שתף קטע נבחר

השקעתם בדירה לפני 93'? מגיע לכם החזר מס

ועדת הכספים של הכנסת אישרה החזר מלא של "מס שבח אינפלציוני" למי שרכש דירה להשקעה לפני שנת 1993 ומכר אותה בשנה וחצי האחרונות

בשורה לבעלי דירות (ישנות) שנרכשו לפני 1993 ונמכרו כנדל"ן להשקעה בשנה וחצי האחרונות: רשות המסים עומדת להחזיר להם במלואם סכומים לא מבוטלים, כולל ריבית והצמדה, אותם נדרשו לשלם על חשבון מס שבח ייחודי למרות שהיו פטורים ממנו.

 

כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן :

המרוץ לדירה: מה ניתן לקנות עם הון עצמי?

איילת שקד רכשה בית ב-6.5 מיליון שקל

"ננסה לשלב בנייה ירוקה במחיר למשתכן"

 

מדובר ב"מס שבח אינפלציוני" שהוא אחד משני המרכיבים של מס השבח המלא המשקפים את עליית מחיר הדירה בתקופת בעלותם עליה (השבח הריאלי לפי עליית ערך הנכס בשוק הנדל"ן שהמס עליו לפי החוק, והשבח האינפלציוני המשקף את השפעת האינפלציה על עליית המחירים, שהמס עליו הוא 10% מערך האינפלציה בתקופת הבעלות על הנכס).

 

החזר המס המלא יתבצע כתוצאה מתיקון חוק מיסוי מקרקעין המבטל את המס האינפלציוני שאושר היום (א') בוועדת הכספים במסגרת חוק ההסדרים. מדובר בסכומים גבוהים במיוחד שהתייקרו עקב האינפלציה התלת-ספרתית בשנות ה-80 ולמרות שהתמתנה לאחר התכנית הכלכלית שהולידה בין השאר את השקל החדש (תמורת 1,000 שקל ישנים).

 

ביטול המס האינפלציוני התבקש לתיקון העיוות שנוצר בעקבות מתן הפטור מתשלום מס השבח הריאלי ב-2014 שנועד לעודד בעלים של דירות ישנות למכור אותן במטרה להגדיל את ההיצע של דירות למגורים בשוק הנדל"ן. זאת, במסגרת המדיניות לבלימת התייקרות מחירי הדירות.

 

המהלך הזכיר את צעדי הממשלה 20 שנה קודם, כשבוטל ב-1994 מס השבח האינפלציוני לצד ביטול המס הריאלי על בעלי דירת מגורים אחת, ועל בעלי דירה שנייה ושלישית אחרי שהחזיקו בה לפחות 5 שנים. תיקון המעוות התחייב גם לאחרונה בגלל שבביטול המס הריאלי ב-2014 נשכח המס האינפלציוני ונמשכה גבייתו על דירות שנרכשו עד 1993. היום הוחלט להרחיב את הפטור גם עליהן, והכסף הגדול של המס יוחזר רטרואקטיבית, כולל ריבית והצמדה.

 

מחירי הדירות ממשיכים לעלות. צפו:

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים