שתף קטע נבחר

הרב ריסקין: מוכן ללכת לכלא כדי לחתן את המתגיירים

אחרי שהקימו את בתי הדין האלטרנטיביים - רבני "גיור כהלכה" מבהירים כי לא ינטשו את המתגיירים גם אחרי סיום ההליך, ויקחו אחריות גם לעריכת חופות הבוגרים במקרה הצורך: "אני משמש כרשם נישואין, וכשבא לפניי אדם שאין לי ספק ביהדותו, אני רושם אותו", אומר הרב שלמה ריסקין

ששת הקטינים שהתגיירו השבוע ראשונים בבית הדין האלטרנטיבי שהקימו הרבנים הליברלים, הולכים אל הלא-נודע: המדינה, באמצעות הרבנות, לא מתכוונת להכיר ביהדותם, איש לא מבטיח להם כי מדיניות זו תשתנה - והם אף נדרשים להצהיר בכתב כי לא תהיה להם בעתיד טענה בנושא כלפי הרבנים המגיירים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>   

 

כעת מתחייבים ראשי "גיור כהלכה" כי בכל מקרה הקשר עם בוגרי בית הדין לא יסתיים עם המרת הדת, ובכוונתם לפרוס עליהם חסות עד אשר יוודאו כי יוכלו לממש את מעמדם החדש, ולקיים חיים יהודיים מלאים. רב המועצה המקומית אפרת, שלמה ריסקין, מבכירי המיזם, הצהיר: "אם הרבנות לא תאפשר למתגיירים להירשם לנישואים, אחתן אותם בעצמי באמצעותה כדת משה וישראל - גם אם ישליכו אותי לכלא".

 

כל מה שחדש ומעניין - בערוץ היהדות :

 

בין רבני "גיור כהלכה" חלוקות הדעות האם עליהם לקחת אחריות גם לעריכת חופות הבוגרים, במידת

הצורך, שכן החוק אוסר נישואים "פיראטיים" בין יהודים על פי ההלכה. ואולם ההחלטה העקרונית שהתקבלה היא כי הרבנים ידאגו לכך - בין היתר, בהסתמך על פרשנות משפטית שלפיה חוק זה אינו חל על מי שאינו מוכר כיהודי על ידי המדינה.

 

"אני עדיין מקווה שהרבנות תראה את האור וכן תכיר בגיורים שלנו, ואם נצטרך אנחנו נלך על זה לבג"ץ", אמר הרב ריסקין, "אבל גם אם זה לא יקרה – אנחנו נדאג לחתן אותם. אני משמש כרשם נישואין, וכשבא לפניי אדם שאין לי ספק ביהדותו, כי אני או חבר שלי גיירנו אותו על פי ההלכה – אני רושם אותו".

 

"אין שום ספק לגבי התוקף ההלכתי של הגיורים האלה, כי הכל מבוסס על פסיקות של רבנים ראשיים לשעבר", הוסיף, "כל המאבק הוא פוליטי, על כוח ושליטה, בלי שום קשר לדת. הרי לפני 10 שנים יכולתי לגייר, ככל רב עיר, ללא עוררין, ועד לפני חודש הייתה החלטת ממשלה שמאפשרת את זה".

 

לדבריו, הציבור הרחב - ובכללם רוב רבני ישראל - צפוי להכיר בכך ולבוא בקשרי נישואים עם המתגיירים, גם אם הרבנות הראשית תערים קשיים. "אני אורתודוכסי לחלוטין, עברתי את כל המבחנים ברבנות - מה הבעיה עם הגיורים שלי? זה מאה אחוז על פי ההלכה!" אמר. "אי אפשר להפלות אותי כי אני 'בית הלל' ולא 'בית שמאי' (מקל ולא מחמיר, ק"נ). מה יעשו, יכניסו אותי לבית סוהר? אני מוכן להיכנס על זה לבית סוהר!"

 

הרב סתיו: "זה עדיין בר תיקון"

לעומתו, יו"ר ארגון רבני צֹהר, הרב דוד סתיו, נזהר שלא להתחייב לחתן בעצמו את המתגיירים, אך

כן "לדאוג שהכל יהיה בסדר" – למשל באמצעות נישואים יהודיים בקהילות בחו"ל, שם הם פרטיים ממילא.

 

"אני מאמין שכאשר נגיע למספר משמעותי של מתגיירים, יהיה הסדר שיאפשר להם רישום נישואים ברבנות. הרי עד לפני כמה שבועות הייתה החלטת ממשלה כזו בתוקף, והיא התבטלה רק בגלל המציאות הפוליטית, אז ברור שהמצב בשטח ישפיע".

 

"אני בעד הרבנות ולא נגדה, והמהלך שלנו הוא לא קריאת תיגר אלא קריאה לשיח", הבהיר סתיו. "באמת לא היינו צריכים להגיע לאן שהגענו, וחבל שכך קרה, אבל לא הגענו לנקודת אל-חזור. זה עדיין בר תיקון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גרשון אלינסון
"אין ספק לגבי התוקף ההלכתי". הרב שלמה ריסקין
צילום: גרשון אלינסון
מומלצים