שתף קטע נבחר

"נשק אסטרטגי". המסתערבים נחשפים בשטח

פרסום סרטונים דרמטיים שבהם נראים מסתערבים בפעולה סיפק הצצה נדירה לפעילות היחידה שתופסת מקום מרכזי בלחימה באיו"ש. שיתוף הפעולה עם השב"כ מתהדק. "מעצר כזה מכניס את יתר המפגינים לפאניקה"

בשיאה של הפרת סדר אלימה שלשום (יום ד') בין בית אל לרמאללה, נרשם רגע דרמטי שזכור יותר מימי האינתיפאדה השנייה: מפרי סדר פלסטינים רעולי פנים שעמדו בחזית מיידי האבנים על כוחות צה"ל, שלפו בשנייה אחת אקדחים בסימן מוסכם, והתנפלו על שני מסיתים מרכזיים. הם ריתקו אותם לקרקע והביאו למעצרם. אותה קבוצה של "מפרי סדר" הם מסתערבי יחידת דובדבן של פיקוד המרכז, שנטמעו בין 400 מפגינים פלסטינים, לקחו חלק פעיל בהפגנה האלימה, והמתינו לשעת הכושר לפעול.

 

 

באופן חריג הוחלט להפעיל את מסתערבי דובדבן כאמצעי דיכוי בהפרות סדר בגדה בימים האחרונים. הם הפתיעו גם את הצלמים הפלסטינים והזרים שעמדו בקו אחד עם המסיתים המרכזיים בהפגנה, אך חלקם הספיקו לתעד מקרוב את ההתרחשות.

 

נוכח פרסום הסרטונים בתקשורת הזרה החליט דובר צה"ל להפיץ גם הוא תיעוד משלו לאירוע, ובו ניתן לראות את רגעי המעצר והבריחה של המפגינים.

 

באוגדת איו"ש החליטו כי בדרך זו יפזרו את ההפגנות, לאור ניסיון העבר שהוכיח כי נטרול מסיתים מרכזיים בהפרת סדר מוביל להחלשותה או לסיומה. במקביל, בחודשים האחרונים הגבירו הכוחות באוגדה את מעצרי המסיתים המרכזיים בהפרות הסדר, אך עשו זאת מאוחר יותר, בבתיהם בשעות הלילה, לאחר שתועדו במצלמות מיוחדות מרחוק.

 

להתמזג עם המקומיים

לוחמי דובדבן בפיקודו של סגן אלוף ק' ערכו אימונים מיוחדים לפני הפעילות למעצר מוסווה שכזה. הם תרגלו גם סיטואציות שבהן דימו כי הכוח נחשף או שאחד החיילים נתון בסכנה. במהלך הכשרתם לומדים הלוחמים לא רק את השפה הערבית בניב הפלסטיני, אלא גם את דפוסי ההתנהגות, הניואנסים בדיבור ודרכי ההתמזגות עם המקומיים, מבלי שאלה יזהו אותם בעומק השטח או בחזית הפרת סדר אלימה.  

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

מעצר מפגינים בהפגנה ליד בית אל (צילום: AP) (צילום: AP)
מעצר מפגינים בהפגנה ליד בית אל(צילום: AP)
 

רק חלק קטן מהלוחמים נטלו חלק במעצר המסיתים עצמם, אך יתר הכוח המסוערב גונן עליהם תוך שליפת אקדחים וביצוע ירי אזהרה להרחקת יתר המפגינים. תוך זמן קצר חברו לכוח המסוערב הלוחמים הגלויים של צה"ל שאחראים על גזרת בית אל והשתמשו מתחילת ההפגנה באמצעים הקלאסיים לפיזור הפגנות. הם לקחו את העצורים לחקירת השב"כ.

 

פעילות לוחמי דובדבן בגל הטרור הנוכחי הגיעה לשיאה במהלך סוף השבוע, כאשר היחידה עצרה בשכם שניים מחמשת חברי חוליית חמאס שביצעה את רצח בני הזוג הנקין ליד איתמר.

 

את הפעילות המסוערבת שבדרך כלל לא עולה לכותרות בשל חשאיותה, מוביל בשנתיים האחרונות הימ"מ של מג"ב בשורה ארוכה של מעצרים של בכירי המבוקשים בגדה. אחד מהם תועד במצלמות האבטחה של בית החולים בשכם במהלך החג, כאשר מסתערבי היחידה עצרו את אחד מרוצחי בני הזוג הנקין במיטתו בבית החולים.

 

"לוחמי דובדבן הפכו לנשק האסטרטגי של צה"ל באוגדת איו"ש, ולא הייתה שבת או חג בחודשיים האחרונים בה הם לא הוקפצו לפעילות, כולל לוחמים במילואים. מי שלא הוקפץ מהבית – דרש שיגייסו אותו", אמר ל-ynet קצין בכיר בצבא. "הלוחמים מרגישים שהם מגנים על הבית וכיום ניתן למצוא אותם פועלים כמסתערבים גם באזורי מסחר בתוך הערים הפלסטיניות. העלייה הגדולה בפעילות שלהם באיו"ש החלה עוד ב-2014, וכוללת גם איסוף מודיעין רב, לא רק מעצרים".

 

אחת הסיבות להצלחת פעילות היחידה היא הידוק הקשר ושיתוף הפעולה הרציף עם שב"כ. "זה קורה עם היחידות המבצעיות והמודיעיניות של שב"כ, ומוביל לתוצאות מיידיות. בנוגע להפרות הסדר, הכוח המסוערב יכול גם להסתובב בשטח הפלסטיני בטרם ההפגנה ולהשתלב בה, ואז לתצפת במשך חצי שעה על הפרת הסדר, לזהות את מובילי ההפגנה ומארגניה ולעצור אותם", הסביר הקצין. 

 

"מעצר שכזה בשיאה של הפרת סדר מכניס את יתר המפגינים לפאניקה ולכאוס. הם מסתכלים ימינה ומשאלה ולא יודעים מי האויב שלהם. מעצר בהפרת סדר הוא מורכב יותר כי אתה לא יודע את מי אתה הולך לעצור, וזה קורה באווירה של ידויי אבנים, בניגוד למעצר של מבוקש בכיר שם יש לך את המידע מראש", הוסיף.


פורסם לראשונה 08/10/2015 22:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מסתערבים בהפגנה ליד בית אל
צילום: AP
מומלצים