שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  אסף הרופא: פשפשים נמצאו במחלקת הילדים - שפונתה

  בכמה כורסאות במחלקת הילדים באסף הרופא התגלו פשפשים. המחלקה פונתה ובית החולים החל בהדברת האיזור. ההערכה: מבקרים העבירו את הפשפשים למחלקה

  התפשטות פשפשים באסף הרופא: בית החולים שבצריפין איתר אמש (ד') פשפשים בכמה כורסאות המשמשות משפחות חולים בשלושה חדרי אשפוז שבמחלקת הילדים. המחלקה פונתה והמקום עבר הדברה.

   

  התקרית התגלתה אמש. במספר כורסאות המשמשות את משפחות החולים במחלקת ילדים, בשלושה חדרי אשפוז, התגלו פשפשים. הנהלת בית החולים הורתה לפנות את המקום מיד והחולים הועברו למחלקות שכנות.

   

  המחלקה הנגועה עברה הדברה, כשהמדבירים העריכו כי הפשפשים הועברו על ידי מבקרים במחלקה. כל כורסאות המבקרים פונו מהמחלקה והחדרים אוכלסו מחדש לאחר הטיפול. בית החולים מסר כי לא מדובר במיטות החולים עצמם, וכי למלווים ניתן פתרון זמני לשבת הקרובה. בית החולים אישר פרטי המקרה. 

   

  המיטות שפונו מהמחלקה ( ) ( )
  המיטות שפונו מהמחלקה

   

  "התנהלות לא לעניין"

  תושבת לוד שהגיעה עם בנה לבית החולים סיפרה: "הגענו לבית החולים בשעה תשע בערב עם ילד בן שנתיים, והחליטו על אשפוז. במהלך כל הלילה ישנו על מיטה במסדרון. מסתבר שהיו פשפשים במחלקת ילדים ב' ולכן כל המאושפזים עברו למחלקות אחרות.

   

  "היה בלגן ואי נוחות. למחרת לאחר בקשות רבות הועברנו למחלקה שסיימו לנקות אותה מהמפגע, ושוב היה בלגן שלם, שכחו לתת לנו ארוחת צהריים, ונאלצנו לקנות ארוחה על חשבוננו במזנון. ההתנהלות הייתה לא לעניין".

   

   

   ( ) ( )

  פשפש: עוקץ ומגרד אך לא מסוכן

  פשפש המיטה הוא חרק טפיל באורך כחמישה מילימטרים. הפשפש במסך היום מסתתר בקבוצות בדרך כלל בסדקים של משטחים יבשים כמו עץ או נייר, ובלילה הוא יוצא לחפש את מזונו. הוא נמשך לאדם או לבעלי חיים אחרים בשל חום הגוף שנפלט מהם.

   

  לשם מציצת הדם, מחדיר הפשפש את הדוקרנים של גפי הפה שלו לתוך עורו של הפונדקאי ומפריש רוק המונע את קרישת הדם. עקיצת הפשפש אינה מכאיבה, ולעתים מעידה עליה רק תפיחה זמנית קלה בזמן העקיצה, שהיא למעשה תגובה אלרגית.

   

  הפשפש מסוגל למצוץ כמות דם גדולה תוך דקות ספורות וגופו מתנפח בזמן המציצה. אחרי שהוא רווי דם הוא עוזב את הפונדקאי, ומחפש פונדקאי נוסף רק כעבור מספר ימים. כמות הביצים שהנקבה עתידה להטיל, נמצאת ביחס ישר לכמות הדם שמצצה.  

   

  פשפשי המיטה יכולים לצום זמן רב, עד מספר חודשים. הנימפות נזונות בצורה דומה לבוגרים והן זקוקות לפחות להזנת דם אחת מלאה כדי לעבור מדרגה התפתחותית אחת לבאה.

   

  לפשפש המיטה, כמו לכל מיני משפחת הפשפשיים, יש צורת הזדווגות מיוחדת. עובדה ראויה לציון היא כי הזכר אינו מזהה את הנקבה ממרחק. מסיבה זו הוא יכול לנסות להזדווג עם זכרים אחרים, נקבות מתות או אפילו פיסות שעם המזכירות בצורתן את פשפש המיטה.

   

  הזכר יכול להזדווג עם נקבה אחת או יותר במשך יום אחד. יחד עם זאת, אם הוא מורעב לאחר כמה ימי צום, לא יוכל לקיים את ההזדווגות. עניין זה תקף גם לגבי הנקבה.

   

  תפוצתו של פשפש המיטה קוסמופוליטית. הוא נפוץ בעיקר באופן פסיבי על ידי פונדקאים אך גם על ידי העברת שמיכות ורהיטים נגועים בביצים או בפשפשים. למרות שנהוג לייחס לפשפשי המיטה את העברתן של מחלות, לא ידועים על כך נתונים מוכחים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שאול גולן
  מחלקת הילדים פונתה בגלל פשפשים
  צילום: שאול גולן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים