שתף קטע נבחר

אוהדי בית"ר הניפו שלט המזוהה עם ארגונים ניאו נאצים

משטרת ירושלים פתחה בחקירה מי עומד מאחורי הכנת והכנסת שלט המזוהה עם ארגונים ניאו נאצים ליציע המזרחי של אוהדי בית"ר ירושלים אמש בטדי. הכיתוב "good night left side" מהווה סלוגן של קבוצות ימין קיצוני באירופי. מהמועדון נמסר: "אם נעשתה פעולה שהיא בבחינת עבירה על החוק, אזי משטרת ישראל ושאר רשויות החוק צריכות לטפל בנושא". מנהלת הליגות: "מחליא". לה-פמיליה: "רחוקים מלהזדהות עם ניאו נאצים"

משטרת ירושלים פתחה בחקירה מי עומד מאחרי הכנת והכנסת שלט המזוהה עם ארגונים ניאו נאצים ליציע המזרחי של אוהדי בית"ר ירושלים בטדי במשחק אמש (ב') מול הפועל תל אביב. סגנית דובר מחוז ירושלים במשטרה, רב פקד גלית זיו מסרה בתגובה: "המשטרה פתחה בחקירה בנושא".

 

לטבלת ליגת העל

עדיין בפגרה: 0:0 בין בית"ר י-ם להפועל ת"א

 

השלט עם הכיתוב "good night left side" ועם ציור של אדם הנראה בועט באדם אחר השוכב עם כוכב בחזהו נתלה אמש ביציע המזרחי בטדי מעל שלט גדול יותר של ארגון "לה פמיליה".

 

 (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
(צילום: עוז מועלם)

 

 (צילום מסך) (צילום מסך)
(צילום מסך)

 

הסלוגן הזה מסתבר מזוהה עם ארגונים ניאו נאצים באירופה ואף השתמשו בו כמה מפגינים בהפגנות של הימין הקיצוני בארץ, בעיקר נערים במהלך מבצע צוק איתן.

 

הכיתוב "Good night left side", הינו משפט שמהווה שימוש מודרני לביטוי Good night white pride, שהשתמשו בו בעבר בשמאל הקיצוני באירופה, אך היום מהווה סלוגן של קבוצות ימין קיצוני, במיוחד במזרח אירופה (פולין לדוגמא, כפי שניתן לראות בעמוד הפייסבוק הזה). הלוגו מתאר אדם מכה אדם אחר, ועליו כוכב אדום המסמל לכאורה את ארגוני השמאל. להלן דוגמא נוספת לעמוד פייסבוק כזה ובו תמונות של ניאו נאצים.

 

כמו כן, בעקבות הפרת סדר עיכבה המשטרה 7 אוהדים לחקירה, 3 של הפועל תל אביב ו-4 של בית"ר ירושלים.

 

 (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
(צילום: עוז מועלם)

 

מבית"ר ירושלים נמסר בתגובה: "המועדון מגנה כל סממן, התבטאות או התנהגות אלימה ו/או גזענית. הרי הצהרנו: לא לגזענות, די לאלימות. אם נעשתה פעולה שהיא בבחינת עבירה על החוק, אזי משטרת ישראל ושאר רשויות החוק צריכות לטפל בנושא".

 

ממנהלת הליגות נמסר בתגובה: "שימוש בסממנים פאשיסטיים/נאציים לכאורה מחליא במיוחד שנעשה במדינת היהודים. טוב עשתה משטרת ישראל שפתחה בחקירה נגד אותם אלה שהכינו והניפו את הדגל הזה. מצער שלמרות המאמצים שעושה המועדון לקידום מניעת האלימות והגזענות יש מי שבוחר להניף שלט מכוער זה. חשוב להדגיש כי שלט זה, ומה שהוא מייצג, לא היה מוכר למשטרה בזמן אמת ורק לאחר שהוסבה שימת ליבם ,הורו קברניטי המשטרה על פתיחת חקירה בנושא".

 

מההתאחדות לכדורגל נמסר :"ההתאחדות לכדורגל, מנהלת הליגות ואיגוד השופטים בוחנים מזה תקופה את ההשלכות והמשמעויות הכרוכות בהפסקת משחקים בשל התנהגות גזענית של אוהדים ומקרים חריגים אחרים. מדובר במהלך רחב שצריך להיעשות בתאום עם כל הגורמים המעורבים בניהול המשחק ותכליתו להיטיב עם הכדורגל הישראלי על כל מרכיביו: שחקנים, מועדונים, אוהדים. המהלך האמור, שטרם נקבע אופיו המלא, כמו גם תחילת יישומו, הוא חלק מהמחויבות של הגורמים המנהלים את הענף לעשות ככל יכולתם ובמסגרת האמצעים העומדים לרשותם לטובת מיגור נגע הגזענות״.

 

 (צילום מסך) (צילום מסך)
(צילום מסך)

 

הפלג הקיצוני של אוהדי לבסקי סופיה מניפים את השלט (צילום מסך)
הפלג הקיצוני של אוהדי לבסקי סופיה מניפים את השלט(צילום מסך)
 

 

בתוך כך, מתברר כי באיגוד השופטים החליטו להאבק בתופעת הקריאות הגזעניות ובודקים אפשרות מרחיקת לכת: לאפשר לשופטים להפסיק משחקים במקרה של הישנות קריאות גזעניות. המנכ"ל יריב טפר והיו"ר החדש עוז יצחקי מנסים להוביל מהלך לפיו במקרה של קריאות גזעניות הקהל יוזהר על ידי הכרוז והמשקיף פעם-פעמיים, ואם הקריאות יימשכו המשחק יופסק. במקרה כזה, הקבוצה שאוהדיה יקראו קריאות גזעניות תספוג עונש כבד.

 

ארגון האוהדים, "לה-פמיליה" פירסם אף הוא הודעה בנושא: "בכמה גופי תקשורת פורסם שאוהדינו תלו אתמול שלט אשר מזוהה עם ניאו נאצים. יש לציין שהשלט מזוהה עם המון ארגוני אולטראס בכל העולם, צר לנו שהתקשורת בחרה לשייך את אותו השלט לניאו נאצים, עוד יותר צר לנו שהתקשורת בחרה להתייחס לאותו הדגל שהיה קטן יחסית במקום להתייחס לאותו דגל פריסה ענק שלא נראה כמוהו בישראל. (זה לא שחיפשנו מילה טובה, אבל אם כבר...). דגל דומה מונף ע"י אוהדי הפועל ירושלים בכדורסל, האם מישהו שמע על זה משהו? נסיים בזה שאנחנו רחוקים מלהזדהות עם ניאו נאצים, אבל התקשורת - המשטרה כנראה חלמו חלומות רטובים בלילה והחליטו לשייך את זה לניאו נאצים. דרך אגב השלט עבר בידוק בטחוני, ונכנס עם כל הציוד בשעה 3 בצהריים! ככה שהוא היה תלוי שם 6 שעות לפני המשחק, 6 שעות בלא תגובת המשטרה! ולמה? כי הוא לא באמת משייך אותנו לדברים ההזויים שנאמרו!".

 

משען: "אתגר גדול עבורי לתפוס את מקומו של אלי דסה"

בצד המקצועי, בבית"ר מקווים כי הבלם הספרדי, חסוס רואדה, שהגיע ללא כושר משחק יוכל להשתלב כבר במשחק הליגה הקרוב. הקשר הרומני ולאד מוראר צפוי להגיע בתחילת השבוע הבא לאחר שעבר טיפולים ברומניה ודווח כי הוא כשיר. במקביל מחפשת בית"ר להתחזק בחלוץ, כשגם הקשר דן איינבינדר עדיין מועמד.

 

המגן שניר משען אמר אתמול בסיום המשחק: "זה היה רק משחק ראשון שלנו העונה, בסך הכל עמדנו טוב על המגרש, השקענו ורצינו מאוד. כל אחד מהשחקנים נתנו מעל ומעבר ואנחנו מקווים להמשך טוב יותר. אלי דסה? הוא מגן מצויין ומגיע לו כל הפרגון. זה אתגר גדול עבורי לתפוס את מקומו ואני מקווה לא לאכזב אף אחד".

 

משען הוסיף: "יש בבית"ר חדר הלבשה חזק מאוד שמתרכז רק בכדורגל. אנחנו השחקנים עושים את מירב המאמצים להישאר כל הזמן מגובשים. מדברים על חיזוק וכל מי שיגיע יוכל לעזור, אנחנו נעשה הכל ביחד ונתגבש ואני מקווה שבעזרת השם יהיה טוב".

 


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עוז מועלם
אוהדי בית"ר ירושלים
צילום: עוז מועלם
מומלצים