שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צפו: למה מדענים ביתרו גופת אישה לאלפי חלקים?
  אישה בת 59 שנפטרה מהתקף לב ותרמה גופה למדע, בותרה ל-5,000 פרוסות למה שהפך לפרויקט "האדם הוויזואלי", אותו הקימה הספרייה הלאומית האמריקנית, במטרה ליצור אלמנטים ממוחשבים של גוף האדם, עליהם ניתן להריץ חישובים, וניסויים אותם לא ניתן לבצע בבני אדם חיים. צפו בהליך. זהירות: תמונות קשות לצפייה

  היא תרמה את גופתה למדע, וכעת אלפי חלקים ממנה יצרו את גוף האדם הווירטואלי: מדענים יצרו מגופתה של אישה שסבלה מהשמנת יתר והלכה לעולמה מהתקף לב, גוף ממוחשב בתלת ממד. באמצעות הטכנולוגיה החדשה ניתן יהיה לערוך ניסויים שונים אותם לא ניתן לבצע בבני אדם, ואולי להביא למציאת טיפולים חדשים מצילי חיים.

   

  פרויקט "האדם הנראה" -Visible Human , אותו הקימה הספרייה הלאומית האמריקנית, נועד ליצור אלמנטים ממוחשבים של גוף האדם, עליהם ניתן להריץ חישובים, וניסויים אותם לא ניתן לבצע באנשים חיים.

   

  הפעם נטלו המדענים את גופתה של תושבת מרילנד שבארה"ב, בת 59, אשר סבלה מהשמנת יתר ומתה מהתקף לב. היא תרמה את גופתה למדע, והחוקרים ניתחו את גופתה וביתרו אותה ל-5,000 חלקים, כל אחד בעובי שליש המילימטר. למרבה ההפתעה נמצאו כמה איברים חסרים, בגופה, 14 במספרים, ובהם חלקים מהאף, שמקומם לא נודע.

   

  במהלך הפרויקט נסרקים למחשב חתכים מגופות נפטרים. כל חתך כזה נסרק באמצעות מכשירי MRI ו- CT. החתכים מוצמדים זה לזה, והתוצאה היא תרשים אדם, אותו ניתן לפתוח, להזיז, לפרק, לצפות בכל חלק בגוף, לתכנן ניתוחים, טיפולים, לבדוק השפעות של גורמים סביבתיים על חלקי הגוף השונים ולצפות בתהליכים שונים המתרחשים בגוף.

   

  צפו: כך ביתרו את גופתה של האישה. זהירות: תמונות קשות לצפייה

   

  כתב: ד"ר איתי גל

  כתב: ד"ר איתי גל

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

    

  התגלתה טעות אנטומית

  לפני כשש שנים, בותרה גופתו של אדם בן 39 שתרם גם הוא את גופו למדע. גם חלקיו חוברו יחדיו בתוכנת מחשב, וכבר הצליחו לגלות טעויות בספרי אנטומיה מהם לומדים סטודנטים לרפואה, ובהם צורות שריר באיזור האגן, ואף מיקומה המדויק של שלפוחית השתן.

   

  האדם הווירטואלי, עשוי לסייע גם לסריקות סרטן שד, ואף לבחון את השפעתם של הטלפונים הסלולריים על רקמת המוח, באמצעות סימולציות של קרינה אלקטרומגנטית.

   

  בתוך כך החלו החוקרים גם לבחון בעיות בהשתלות מיפרקי ירך, ושימוש של שתלים שהותקנו בגוף, כאשר האדם המטופל נמצא תחת מכשיר ה-MRI, הכולל קרינה מגנטית עצומה שעלולה להעיף אותו ממקומו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים