שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

כשביבי וברק היו טכנאים: משחזרים את סבנה

43 שנים אחרי חטיפת מטוס סבנה והמבצע ההירואי לשחרורו, התקבצו יחד המשתתפים בפעולה לערב הקרנה של סרט על אותו אירוע. כתבתנו, רינת ספיבק הייתה שם

 

 

בשמונה במאי 1972 השתלטו ארבעה חמושים על מטוס של חברת התעופה הבינלאומית "סבנה". המטוס עשה את דרכו מבריסל לנמל התעופה בלוד כשעל סיפונו 101 נוסעים ואנשי צוות.

 

בשנה זו משה דיין היה הרמטכ"ל, שר התחבורה היה שמעון פרס, אהוד ברק שימש במפקד סיירת מטכ"ל וראש הממשלה בנימין נתניהו היה קצין צעיר שנפצע במבצע המפורסם.

 

>>עוד באתר ערוץ 20>>

 

43 שנים לאחר אותו אירוע חלק מגיבוריו, המשמשים עד היום כדמויות מרכזיות בחיים הציבוריים בישראל, מוסרים עדות לאשר אירע במבצע. פרס סיפר ש"כל המפקדים אמרו להסתער מיד". ברק אמר שהמליץ לעשות את הפעולה לעשות עוד בליל החטיפה. "אני המלצתי עוד בלילה לפעול. כדאי היה יותר לעשות את זה לקראת סוף הלילה. אבל צריך לעשות את זה בלילה.".

 

המרחק בין כישלון המבצע להצלחתו היה קצר. מבצע סבנה נחשב לפעולה המוצלחת ביותר של שחרור בני ערובה עד כה. הוא זכור בעיקר בשל התחבולה היצירתית שביצעו חיילי סיירת מטכ"ל בכדי להונות את המחבלים. נתניהו סיפר כי לקחו אותם להאמר, שם הלבישו אותם בסרבלים לבנים, "שנראה כמו מכונאים", וכך הם עלו אל המטוס ונכנסו פנימה.

  

בין המשחזרים ניתן למצוא את המחבלת תרז הלסה שמספרת בפירוט יתר את שהתרחש על המטוס. "לא הסתכלתי לא על המראה ולא על כלום", היא אומרת. "הוצאתי את מה שהייתי צריכה להוציא וחזרתי. אף אחד לא שם לב שאנחנו עושים את מה שאנחנו עושים. אף אחד".

 

חלק מגיבורי האירוע שנכחו בהקרנה לא דמיינו שהמבצע יסתיים בהצלחה. בקושי שיוכלו לחזור בריאים ושלמים הביתה. בטח ובטח לא חשבו שביום מן הימים יקחו חלק בהקרנה חגיגית שכזו ויחלק הערות לשחקנים שמגלמים אותם.

 

נתניהו טען שאבי קורניק ששיחק אותו מעט רזה מדי כדי לשחק את הקצין הצעיר שהיה: "הבחור הזה רזה קצת ואני אז לא הייתי כבד, אבל הייתי 'באלקי'". קורניק מצידו התרגש מהאפשרות לגלם את ראש הממשלה "זה כבוד ענק", אמר. "גם לשחק בסרט כזה שהוא חלק מההיסטוריה שלנו".

 

ראש הממשלה ניצל את הבמה על מנת להעביר מסר לקהילה הבינלאומית ואמר כי "אל לאיש לפקפק בנחישות וביכולתה של ישראל להגן על עצמה. מה שהיה נכון בסבנה נכון גם היום".  

הסרט יוקרן ב-8 בספטמבר בערוץ 2.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך "סבנה" באדיבות שידורי קשת, הקרן החדשה לקולנוע וסרטי יונייטד-קינג
חדשות סרט דוקו דרמה חטיפת מטוס סבנה בנימין ביבי נתניהו אהוד ברק
מתוך "סבנה" באדיבות שידורי קשת, הקרן החדשה לקולנוע וסרטי יונייטד-קינג