שתף קטע נבחר

רבני אירופה: "אנחנו במלחמה על הבית"

רבני מדינות, ערים וקהילות מזהירים כי יהודי אירופה חיים בין רדיפה אנטישמית לחקיקה דרקונית - עד שאינם יכולים לקיים חיים יהודיים בטוחים ביבשת, ומבהירים כי לא יקחו סיכונים, ויאבטחו את המוסדות היהודיים בעצמם. "העובדה המצערת היא שאילו לא היה פיגוע בבית הקפה, לא היו שוטרים באזור בית הכנסת"

"מלחמה על הבית" - כך מתארים רבנים באירופה את האווירה בקהילות היהודיות ברחבי היבשת, בבוקר שאחרי הפיגוע בבית הכנסת בקופנהגן - חודש ימים בלבד לאחר הטבח ב"היפר-כשר" בפאריז . רבני מדינות, ערים וקהילות מזהירים כי יהודי אירופה נמצאים ב"מלחציים" - בין רדיפה אנטישמית לחקיקה דרקונית - עד שאינם יכולים לקיים חיים יהודים בטוחים ושלווים ביבשת. "הכתובת הייתה על הקיר", טענו, וקראו למנהיגי היבשת שוב לאבטח את כל המוסדות. יחד עם זאת, הם לא לוקחים סיכונים, וכבר נערכים בעצמם להגנה עצמית ולהגשת עזרה ראשונה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כתבו לנו בטוויטר

 

ב"ועידת רבני אירופה" גינו "בזעם" את "ההתקפה הנפשעת" בדנמרק, ושלחו תנחומים למשפחת הנרצח. לצד ברכות לשלטונות המדינה על התגובה המהירה בחיסול המחבל, גם דרש הארגון "להדק ולתגבר את האבטחה על המוסדות היהודיים באירופה כולה".

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

הרבנים תיארו את מצוקת הקהילות, ולא חסכו ביקורת ממנהיגי המדינות: "מצב היהודים בקופנהגן מייצג נאמנה את מצב היהודים ביבשת אירופה כולה. מחד גיסא - הטרור האיסלמי מהווה איום קיומי על הקהילה, ומאידך - השלטונות אסרו את השחיטה הכשרה ועומדים לאסור את מצוות ברית המילה".

 

"אלמלא הפיגוע בבית הקפה, לא היו שוטרים באזור בית הכנסת" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"אלמלא הפיגוע בבית הקפה, לא היו שוטרים באזור בית הכנסת"(צילום: EPA)

 

"אנחנו תחת התקפה של גורמים איסלמיים קיצוניים האורבים לנו בחרב, לצד העובדה כי השלטונות מחוקקים חוקים נגד מצוות הדת הקיומיות המיצרים את חיינו", מסרו הרבנים. "זהו מצב בלתי אפשרי המעלה סימני שאלה רבים באשר ליחס השלטונות ליהודים".

 

"אנחנו דורשים אבטחה"

גם באיגוד הארגונים היהודיים באיחוד האירופי צופים בנעשה בזעזוע. המנכ"ל, הרב מנחם מרגולין, פנה לראשי

המדינות ומוסדות האיחוד, והתריע: "אנו בעיצומה של מלחמה על הבית - תרתי משמע". לדבריו, מנהיגי היבשת "טומנים את הראש בחול" ואינם פועלים בדרכים ביטחונית וחינוכיות להבטיח את שלום היהודים.

 

"רק בעקבות הפיגוע שאירע מוקדם יותר בבית הקפה, המשטרה שלחה מספר שוטרים לבית הכנסת שהחזירו אש והבריחו את היורה", טען מרגולין, "אך העובדה המצערת היא שאילו לא היה פיגוע בבית הקפה, לא היו שוטרים באזור בית הכנסת, והמאבטח שלא היה חמוש, לא היה יכול למנוע לבדו את כניסת המחבל".

 

"הכתובת הייתה על הקיר כבר מאוגוסט השנה, כאשר בית הספר היהודי בעיר נרגם באבנים ורוסס בכתובות אנטישמיות", הזכיר מנכ"ל האיגוד, ודרש מממשלות אירופה ומוסדות האיחוד לתגבר את האבטחה סביב המוסדות היהודיים.

 

"לצערי ממשלת דנמרק וממשלות נוספות באירופה עדיין לא הפנימו את הצורך באבטחה 24/7", אמר. "אנו

דורשים ממשלות אירופה, כמו גם ממוסדות האיחוד האירופי, ליישם את קריאתנו להקמת גוף פן-אירופאי להגברת האכיפה סביב מוסדות יהודיים, ולחינוך נגד האנטישמיות המשתוללת".

 

בעקבות הפיגוע ציין הרב מרגולין כי איגוד הארגונים היהודים באיחוד האירופי יקיים בשבוע הבא בפראג סדנה להכשרת עשרות רבנים וראשי קהילות בהגנה עצמית בסיסית, ובהגשת עזרה ראשונה. בנוסף, הוא קרא לאנשי הדת המוסלמים באירופה "להשמיע קול רם וברור נגד ההקצנה נוטפת הדם, שנעשית כביכול בשם הדת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
"התרענו". הרב מנחם מרגולין
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים