שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: "מחאת ילדי הפירורים" בדרך

כיתות קטנות? לא לכולם: קרוב למאה אלף תלמידים חרדים, מוסלמים ונוצרים המשתייכים לחינוך "המוכר שאינו רשמי" אינם נכללים ברפורמה, והודיעו כי ייצאו למחאה. "בתי הספר שלנו אינם חלק מהחינוך העצמאי או 'מעיין החינוך התורני' שמקבלים תמיכה בזכות הפטרונים הפוליטיים שלהם", טוענים מנהלים חרדים. יו"ר פורום בתיה"ס: "המדינה משאירה לילדים שלנו פירורים"

היכונו ל"מחאת ילדי הפירורים": ל-ynet נודע כי הורים חרדים, מוסלמים ונוצרים ישתפו פעולה במחאה על הצפיפות ותנאי הלימוד במוסדות חינוך הנכללים בזרם המכונה "מוכר שאינו רשמי", לאחר שהובהר כי רפורמת הכיתות הקטנות לא תחול עליהם. את המאבק מובילים מנהלי בתי ספר חרדיים, שנדהמו לגלות, לדבריהם, כי חלה אפליה בין מוסדות חרדיים השייכים לזרמים השונים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>   

 

מספר ימים לאחר הודעתו של שר החינוך, נפתלי בנט, על התוכנית לצמצום כיתות הלימוד בהשקעה של כחצי מיליארד שקלים - נדהמו מנהלי בתי ספר חרדים מהזרם "המוכר שאינו רשמי", לקבל מכתב רשמי ממאיה ניאזוב, מפקחת במשרד החינוך, המודיע להם כי לא ייכללו ברפורמה, זאת על אף שמקביליהם ברשת "החינוך העצמאי" ו"מעיין החינוך התורני", נכללים ברפורמה למרות שגם הם אינם חלק מהזרם הממלכתי.

 

כל מה שחדש ומעניין - בערוץ היהדות :

 

"בשל פניות רבות אליי לגבי התוכנית לצמצום מספר תלמידים בכיתות א', החל משנת הלימודים תשע"ו, ברצוני לעדכנכם כי בשלב זה מדובר רק במוסדות בחינוך הרשמי ובמוסדות ציבוריים חרדיים", כתבה המפקחת.

 

"פנינו לאורך שנים למשרד החינוך, ושם אמרו שאלה הקריטריונים והם פועלים על פי חוק, אבל הם מתעלמים מהמציאות, מדברים בסיסמאות ולא נותנים מענה אמיתי לבעיות" (צילום: יואב פרידמן) (צילום: יואב פרידמן)
"פנינו לאורך שנים למשרד החינוך, ושם אמרו שאלה הקריטריונים והם פועלים על פי חוק, אבל הם מתעלמים מהמציאות, מדברים בסיסמאות ולא נותנים מענה אמיתי לבעיות"(צילום: יואב פרידמן)

 

כאשר ביררו מנהלי בתי הספר לאילו מוסדות חרדיים התייחסה המפקחת, נאמר להם כי מי שלא ייהנו מהיוזמה הם כ-35 אלף תלמידים חרדים השייכים לחסידויות הגדולות, כגון ויז'ניץ ובעלז.

 

"בתי הספר החסידיים הללו אינם נכללים ברשת 'החינוך העצמאי' המזוהה עם 'יהדות התורה', וגם לא עם רשת 'מעיין החינוך התורני' של ש"ס", אומר גורם המעורב במחאה. "אלה הצליחו לקבל תמיכה מקיפה מהמדינה בזכות הפטרונים הפוליטיים שלהם. כך קורה שתלמידים מחסידות גר הלומדים במסגרת החינוך העצמאי, ייכללו ביוזמה החדשה של משרד החינוך לצמצום הכיתות, לעומת חבריהם מחסידויות ויז'ניץ ובעלז שיישארו בחוץ".

 

"תופעה פסולה של אפליית ילדים"

ראוי להדגיש כי בנוסף ל-35 אלף התלמידים החרדים, יש עוד 42 אלף תלמידים ערבים, מוסלמים ונוצרים, וכן 7,500 ילדים הלומדים בבתי ספר פרטיים-חילונים, ובהם למשל בתי ספר דמוקרטיים ואנטרופוסופיים. גם הם לא יוכלו ליהנות מהיוזמה החדשה של משרד החינוך, ולכן גם הם יצטרפו למאבק. כך לראשונה, צפויים להפגין חרדים וערבים יחדיו למען אותה מטרה.  

 

 

יו"ר פורום בתי הספר המוכרים שאינם רשמיים, דוד שרפר, אמר ל-ynet: "אנו נתקלים בתופעה פסולה של אפליית ילדים, על רקע ההשתייכות שלהם לקהילות ומגזרים ללא גב פוליטי. לאורך שנים המדינה נותנת לילדים מקבוצות חזקות את כל העוגה, ולילדים שלנו היא משאירה רק פירורים".

 

שרפר הוסיף וציין כי זו הסיבה שהשם שנבחר למאבק הוא "מחאת ילדים הפירורים". לדבריו, "משרד החינוך אומר שהוא מעניק לזרם המוכר ואינו רשמי 75% מהתקציב, אבל בפועל זה יוצא בערך 30%, מכיוון שהחישוב שלהם מבוסס על הבסיס של התקציב, ולא על התוספות שלו. כך, למשל, משרד החינוך לא כולל את התלמידים מהזרם המוכר שאינו רשמי, ביוזמה שלו לפצל כיתות א' ו-ב' שבהן לא ילמדו יותר מ-20 ילדים.

 

"זו הסיבה שילד חרדי שלומד בשדרות, בבית ספר חסידי, או ילד ערבי שלומד בבית ספר כנסייתי בכפר בצפון, לא זכאים ליוזמת 'יום חינוך ארוך'. פנינו לאורך שנים למשרד החינוך, ושם אמרו שאלה הקריטריונים והם פועלים על פי חוק, אבל הם מתעלמים מהמציאות, מדברים בסיסמאות ולא נותנים מענה אמיתי לבעיות".

 

במשרד החינוך למעשה אישרו את הטענות, ומסרו כי החלטת הממשלה בנושא הקטנת תלמידים בכיתה מיושמת החל משנת 2008 בחינוך היסודי, ובחטיבות הביניים בחינוך הרשמי, ברשתות החינוך התורני והחינוך העצמאי.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב פרידמן
מי שווה יותר?
צילום: יואב פרידמן
צילום: אריאל בשור
"משאירים לילדים שלנו פירורים". דוד שרפר
צילום: אריאל בשור
מומלצים