שתף קטע נבחר

שלום כיתה א': למעלה ממאה אלף ילדים פתחו את שנת הלימודים

במגזר החרדי ובמוסדות התורניים החלו היום - ראש חודש אלול - את שנת הלימודים התשע"ו. נשיא המדינה ביקר בתלמוד תורה בשכונת הר נוף הירושלמית, למד עם תלמידי כיתה א' את הפסוקים הראשונים בספר בראשית, וסיפר על התרגשותו "לשבת לצד תינוקות של בית רבן, המחדשים את לימודיהם"

גם אלישיב גואלמן החל כיתה א' בתלמוד התורה שביישוב נריה (צילום: אבינעם גואלמן) (צילום: אבינעם גואלמן)
גם אלישיב גואלמן החל כיתה א' בתלמוד התורה שביישוב נריה(צילום: אבינעם גואלמן)

 

לפחות 100 אלף תלמידים מהמגזר החרדי ותלמודי התורה התורניים, החלו היום - ראש חודש אלול - את שנת הלימודים התשע"ו. מדובר בנתון רשמי אם כי לא מוחלט, בשל קיומם של מוסדות רבים שאינם מדווחים, וגם בהם החלה שנת הלימודים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>   

 

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, המשיך הבוקר (א') את המסורת החגיגית שבה פתח בשנה שעברה, ופתח את שנת הלימודים החרדית בתלמוד תורה "דיברות משה" שבשכונת הר נוף בירושלים – שם בירך את כלל תלמידי המגזר עם תחילת לימודיהם.

 

כל מה שחדש ומעניין - בערוץ היהדות :

 

בניגוד לשנת הלימודים הנפתחת בישראל, מדי שנה ב-1 בספטמבר, וללא קשר ללוח השנה העברי – הרי שבחינוך החרדי ובמסגרות תורניות רבות הבנים הלומדים בחיידרים, בתלמודי תורה ובישיבות. במוסדות חינוך אלה הסתיימה היום, א' באלול, חופשת "בין הזמנים" שהחלה מיד אחרי תשעה באב. ברוב בתי הספר החרדיים המיועדים לבנות, יחלו את שנת הלימודים כשלושה ימים לפני ה-1 בספטמבר.

 

התרגשות משפחתית: משפחת קולטוניוק בחיידר של חב"ד ()
התרגשות משפחתית: משפחת קולטוניוק בחיידר של חב"ד

 

אברהם יוסף לייזרזון, יו"ר "החינוך העצמאי" המאגד רבים מבתי הספר היסודיים במגזר, סיפר כי "מדי שנה וגם השנה, אנחנו מאריכים את הלימודים בכמעט חודש ימים, על חשבוננו, ומקדימים את פתיחת שנת הלימודים ביותר משבועיים, כך שבמקום חודשיים חופש גדול, יש אצלנו רק שלושה שבועות של חופשה".

 

לדבריו, "הסיבה לחופש הקצר נובעת מכך שהיעד שלנו זה לחנך את התלמידים לקראת כניסתם ל'ישיבות הקדושות', ולמזער את הנזקים הרוחניים שיש ברחוב הישראלי בתקופת החופש".

 

רפאל נקטלוב מתל אביב מתרגש (צילום: בת אל נקטלוב) (צילום: בת אל נקטלוב)
רפאל נקטלוב מתל אביב מתרגש(צילום: בת אל נקטלוב)

 

בשנה שעברה, עם כניסתו לתפקיד נשיא המדינה, ביקר ריבלין בבית שמש ביום הראשון לפתיחת שנת הלימודים במגזר החרדי. השנה ביקש הנשיא לבקר בבית הספר "קהילות יעקב" שבשכונת רמות בבירה, אולם בשבוע שעבר הודיעה הנהלת בית הספר באופן חד-צדדי, כי הביקור מבוטל. לפי גורמים בעיריית ירושלים, ההחלטה לבטל את ביקורו של הנשיא במוסד החרדי התקבלה בעקבות אמירות הגינוי שהשמיע לאחר השריפה בבית משפחת דוואבשה בכפר הפלסטיני דומא ובעד הקהילה הלהט"בית אחרי רצח הנערה שירה בנקי במצעד הגאווה בבירה. כמו כן נטען כי גם רבנים הפעילו לחץ בעניין.

 

 

הנשיא עם ספר בראשית ודבש על האותיות

בפתח הביקור בתלמוד התורה "דברות משה" בהר נוף, בירך הנשיא את תלמידי כיתה ז', ומשם המשיך למפגש עם תלמידי כיתה א׳ שם השתתף בשיעור הראשון של היום, חומש. הנשיא האזין למלמד שקרא את הפסוקים הראשונים של ספר בראשית, לתלמידים הצעירים שקראו את הא׳-ב׳ ואף לקקו דבש מהאותיות א׳, מ׳, ת׳ היוצרות את המילה אמת.

 

"מהיום אתם ילדים גדולים". ריבלין בתלמוד התורה (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
"מהיום אתם ילדים גדולים". ריבלין בתלמוד התורה(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

״מהיום אתם ילדים גדולים", אמר ריבלין לילדי כיתה א׳. ״עד היום למדתם רק כשחפצה נפשכם, אך היום אתם ממש בבית הספר. זו ראשית דרככם, ולכן סמלי כל כך לראות אתכם לומדים את ספר בראשית ביום הראשון שלכם בבית הספר. אנחנו מצווים אבל גם רוצים ללמוד, כדי שנוכל לעשות דברים חשובים ביותר עבור העיר שלנו, עבור המדינה שלנו, ועבור המשפחה שלנו".

 

לאחר מכן האזין למקהלת בית הספר, ובירך את 300 התלמידים: ״חנוך לנער על פי דרכו, לימדונו רבותינו, ואני חייב לומר שאני ניצב פה ומתפעל מקיבוץ הגלויות המגולם בבית ספר זה. אין מרגש מלשבת לצד תינוקות של בית רבן, המחדשים את לימודיהם בבוקר מרגש זה".

 

 (צילום: יחזקאל בלומשטיין) (צילום: יחזקאל בלומשטיין)

שמואל עייש, יוחנן מלאכי, יהושע גלברד ולוי יצחק פריילנד סוגרים מעגל עם ילדיהם, 22 שנה אחרי שהחלו את כיתה א' ביצהר (צילום: יחזקאל בלומשטיין) (צילום: יחזקאל בלומשטיין)
שמואל עייש, יוחנן מלאכי, יהושע גלברד ולוי יצחק פריילנד סוגרים מעגל עם ילדיהם, 22 שנה אחרי שהחלו את כיתה א' ביצהר(צילום: יחזקאל בלומשטיין)

 

לביקורו של הנשיא בתלמוד התורה "דברות משה" בהר נוף, התלווה ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, אולם מהמפגש נעדר שר הכלכלה, אריה דרעי, למרות שבהודעה הרשמית שפרסם בית הנשיא לפני הביקור, נמסר כי דרעי ישתתף במפגש. שר הכלכלה בילה את היום הראשון לפתיחת הלימודים בביקור בבתי הספר החרדיים "אורה ברמה" ו"למען אחיי" בירושלים.

 

שנת הלימודים נפתחה גם בתלמודי התורה של החינוך החרדי-לאומי והתורני. ביישוב יצהר שבשומרון התרגשו ארבעה אבות לילדים שהחלו את דרכם במערכת החינוך, לסגור מעגל: לפני 22 שנים החלו שמואל עייש, יוחנן מלאכי, יהושע גלברד ולוי יצחק פריילנד, את כיתה כיתה א' – והיום הכניסו את ילדיהם למערכת החינוך. "זה יום מרגש עם משמעות אדירה לחינוך של הילדים", אמרו. לצד תמונה עם ילדיהם שצולמה בבוקר, הם צירפו את תמונת המחזור מלפני 22 שנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
נשיא המדינה בתמוד התורה "דברות משה"
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים