שתף קטע נבחר

האיחוד האירופי: החלטה בקרוב על סימון מוצרים מהתנחלויות

שרת החוץ של האיחוד פדריקה מוגריני אמרה כי העבודה על ההנחיות לגבי סימון מוצרים מהתנחלויות קרובה לסיום. רק כמה מדינות, בהן בריטניה, כבר מסמנות מוצרים, אך באיחוד צפויים לבקש ליישם מדיניות כלל-אירופית

בעיה לישראל בפתח: שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני אמרה היום (שבת) כי העבודה על ההנחיות לגבי סימון מוצרים מהתנחלויות קרובה לסיום.

 

כיום רק קומץ מדינות באיחוד, בהן בריטניה, דנמרק ובלגיה, מורות לרשתות השיווק שלהן לסמן תוצרת מן ההתנחלויות. במסגרת ההנחיות, האיחוד צפוי לאמץ מדיניות כלל-אירופית לסימון מוצרים.

 

שר החוץ של לוקסמבורג ז'אן אסלבורן אמר שפרסום ההנחיות צפוי עד סוף השנה. מחר יגיע אסלבורן לישראל ואמור לפגוש את ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

הנושא נמצא על שולחן האיחוד האירופי כבר כמה שנים, אך מעולם לא אומץ עד כדי החלטה ביצועית. בחודש אפריל האחרון קראו 16 שרי חוץ באיחוד מבין 28 המדינות החברות למוגריני לקדם את המהלך. ידידי ישראל באיחוד האירופי – ובהם שרי החוץ של גרמניה, פולין, צ'כיה, הונגריה, בולגריה, יוון, קפריסין, רומניה ועוד – לא חתמו על המסמך.

חקלאים בבקעת הירדן (צילום: AP) (צילום: AP)
חקלאים בבקעת הירדן(צילום: AP)

"אנחנו סבורים כי פרסום הנחיות לכל המדינות החברות באיחוד האירופי בנוגע לסימון מוצרים ותוצרת מההתנחלויות בגדה המערבית הוא צעד חשוב לקראת יישום מלא של המדיניות ארוכת השנים של האיחוד האירופי לשימור פתרון שתי המדינות", כתבו השרים. "המשך הרחבת ההתנחלויות הבלתי חוקיות בשטחים הפלסטיניים הכבושים ובשטחים נוספים שישראל כבשה מאז 1967 מאיים על הסיכויים להגיע להסכם שלום סופי וצודק. יותר מכך: היישום הנכון של חוקי הגנת הצרכן באיחוד האירופי מחייב שלצרכן יהיה אמון בידיעת מקור המוצרים שהוא רוכש. יצרנים מתוך הקו הירוק ומוצרים פלסטיניים ייהנו ממדיניות כזו. נודה לך אם תשלימי את העבודה בנושא סימון מוצרי ההתנחלויות".

 

עד היום היישום כאמור היה מדינתי אך לא ברור האם להנחייה כלל אירופית תהיה משמעות משפטית מחייבת לגבי כל המדינות. עם זאת, מה שבטוח שתהיה לה משמעות סמלית. האירופים מנופפים באיום לסמן את מוצרי ההתנחלויות כמעין סנקציה נגד מדיניות הרחבת ההתנחלויות. בכירים אירופים אומרים כי אם הממשלה הישראלית הבאה תמשיך במדיניות הבנייה בהתנחלויות הצעד הראשון המשמעותי שיתקבל תהיה להעביר את ההחלטה בנושא סימון המוצרים. על רקע הקפאון המדיני בין ישראל לבין הפלסטינים ועל רקע המתיחות הדיפלומטית בין ישראל לבין ממשל אובמה – ספק אם הפעם האמריקאים ייצאו להגנת ישראל.

 

בישראל מעריכים, כי יהיה קשה מאוד למנוע את מהלך סימון המוצרים. פקידים בנציבות האיחוד האירופי בבריסל אמרו לפני חודשיים כי האיחוד נמצא בשלבים מתקדמים של ניסוח מדריך למדינות החברות בדבר סימון המוצרים מההתנחלויות. ההערכה שהמסמך יתפרסם בשבועות הקרובים.

 

ישראל מתנגדת בתוקף לסימון וטוענת שמדובר במידרון חלקלק שיוביל לחרם כללי על תוצרת ישראל. "אנשים יהיו מבולבלים וחלקם יחליטו פשוט לא לקנות שום מוצר ישראלי", אמרו במשרד החוץ בירושלים. עוד טוענים בישראל, כי מהלך סימון מוצרי ההתנחלויות הוא נסיון אירופי ללחוץ פוליטית על ישראל בנושא הסכסוך הישראלי פלסטיני על ידי שימוש בצעדים כלכליים שיש ספק לגבי חוקיותם. בכירים במשרד החוץ הישראלי אמרו , כי סימון מפלה באופן לא הגון בין מוצרים ישראלים באיכות דומה הוא חלק מנסיון של אירופה לקבוע דה פקטו את הגבולות של ישראל בזמן שזה תפקיד הצדדים להחליט. צעד כזה יתן דחיפה לפעילים שקוראים להטלת חרם על מוצרים מישראל. "שום דבר טוב או קונסטרוקטיבי לא ייצא מלצעוד במורד הדרך הזאת", אמר באחרונה שגריר ישראל במוסדות האיחוד האירופי בבריסל דוד וולצר.

 

גורמים רשמיים באיחוד האירופי אמרו, כי סימון הוא חלק חיוני של מדיניות הצרכנות האירופית וכי הנציבות תעזור למדינות ליישמה באמצעות הנחיות על מוצרים מההתנחליות. האיחוד האירופי רואה בהתנחלויות בשטחים הכבושים בלתי חוקיות תחת המשפט הבינלאומי.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים