שתף קטע נבחר

"70% מיהודי אירופה מסתירים את דתם"

מדובר בעלייה של כמעט פי-שניים מנתונים מקבילים מן השנה שעברה: מרבית יהודי היבשת מעדיפים להסתיר את דתם, ונמנעים מכל פעילות העלולה לזהות אותה מחשש להתנכלויות. עלייה גם בכמות היהודים שהצהירו כי לא יגיעו בחגים הקרובים לבית הכנסת: רק 15% יגיעו עם ילדיהם לתפילות ולתקיעת שופר

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

 

יהודי אירופה חיים בפחד: רבנים ומנהיגי קהילות יהודיות באירופה מדווחים כי כ-70% מיהודי היבשת מסתירים את דתם, ונמנעים בשל כך מכל פעילות העלולה לזהות אותה – זאת, ככל הנראה, מחשש להתנכלויות כלפיהם על רקע זה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>   

 

לקראת ראש השנה וחגי תשרי בדקו "מרכז רבני אירופה" ואיגוד הארגונים היהודיים, בקרב מדגם מייצג של 197 קהילות במערב היבשת ובמזרחה, כמה אנשים מתכוונים להגיע לבתי הכנסת בראש השנה. הממצאים: רק כ-15% יגיעו עם ילדיהם לתפילות ולתקיעות השופר, ואילו 85% יימנעו מכך.

 

כל מה שחדש ומעניין - בערוץ היהדות :

 

מדובר בעלייה משמעותית של כ-75%(!) במספר המסתירים את יהדותם בתוך שנה אחת, זאת לאחר שבסקר דומה שנערך לפני כשנה, נמצא כי רק כ-40% מיהודי אירופה כלל אינם מביאים לידי ביטוי את יהדותם – לא מבחינה דתית ולא חברתית-קהילתית, ו-75% מהילדים אינם לומדים בבתי ספר יהודיים.

 

תגבור משמעותי באבטחת בתי הכנסת

גם במספר היהודים שלא יגיעו לבית הכנסת השנה חלה עלייה ניכרת, זאת לאחר שבסקר דומה שנערך לפני כשנה, נמצא כי כ-70% לא יגיעו לתפילות בחגים - ואפילו לא ביום הכיפורים. ההערכה אז הייתה כי היקף ה"התבוללות" בקרב יהודי אירופה עומד על כ-80%.

 

התכחשות ליהדות - "בעיה אסטרטגית של מדינת ישראל" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
התכחשות ליהדות - "בעיה אסטרטגית של מדינת ישראל"(צילום: רויטרס)

 

מנכ"ל איגוד הארגונים היהודיים באירופה, הרב מנחם מרגולין, סיפר כי הקהילות עושות מאמצים רבים על מנת להשפיע על יותר יהודים להגיע לתפילות ראש השנה, והוסיף כי נעשה תגבור משמעותי של האבטחה על בתי הכנסת.

 

הרב מרגולין קרא לממשלת ישראל להגביר את החינוך היהודי בתפוצות: "רוב הצעירים שהוריהם נמנעים

מהזדהות כיהודים, לא ישמרו על זיקה כלשהי לעם היהודי ולמולדתו", אמר. "זוהי מגמה חמורה לא רק מבחינת יהדות אירופה, אלא בעיה אסטרטגית גם של מדינת ישראל".

 

לדבריו, הארגונים היהודיים השונים ברחבי אירופה פועלים הן מול מוסדות האיחוד האירופי, והן מול הממשלות השונות, על מנת להגביר את הביטחון סביב בתי הכנסת והמוסדות, ועל הפחת החיים היהודיים בכל עיר שחיים בה יהודים.

 

"אנו מתמודדים כיום מול תנועת מלקחיים: מחד גיסא - גלים חוזרים ונשנים של ההתנכלויות על רקע אנטי-ישראלי שביטוייו הם אנטישמיים ממש, ומאידך גיסא - במיוחד לנוכח מה שכבר נראה כאיסלמיזצייה של ערים רבות ברחבי היבשת – גל עכור של לאומנות ושנאת זרים".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
"גל עכור של שנאת זרים". הרב מרגולין
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים