שתף קטע נבחר

תמך בהצתת כנסיות: ראש ארגון להב"ה נחקר

בנצי גופשטיין שהשיב בחיוב כשנשאל אם יתמוך בהצתת כנסיות, נחקר במשטרה בחשד להסתה. פרקליטו: "יש להצטער שהמשטרה נכנעה ללחץ הוותיקן"

 

 

המשטרה חוקרת את ראש ארגון להב"ה, בנצי גופשטיין, בחשד להסתה. כך מסר הבוקר (יום ג') דובר משטרת ש''י. לדבריו, גופשטיין זומן לחקירה במשרדי המפלג לפשיעה לאומנית בימ''ר מחוז ש''י, שם הוא נחקר בעניין התבטאותו בנוגע להצתת כנסיות.

בנצי גופשטיין במטה מחוז ש"י (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בנצי גופשטיין במטה מחוז ש"י(צילום: גיל יוחנן)

 

פרקליטו של גופשטיין עו"ד איתמר בן גביר אמר כי "יש להצטער שהמשטרה נכנעה ללחץ הוותיקן, השלב הבא מן הסתם יהיה שהאפיפיור הוא שיחליט על הגשת כתב האישום. במדינה דמוקרטית המשטרה צריכה להתעלם מפוליטיקה ולא לנהל חקירות על סמך לחצים".

 

במהלך עימות סוער בפאנל חרדי, הביע גופשטיין תמיכה בשריפת כנסיות - כאקט מוצדק הלכתית. בהקלטה הוא נשמע אומר על הצתת כנסיות: "זה הרמב"ם. פשוט שכן, מה השאלה בכלל?" מאוחר יותר ניסה לחזור בו: "זה היה דיון הלכתי תיאורטי".

 

 

הדיון בסוגיה אירע חודש לאחר הצתת כנסיית "הלחם והדגים". במהלך עימות סוער בפאנל חרדי הביע גופשטיין תמיכה בשריפת כנסיות – כאקט מוצדק הלכתית. הדברים נאמרו במהלך סמינר קיץ של תלמידי ישיבת וולפסון, ונחשפו בקלטת שהגיעה ל"כיכר השבת".

 

בפאנל, בהשתתפות רבנים ועסקנים פוליטיים בהנחיית הרב אבא טורצקי, התלהטו הרוחות במהלך דיון בנוגע לשאלת היחס לבתי תפילה נוצריים, המוגדרים על ידי פוסקי הלכה מסוימים "בתי עבודה זרה". גופשטיין, פעיל ימין קיצוני, נשאל על ידי כתב "יתד נאמן", בני רבינוביץ', שנכח בדיון, "האם אתה בעד שריפת כנסיות בארץ ישראל, כן או לא?" בתשובה, טען כי הרמב"ם פסק שצריך לשרוף. "האם אתה נגד הרמב"ם או בעד הרמב"ם?" השיב בשאלה.  

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הצתה בכנסיית הלחם והדגים בצפון הכנרת (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הצתה בכנסיית הלחם והדגים בצפון הכנרת(צילום: AFP)
 

התשובה הדהימה את הנוכחים, בהם הרב משה קליין, רב המרכזים הרפואיים "הדסה", וצוריאל קריספל, סגן ראש העיר אלעד, והם מחו נמרצות. "בנצי, אתה בעד לשרוף או לא?" הקשה הרב טורצקי. "בוודאי שכן", נשמע גופשטיין בקלטת. "זה הרמב"ם. פשוט שכן, מה השאלה בכלל?"

  

הרב קליין העיר לגופשטיין: "ברגע זה צילמו אותך והקליטו אותך. אם זה מגיע למשטרה, אתה נעצר". הוא השיב: "זה הדבר האחרון שמטריד אותי, אם זו האמת, אני מוכן לשבת בכלא 50 שנה בשביל זה".

  

גופשטיין בתגובה: דיון הלכתי תיאורטי

מיד לאחר הכנס חשף רבינוביץ' בחשבון הטוויטר שלו כי גופשטיין קרא לשרוף כנסיות – ועורר סערה ברשת.

 

גופשטיין הכחיש וטען כי רק ציטט את דברי הרמב"ם כחלק מדיון הלכתי. למרות ההקלטה ניסה גופשטיין להמשיך ולטעון כי מדובר בדיון הלכתי תיאורטי: "בפאנל סגור עלה דיון הלכתי בשיטת הרמב"ם על הנצרות, ואמרתי שלשיטת הרמב"ם צריך לבער את העבודה הזרה. הדגשתי כמה פעמים שאני לא קורא לנקוט צעדים אופרטיביים, אלא שזו שיטת הרמב"ם, וזה מוטל על ממשלה. לא יחידים. אני מבין שיש 'עליהום' על אנשי הימין ומנסים לתפוס אותנו בכל מילה, אבל הייתי ממליץ לפתוח קודם בחקירה נגד הדרשנים במסגדים או טיבי וזועבי. אחר כך שיפנו אליי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
גופשטיין. חשד להסתה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים