שתף קטע נבחר

"בלאק לייבל": אחד כשר - אחד לא. איך זה קורה?

הרבנות ביטלה את תעודת הכשרות על וויסקי מסוג "ג'וני ווקר" - בלאק לייבל של יבואן אחד, אך השאירה את הכשרות על הוויסקי שמשווקת יבואנית אחרת. ובכל זאת, טוען בכיר במערך הכשרות: "לקוחות פרטיים יכולים לקנות ולשתות את כל ה'בלאק לייבל' בעיניים עצומות". רוצים להבין איך? הפרטים בפנים

סיבוב נוסף בקרב הוויסקי: הרבנות הראשית הודיעה השבוע לחברת "פאנקו גרופ" המייבאת אלכוהול לישראל, כי היא מבטלת לאלתר את תעודת הכשרות על וויסקי מסוג "ג'וני ווקר" - בלאק לייבל.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>   

 

כפי שפורסם ב-ynet, הרבנות הראשית הודיעה בתחילת החודש כי מותג הוויסקי הפופולארי "ג'וני ווקר" – בלאק לייבל, המשווק על ידי חברת "פאנקו גרופ" - חשוד בזיוף כשרות, וכי התווית המציינת כי המוצר כשר בהשגחת תאגיד הכשרות OK והרבנות הראשית לישראל – אינו אלא מטעה. ברבנות הצהירו כי במכתב רשמי שקיבלו מהסניף הישראלי של תאגיד הכשרות הבינלאומי OK, נאמר: "מעולם לא ניתנה על ידינו כשרות לחברת פאנקו... אלא רק לחברת IBBLS".

 

כל מה שחדש ומעניין - בערוץ היהדות :

 

אתמול (יום א') שיגר הרב יצחק כהן ארזי, מנהל מחלקת יבוא ברבנות הראשית, מכתב לאקוני ל"פאנקו גרופ" שבו נאמר כי "לאחר התייעצות עם עו"ד הראל גולדברג, היועץ המשפטי של הרבנות הראשית, ולאחר בירור עם נותן הכשרות OK - הוחלט לבטל את התעודה". הרב אף מבהיר כי אין לעשות שימוש בתעודה זו.

 

מכתב ההבהרה של הרבנות הראשית יצא בעקבות פנייה של עו"ד פרופ' אביעד הכהן, המייצג בישראל את תאגיד הכשרות OK, אל היועץ המשפטי של הרבנות: "למרות שמרשיי פנו אליכם לפני מספר שבועות", כתב, "עד כה לא התפרסם 'עדכון כשרות' מטעמכם המזהיר את הציבור מפני צריכת המוצר שמשווק עם התווית המזויפת הנ"ל, ולא פעלתם לשם העמדתו לדין.

 

"לנוכח ההטעיה שנגרמת מדי יום לציבור הצרכנים, כמו הנזק שנגרם למרשיי, אכיר לכם תודה אם תפעלו לתיקון מעוות זה בשני המישורים, ההתראתי והחוקי – בהקדם".

 

רב במערך הכשרות: "הוויסקי כשר"

למרות האזהרה החד-משמעית של הרבנות הראשית, שעוררה סערה בקרב ציבור שומרי הכשרות וחובבי המותג הפופולארי, ממשיכים בתי כנסת רבים לקנות את המשקה. אחד הרבנים המפקחים על אתר "kosher1", אמר כי "חייבים להבין שכולם צודקים בסיפור הזה. צודקת חברת IBBLS ששילמה על הבדיקות של המשגיחים, שנסעו לסקוטלנד במיוחד ובדקו את הוויסקי, ולכן החברה לא רוצה שאחרים ישמשו בהכשר שהם קיבלו.

 

אז המדבקה תוסר? ()
אז המדבקה תוסר?

 

"תאגיד הכשרות OK צודק בכך שהוא דורש מחברת פאנקו שלא שילמה על הכשרות של OK, לא להשתמש בשמם לשווא. צודקת הרבנות שהסירה את תעודת הכשרות מאחר ו-OK הבהירו את עמדתם, אבל צודקים מי שממשיכים לקנות את הוויסקי, מכיוון שהוא באמת כשר.

 

"הסיבה לכך היא שהוויסקי הזה עשוי מדגנים בלבד ולא מיין. אין גם חשש מ'איסור חדש' כי ה'בלאק לייבל', למשל, עבר יישון של 12 שנה. רוב הפוסקים קובעים כי למרות שהוויסקי מיושן בחביות שבהן הכינו בעבר יין שרף ספרדי, הרי שמאחר והחביות עברו תהליך של שריפה, שטיפה וייבוש - אין חשש ל'סתם יינם', ובמיודח לאור העובדה שג'וני ווקר, כמו גם שיבאס רגיל, ג'י.בי. ועוד, הם משקאות מסוג 'בלנדד'. כלומר, מורכבים ממספר תזקיקים שונים".

 

"בקיצור", קובע הרב מ-kosher1, "מבחינת כשרות, לקוחות פרטיים יכולים לקנות ולשתות את ה'בלאק לייבל' בעיניים עצומות. לעומת זאת, בעל מסעדה או אולם שמחות שלהם יש תעודת כשרות של הרבנות, חייבים לעבוד לפי הנהלים, ולהשתמש רק במוצר עם משקאות בהשגחת הרבנות, וגם אם זה נראה לא הוגן - אלה הכללים".

 

מחברת פאנקו נמסר בתגובה: "המוצרים הנמכרים באתר paneco.com הינם מוצרים מקוריים בלבד. המוצר ויסקי 'ג'וני ווקר' הנמכר באתר מיוצר על ידי היצרן הראשי במבשלת דיאג'יו בסקוטלנד, והינו בדיוק אותו מוצר שמשווק בארץ על ידי חברה מתחרה, שלה יש תעודת כשרות למוצר זה". בפאנקו הבהירו כי לא ייכנעו "לאיומים ונסיונות סחטנות מצד החברות המתחרות", כדבריהם.

 

החברה נשאלה האם תמשיך לכתוב על הוויסקי "כשר", או שהמדבקות יוסרו מהבקבוקים, וענתה כי: "אנו פועלים כחוק ונמשיך לפעול כחוק".

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אין תעודה, אבל צרכני הכשרות לא צריכים להיבהל
מומלצים