שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הלוויתם כסף? נותרו 23 יום לפרוזבול
  רוצים את הכסף שהלוויתם בחזרה? יש לכם עוד 23 יום לחתום על "שטר פרוזבול" - או שהחוב יישמט. איך עושים את זה? הרב שמואל שפירא עונה

  שאלה:

  נתתי לחבר הלוואה. אם לא אעשה "שטר פרוזבול", האם הכסף שהוא חייב לי יישמט? האם אני, כאדם פרטי, חייב לעשות פרוזבול? מהו הפרוזבול? (יוחאי).

   

   

  << לכל השו"תים במדור החדשו"ת >>

   

  תשובה:

  א. מן התורה נוהג דין "שמיטת כספים" בשנת השמיטה בארץ ומחוצה לה – רק בזמן שהיובל נוהג. אולם, חכמים תקנו שמצווה זו נוהגת גם בזמן הזה, כדי שלא תשתכח תורת שמיטת כספים מישראל.

   

  ב. שביעית (השנה השביעית, שנת השמיטה שחלה השנה) מפקיעה את כל החובות שזמן פרעונם יחול לכל המאוחר עד ערב ראש השנה של השנה השביעית, כמו שנאמר: (דברים, ט"ו, א'): "מקץ שבע שנים תעשה שמיטה", והיינו בסוף שנת השמיטה (לכן, כותבים את הפרוזבול בערב ראש השנה).

   

  ג. החובות הנשמטים כיום הם: הלוואות, קנייה בהקפה (כאשר החוב נרשם) וחשבונות בנקים (לכן, גם מנהלי בנקים צריכים לסדר פרוזבול).

   

  ד. כשראה הלל הזקן, שנמנעו אנשים מלהלוות זה לזה, בהתקרב שנת השמיטה, ועוברים על מה שכתוב בתורה - התקין הלל פרוזבול, אשר משמעותו – הודאה של המלווה שהוא מוסר את חובותיו לבית הדין, וגובה את חובותיו לאחר השמיטה מכוחם.

   

  ה. תקנה זו מבוססת על ההלכה הקובעת כי מלווה שמוסר שטרות חוב שבידו לבית הדין לשם גביית חובו – אינו נשמט בשביעית, שנאמר (שם), "ואשר יהיה לך את אחיך תשמט ידך". ואם בית הדין תובעים ולא המלווה, אין בזה איסור.

   

  ו. את הפרוזבול כותבים לכתחילה בבית דין חשוב – והיינו, דיינים הבקיאים בדין שמיטה ובתקנת פרוזבול, אולם בזמן הזה, שהשמיטה נוהגת מדרבנן, מקילים כדעה הסוברת שאפשר לכתוב בכל בית דין של שלושה ( עיין שו"ע חו"מ סז יח).

   

  ז. כך הוא נוסח הפרוזבול בעברית:

   

  שטר פרוזבול

  במושב שלשה – בית דין, כאחד היינו, ובא לפנינו מר ________ ואמר לנו: "הן שנה זו היא השנה השביעית, ויש לי חובות בשטר ובעל פה על אנשים, והריני מוסר לכם פרוזבול, ונותן לכם במתנה בקנין, ארבע אמות קרקע מאדמה שיש לי, ועל גבם אני מרשה אתכם לגבות את החובות שיש לי על אנשים. ומעתה תהיו לי דיינים, ותגבו אותם ותקבלו עבורי, ואם לא תגבו אתם, מעתה, כיון שמסרתי לכם פרוזבול זה, הרי אני גובה כל חוב שיש לי עד היום אצל כל אדם, כל זמן שארצה". ואנו בית דין, שמענו דבריו וייפינו כחו, שלא תשמט לו, ויגבה כל חובותיו על ידי פרוזבול זה כתקנת הלל וחז"ל,

   

  ובאנו על החתום יום כט לחודש אלול שנת תשע"ה, פה ______________.

   

   

  נאום _______ נאום _______ נאום _______

   

   

  מחתימים שלושה אנשים, כאמור, ושומרים על שטר הפרוזבול (משיב: הרב שמואל שפירא).

   

  • לבירורים ושאלות אפשר לפנות למענה הטלפוני של צהר בענייני בהלכה. ימים א'-ה', בין השעות 19:00-23:00, בטלפון 1-800-200-377.

   

  צפו: פארק השמיטה    (צילום: אורות)

  צפו: פארק השמיטה    (צילום: אורות)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  כדי שלא יימנעו מלהלוות לעניים, מחשש לאבד את הכסף בתום השמיטה. פרוזבול
  צילום: shutterstock
  מומלצים