שתף קטע נבחר

החרדים תוקפים את מרד הגיור: "רע-בנים אנרכיסטים"

החרדים מסירים את הכפפות: "יתד נאמן" הליטאי הזהיר הבוקר בכותרת הראשית כי רבני הציונות הדתית גורמים ל"סכנת התבוללות נוראה", ב"המבשר" החסידי טענו כי הרבנים "מתוסכלים שלא מונו לדיינים" - וברדיו "קול חי" הרחיקו לכת ושללו מהרב דוד סתיו את תוארו הרבני

בשעה שהרבנים הראשיים והפוליטיקאים החרדים ממלאים פיהם מים אל-מול הקמת בתי הדין האלטרנטיביים לגיור , עיתונות המגזר תוקפת בכל הכוח: "יתד נאמן" הליטאי הזהיר הבוקר בכותרת הראשית כי רבני הציונות הדתית גורמים ל"סכנת התבוללות נוראה", ב"המבשר" החסידי הגדירו אותם "רע-בנים אנרכיסטים" - וברדיו "קול חי" הרחיקו לכת ושללו מהרב דוד סתיו את תוארו הרבני.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>   

 

תחת הכותרת "הרס חומות הגיור", דיווח "יתד", מהביטאונים הרשמיים של "יהדות התורה", על "ניסיונות של רבנים ד"לים (ראשי התיבות של דתיים-לאומיים, שבאמצעותם נוהגים החרדים ללעוג ליריביהם ולרמוז כי הם דלים מבחינה דתית – ק"נ) לקעקע את ההלכה תוך עקיפת החוק".

 

כל מה שחדש ומעניין - בערוץ היהדות :

 

בשם "דיינים ומורי הוראה" עלומי שם, הוזהרו קוראי העיתון מפני "שיטפון של נוכרים" בתוך עם ישראל, ונטען כי המטרה היחידה של יוזמי המהלך היא "לקעקע את יסודות ההלכה ולהביא להתבוללות קשה". הם הבהירו: "לא תהיה שום הכרה ב'גיורים' בבתי דין שאינם מוסמכים".

 

"מבקשים להרוס את הגיור האמיתי"

הרבנים החרדים התייחסו לכך שהיוזמה באה לאחר ביטול החלטת הממשלה שנועדה לאפשר הקמת בתי דין ליברליים:

"אי אפשר להימלט מההרגשה שאלה המבקשים להרוס את הגיור האמיתי על ידי פריצתו לכל מאן דבעי, אינם חדלים מהניסיונות, ואם הם נכשלו כאן הם מנסים לעשות זאת משם, ולפרוץ את שערי הכניסה לעם ישראל".

 

"יתד נאמן", שהוא "עיתון הבית" של ח"כ משה גפני ("יהדות התורה"), היה היחיד שחילץ ממנו התבטאות בנושא. הוא האשים בצביעות את רבני הציונות הדתית המטיפים לנאמנות מוחלטת לרבנות הממלכתית, אך כעת נוטשים אותה בגלל חילוקי דעות הלכתיים.

 

גפני תקף גם את הסוכנות היהודית, שהביעה תמיכה בהקמת בתי הדין האלטרנטיביים: "בגלל האינטרסים הפוליטיים שלה, שהרפורמים הם חלק מרכזי בה והם שותפים להרס מוסדות הדת במדינה, היא אומרת דברים שלא הייתה מעזה לומר לעולם על גופים חוקיים וממלכתיים אחרים – רק על גופים דתיים. גם הסוכנות צריכה לחדול כבר מהכישלונות שלה. היא גרמה נזק אדיר לעם היהודי".

 

"מרמים את הגרים"

בעיתון "המבשר" הוסיפו כי מי שמקדמים מהלכים מעין זה הם "שונאי הדת", והזהירו כי הרבנים הליברלים פוגעים דווקא באותם עולים לא-יהודיים שאיתם הם מבקשים להיטיב: "מדובר בהונאה חמורה, שכן אותם 'מתגיירים' לעולם לא יקבלו גושפנקא בבתי הדין בארץ ובחו"ל, ובבואם להינשא או להתגרש הם יתקלו בסירוב מוחלט לטפל בענייניהם".

 

המבשר על הרבנים: "מדובר בתסכול עמוק מכך שהם עצמם לא מונו לדיינים. את הזעם והעלבון הם מתעלים ליוזמות ציבוריות שתוצאותיהן הרות אסון" (צילומים: גרשון אלינסון, ראובן קפוצ'ינסקי, אורות) (צילומים: גרשון אלינסון, ראובן קפוצ'ינסקי, אורות)
המבשר על הרבנים: "מדובר בתסכול עמוק מכך שהם עצמם לא מונו לדיינים. את הזעם והעלבון הם מתעלים ליוזמות ציבוריות שתוצאותיהן הרות אסון"(צילומים: גרשון אלינסון, ראובן קפוצ'ינסקי, אורות)

 

"רבני הקהילות בגולה" - גם הם עלומי שם - צוטטו בעיתון: "הזדעזענו לשמוע על הקמת בית הדין לגיור בניגוד גמור לדעת הרבנים הראשיים לישראל. ברור מאליו כי בתי הדין בחו"ל לא יכירו בגיורים שאינם על פי ההלכה".

 

עורך "המבשר", בנימין ליפקין, פרסם במדורו האישי מאמר תחת הכותרת "רע-בנים", וכתב על "ההפקרות החדשה מבית היוצר העצמאי של 'רבני צוהר' ודומיהם". לדבריו, "לפחות חלק מהאישים שנמנים עם מובילי היוזמה הנוכחית, מונעים מאמביציה אישית שמהווה דחף לכל שאר הפעולות שלהם. מדובר בתסכול עמוק מכך שהם עצמם לא מונו לדיינים. את הזעם והעלבון הם מתעלים ליוזמות ציבוריות שתוצאותיהן הרות אסון".

 

כלפי הסוכנות היהודית טען, כי זו אינה הפעם הראשונה שבה היא "מנסה לפרוץ פרצות בתחומים שאין לה כל זכות להתערב בהם". הוא הזכיר כי גוף זה היה הראשון ש"העניק גושפנקא למחללות הכותל לבצע את הפרובוקציה שלהן במקום הקדוש ביותר לעם היהודי".

 

"מעניין כיצד הייתה מגיבה אותה סוכנות יהודית אילו כמה רופאים היו מקימים חדר מיון אלטרנטיבי שבו היו מוגשים לכל דורש טיפולים רפואיים שאינם מוכרים על ידי מערכת הבריאות. מעניין מאוד כיצד הייתה מגיבה התקשורת אילו היה נודע כי הסוכנות היהודית תומכת בחדר המיון הפיראטי".  

 

 

ליפקין סיכם כי "האנרכיה היוצאת מבית היוצר של היוזמים, היא הסוף שמעיד על תחילת כוונותיהם: לקעקע כל זכר ושארית לממסד ההלכתי הרשמי בישראל, אך ורק משום שהם לא נוטלים בו חלק".

 

קריאה לחרם

ברדיו "קול חי" ראיין אתמול מגיש מהדורת האקטואליה המרכזית, אבי מימרן, את הרב דוד סתיו, ממקימי

בתי הדין האלטרנטיביים. השניים נקלעו לעימות שבסיומו קבע המראיין "אתה לא רב" – וסתיו ניתק את השיחה. בעקבות כך מחו רבים על הפגיעה בכבודו של הרב סתיו, וברשתות החברתיות הופצו קריאות לחרם על התחנה מצד מאזינים ומרואיינים פוטנציאלים.

 

הבוקר הבהיר מימרן: "הרב סתיו הוסמך על ידי הרבנות הראשית לישראל, ולכן חייבים לכבד זאת ולשמור על תוארו. השידור אתמול יצא מפורפורציות, ואני מתנצל ברמה האישית בפני הרב על הפגיעה הרגשית בו. עם זאת, אינני חוזר בי ממהות הדברים, שכן ביום שבו הרבנות לא תהיה רלוונטית, הוא - כמו כל רבני ישראל - לא יהיו רבנים".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הרס חומות הגיור". "יתד נאמן"
מומלצים