שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ממצאים מדאיגים: לחץ הדם ה"תקין" המקובל – גבוה מדי ומסוכן

  מחקר חדש שפורסם היום, שנתיים מוקדם מהצפוי, מגלה כי לחץ הדם הנחשב תקין היום – 120/80 הוא גבוה מדי וגרם ככל הנראה למיליוני מקרי מוות ברחבי העולם. החוקרים מצאו כי הורדה אגרסיבית יותר של לחץ הדם, הפחיתה את שיעור התקפי הלב והשבץ המוחי בשליש ואת התמותה ברבע

  כבר לא 120/80: מחקר רחב היקף חדש מגלה כי לחץ הדם המקובל היום גבוה מכפי שחשבו, ויש להורידו עוד יותר. החוקרים מהמכון האמריקני ללב ריאות ודם אמרו, כי הפחתה אגרסיבית יותר של לחץ הדם, אל מתחת לערכים שנחשבו תקינים עד היום, הפחיתה בשליש את שיעור התקפי הלב והשבץ המוחי, וברבע את שיעור התמותה.

   

  קיראו עוד על יתר לחץ דם

  באיזה גיל למדוד לחץ דם? 6 מיתוסים ועובדות

  יתר לחץ דם: הסיבות, האבחון - והטיפול

   

  המחקר החדש פורסם היום (ו')  שנתיים מוקדם מהצפוי, בשל הממצאים הדרמטיים. במחקר נבדקו 9,300 גברים ונשים בגילאי 50 ומעלה. הנבדקים היו בסיכון מוגבר למחלות לב, או שסבלו ממחלת כליות.

   

  הם חולקו לשתי קבוצות: קבוצה אחת שאמורה להגיע לערכי מטרה של לחץ דם של פחות מ-120 סיסטולי (לחץ הדם בעת התכווצות חדרי הלב, המהווה את הערך הגבוה בלחץ הדם מבין שני המספרים), והשנייה – אמורה להגיע לערכי מטרה של לחץ דם נמוך מ- 140 סיסטולי.

   

  המחקר הראה כי הורדת לחץ הדם מתחת ל-120/80, הערך שנחשב כיום כתקין, הפחיתה בשליש את שיעור התקפי הלב והשבץ מוחי והפחיתה ב-25% את שיעור מקרי המוות.

   

  המחקר החדש עשוי לגרום לשינוי ההמלצות המקובלות בעולם לטיפול במחלה שקובעות כי יש להגיע לערכי לחץ דם של פחות מ- 140/90. מומחים שהגיבו לממצאים טוענים, כי יש לשקול טיפול אגרסיבי יותר בלחץ הדם, עד להשגת ערכים נמוכים מהמקובל כיום, מה שיפחית דרמטית את שיעור התמותה מהמחלה.

   

  1 מתוך 5 סובלים מיתר לחץ דם

  אחד מכל חמישה ישראלים סובל מיתר לחץ דם. המחלה מכונה גם הרוצח השקט" משום שמדובר במחלה שאינה נותנת סימנים עד למצב בו מתרחשת פגיעה חמורה בגוף.

   

  זהו הלחץ המופעל על כלי הדם בזמן מחזור הלב. לחץ דם סיסטולי הוא לחץ של זרם הדם על כלי הדם בזמן התכווצות הלב. לחץ דם דיאסטלי הוא לחץ דם של זרם הדם על כלי הדם בזמן התרפות הלב.

   

  לחץ דם מורגש גם על ידי אברים שונים בגוף כמו המוח, הכליה ואף הלב עצמו. על מנת לשמור על מבנה ותפקוד תקין של אברים חיוניים אלו לחץ דם הדם צריך להיות בגבולות תקינים.

   

  ליתר לחץ דם דרגות שונות:

  • ערכים אופטימליים שאינם מצריכים טיפול תרופתי: עד 120 סיסטולי ועד 80 דיאסטולי.
  • מצב מקדים יתר לחץ דם: בין 120-139 סיסטולי ובין 80-89 דיאסטולי.
  • יתר לחץ דם בדרגה ראשונה: בין 140-159 סיסטולי ו/או 90-99 דיאסטולי.
  • יתר לחץ דם בדרגה שנייה: בין 160-179 סיסטולי ו/או 100-109 דיאסטולי.
  • יתר לחץ דם בדרגה שלישית: מעל 180 סיסטולי או/ו מעל 110 דיאסטולי.

    

  ב-90% מהמקרים הסיבה ליתר לחץ דם אינה ידועה ומכונה "יתר לחץ דם ראשוני", שעל פי ההשערות נגרם בשל נטייה גנטית.

  סיבות נוספות הגורמות ליתר לחץ דם כוללות השמנה, צריכת מזון עם כמויות גדולות של נתרן והעדר פעילות גופנית. בכעשירית מהמקרים מדובר ביתר לחץ שניוני, הנגרם מבעיות רפואיות אחרות כמו מחלות כליה, לב והפרעות הורמונליות.

   

  מקובל לבצע בין שתיים לשלוש מדידות לחץ דם בשתי הזדמנויות שונות, לאחר מנוחה בת עשר דקות והימנעות של כשעה לפני הבדיקה משתייה או אכילת מוצרים המכילים קפאין והימנעות מעישון.

   

  אין הנחיות מדויקות לגבי אנשים בריאים, אולם מעל גיל 40 רצוי לבדוק את לחץ הדם לפחות פעם בשנה, במיוחד באנשים בהם יש סיפור משפחתי של יתר לחץ דם בקרוב מדרגה ראשונה.

   

  יש לזכור ששכיחות יתר לחץ דם עולה עם הגיל: מעל גיל 70 ניתן למצוא יתר לחץ דם אף בשכיחות של מעל 40% באוכלוסיות בהן יש צריכת מלח רבה.

   

  לאחר שהמטופל אובחן כסובל מיתר לחץ דם, יש צורך לעבור בדיקה גופנית מלאה ולבצע מספר בדיקות דם ושתן הכוללות תפקודי כליה, רמת נתרן, אשלגן, רמת סוכר ופרופיל שומנים בדם וכן בדיקת שתן לחלבון ולנוכחות כדוריות אדומות.

   

  כמו כן יש לבצע בדיקת אק"ג ולעתים גם בדיקות אולטרסאונד כליות ובדיקת אקו לב. אם הבדיקות אינן תקינות מופנה המטופל לבדיקות נרחבות נוספות.

   

   

  מעל גיל 40 כדאי להיבדק אחת לשנה. יתר לחץ דם (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  מעל גיל 40 כדאי להיבדק אחת לשנה. יתר לחץ דם(צילום: shutterstock)

   

  שינוי באורח החיים

  הטיפול הראשוני כולל שינוי באורח החיים: ירידה במשקל, הפסקת עישון, פעילות גופנית וצמצום צריכת מלח.

   

  במידה ומדובר ביתר לחץ דם מדרגה ראשונה, ללא סוכרת וללא כל תחלואה נוספת - ניתן במשך שלושה עד שישה חודשים להימנע מטיפול תרופתי, ולערוך שינוי באורח החיים בלבד. אם השלב הזה כשל, מתחילים בטיפול תרופתי יחד עם אורח החיים הבריא.

   

  הרופא המטפל צריך להתאים לכל חולה באופן אינדיבידואלי את הטיפול המתאים לו. לא תמיד הבחירה הראשונה היא הבחירה המתאימה. יש צורך להתאזר בהרבה סבלנות עד שמוצאים את הטיפול והמינון המתאימים והן את חלוקת התרופות על פני היממה.

   

  חשוב לזכור שאחת התכונות של לחץ דם הינו שונות טבעית במהלך היממה בהתאם לפעילות המטופל. בתוך כך, חלק מהתרופות עלולות שלא להתאים עקב תופעות לוואי כאלה ואחרות.

   

  הטיפולים היעילים

  לפי ההמלצות האחרונות שתי הקבוצות העיקריות של טיפול ביתר לחץ דם הן תרופות שמעכבות או מפחיתות את הפעילות של חלבון הקרוי אנגיוטנסין.

   

  חלבון זה יש תפקידים ומגוון רב של השפעות על מערכת כלי הדם, הלב הכליות ואף המוח. אחת מתכונותיו הבולטות של אנגיוטנסין היא כיווץ כלי הדם, ועל כן הפחתה בפעילותו או רמתו גורמת לירידת לחץ דם.

   

  קבוצת תרופות נוספת הינה חסמי תעלות סידן, הגורמות להרחבת כלי הדם ובכך לירידת לחץ הדם. הקבוצה השלישית היא של תרופות מסוג משתנים: מאחר שחלק מהגורמים ליתר לחץ דם כוללים אגירת מלח, טיפול במשתנים עוזר לאיזון לחץ הדם.

   

  חוסמי בטא אף הם מורידים לחץ דם אולם יעילותם בכך פחותה לעומת מעכבי אנגיוטנסין וחסמי סידן. אם כי יש לציין שחולים לא מעטים עם יתר לחץ דם זקוקים לתוספת חסמי בטא, הן כטיפול ביתר לחץ דם והן בהתוויות אחרות, כגון מחלת לב.

   

  על פי הידוע כיום אצל רוב החולים הטיפול היעיל הוא על ידי מתן יותר מתרופה אחת. כיום משווקות מספר תרופות הכוללות כמה קבוצות של תרופות בכדור אחד.

   

  איזון לחץ דם מוריד את שיעור הפגיעה באיברי מטרה. איברי המטרה העיקריים שנפגעים כתוצאה מלחץ דם לא מאוזן הינם מוח, לב, כליות וכלי דם גדולים כמו אבי העורקים.

   

  איזון לחץ דם מוריד את הסיכוי ללקות בארוע מוחי, מפחית את הסיכוי לפתח אי ספיקת לב, הפרעה בתפקודי כליה והרחבה של אבי העורקים. הדבר חשוב במיוחד באנשים הסובלים מתחלואה נוספת המגבירה את הסיכוי לחלות במחלות הללו, בעיקר חולי סוכרת.

   

  אדם הסובל מיתר לחץ דם מאוזן צריך להיבדק אחת לחצי שנה על ידי הרופא המטפל. בנוסף מומלץ לבדוק לחץ דם במדידה ביתית בין שלוש לחמש פעמים בחודש, בשעות שונות של היממה.

   

  בנוסף מומלץ לבצע פעם אחת ניטור לחץ דם אמבולטורי במכשיר "הולטר", מכשיר לחץ דם המורכב למשך 24 שעות על החולה בזמן שהוא מבצע פעילות יומיומית רגילה, כולל שינה. מטרת הדיקה היא לוודא איזון לחץ דם.

   

  אחת לשישה עד 12 חודשים מומלץ לבצע בדיקות דם כלליות הכוללות תפקודי כליה, כבד, רמת סוכר, רמת מלחים בדם (כולל אשלגן ונתרן) ובדיקת שתן לחלבון.

   

  צפו: כיצד בוצעה בעבר בדיקת לחץ דם בעידן הכספית:

    

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מהם הערכים המתאים ללחץ דם?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים