת חודש מאי וגידול של 0.2% לעומת יוני 2014.

 

זוגות צעירים: מעדיפים לא להמתין

ל-ynet סיפרו זוגות צעירים על ההחלטה לא להמתין - ולקחת משכנתה. "אנחנו כרגע נמצאים בבית של ההורים של בעלי", סיפרה עדי, שהיא ובעלה שי קנו דירה "על הנייר" באשקלון. שי הסביר כי "המחירים רק עולים. יש דיבורים על ירידת מחירים, זה לא דבר שיקרה לדעתי. אני קניתי היום דירה במיליון שלוש מאות וניכנס אליה בעוד שנתיים. היום על ארבעה חדרים רוצים ממך מיליון מאתיים שמונים. קניתי דירה חדשה כי אני יכול לעבור להורים, לחסוך עוד כסף".

 

שי ועדי הם חלק ממגמה המורכבת בעיקר מצעירים שהפנימו - אחרי בערך עשור של אכזבות - שמחירי הנדל"ן לא עומדים לרדת, ולכן הם נכנסים לשוק ומעמיסים על גבם משכנתאות אדירות. עד עכשיו קראו להם "דור הקנגורו", כלומר כאלה שחזרו לגור עם ההורים כדי לחסוך כסף, אבל לדור הזה נמאס, כי בזמן שהם גרו אצל ההורים - המחירים המשיכו לנסוק.

   (צילום: נחום סגל ) (צילום: נחום סגל )
(צילום: נחום סגל )

אבי חיון, מבעלי "רימקס פלוס באר שבע" ו"רימקס אושן תל אביב", מסביר שהשוק לא יכול להיעצר: "יש משפרי דיור, יש מתחתנים ובעיקר יש חוסר דירות להשכרה. גם אם אנשים לא יקנו דירות, מחירי השכירות החודשיים מופרזים. הלקוחות שמים את זה על המאזניים. בשביל להוריד מחירי שוק צריך הרבה דירות יד ראשונה והרבה קרקעות. בינתיים זה לא קורה".

 

סיוון, מתווכת מנתניה, מספרת שיוקר המחיה משפיע אפילו על תושבי החוץ שבשנים האחרונות מצאו את העיר פופולרית כל כך: "לא מרגישים שאנשים באים לקנות דירה נוספת. אפילו לצרפתים המחירים כבר יקרים. הם כל פעם יורדים בעוד חדר. מרגישים שיש ביקוש אבל המחירים גבוהים מאוד. אתה יכול להשיג דירת 3 חדרים במרכז שזקוקה לשיפוץ מסיבי ב-1.3 מיליון שקל. דירת 4 חדרים על הים ב-2.7 מיליון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים