שתף קטע נבחר

ממניין ועד שופר: צבא ארה"ב מתפלל

שופר היה, גם תפוח בדבש ורימונים - והרב רס"ן אנדרו שולמן הוטס במיוחד מישראל לבסיס צבא ארה"ב בגרמניה, כדי שלחיילים היהודים יהיו חגים כשרים ושמחים. צבא ארה"ב מסכם בסיפוק את "מבצע חגים" היהודי-אמריקאי

"בארצות הברית יש מגוון קהילות ובתי כנסת, וכל אחד יכול לבחור את המתאים לו: מהליברלי ביותר, ועד למסורתי. אבל בצבא יש טקס אחד, ואתה צריך לספק מקום לכולם" ()
"בארצות הברית יש מגוון קהילות ובתי כנסת, וכל אחד יכול לבחור את המתאים לו: מהליברלי ביותר, ועד למסורתי. אבל בצבא יש טקס אחד, ואתה צריך לספק מקום לכולם"

 

אתר צבא ארצות הברית דיווח על אירוע יוצא דופן במונחים צבאיים: חגי ותפילות הימים הנוראים לחיילים האמריקניים, על אדמת גרמניה. המאורע כלל הטסת רב במיוחד מישראל – ומחשבה אף על הפרטים הקטנים ביותר: החל בשופר וכלה ברימונים ותפוחים בדבש, כדי שגם לחיילים היהודים תהיה שנה טובה ומתוקה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

מי שהוטלה עליו המשימה (בפקודה), על פי דיווחי הצבא - הוא רס"ן הרב אנדרו שולמן, שהגיע לרגל המאורע במיוחד מישראל לעיר קייזרלאוטרן, הסמוכה לבסיס חייל האוויר האמריקאי רמאסטיין.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

מדובר באחד הבסיסים הגדולים ביותר של צבא ארצות הברית מחוץ לגבולות המדינה, ובו משרתים אלפי חיילים אמריקאים המוצבים באירופה.

 

"שופר? שעון מעורר לנשמה!"

החג היהודי איחד חיילים מתוך קהילת המשרתים הממוקמת בעיר, עם יהודים המתגוררים באזור, וחיילים נוספים מבסיסים אחרים שהגיעו לקחת חלק בתפילות ובטקסים לצד אזרחים אמריקאים.

 

 

"זהו המקום היחיד בין ישראל לאנגליה, שבו ניתן למצוא טקס תפילה באנגלית", ציין שולמן שהגיע לאירוע מירושלים, לאחר שהרב המקומי האחראי על הבסיס, הוצב בבסיס אחר וטרם התמנה לו מחליף.

 

המשתתפים באירוע המיוחד הספיקו לציין יחד את השבת האחרונה של השנה היהודית החולפת, וכן את השבת הראשונה של השנה החדשה. רוב התפילות התקיימו בקפלה מקומית בעיר, מלבד תפילות הבוקר של ראש השנה שנערכו בבית כנסת גרמני מקומי.

 

"ממש במרכז העיר ישנו בית כנסת קטן ומכניס אורחים, במיוחד כשמדובר בחיילים אמריקאים", סיפר הרב שולמן, שציין כי עבור אנשים הנמצאים הרחק מביתם – "מזון ואחווה הם החשובים ביותר, אחרי הטקס. אלו מנות מסורתיות שהם אכלו מאז שהיו ילדים. מזון", הוא מזכיר, "חשוב במיוחד כשאתה רחוק מהבית".

 

האתגר: לדבר לכולם

רס"ן הרב שולמן לא הסתפק בתפילות עצמן, אלא הסביר לכתב הצבאי, סא"ל במילואים ג'פרסון וולף, שראיין אותו - על סימני החג ומשמעותם, ועל הייחודיות שבאכילת פירות חדשים ולא מוכרים – וכן על משמעות תקיעת השופר בקרן של אייל.

 

"תחשוב על זה כעל שעון מעורר לנשמה", אמר שולמן. "הוא מעיר אותנו לנוע לקראת מה שאנו צריכים לעשות, ומעניק לנו את האומץ לתקן את הדרוש תיקון".

 

האתגר של הרב שולמן היה, כך מתברר, לא פשוט כלל ועיקר: "בארצות הברית יש מגוון קהילות ובתי כנסת, וכל אחד יכול לבחור את המתאים לו: מהליברלי ביותר, ועד למסורתי. אבל בצבא יש טקס אחד, ואתה צריך לספק מקום לכולם".

 

הרב שולמן ממשיך לעלות באופן קבוע על טיסות מישראל לגרמניה לצורך שירות המילואים האמריקאי שלו: הנחיית טקסי תפילה בסופי שבוע, כשבמקביל הוא לומד בימים אלה לתואר שני ביהדות.

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים