שתף קטע נבחר

הפילו את התיק על נרקומן, ישלמו 700 אלף ש'

עבריין בנייה ממזרח י-ם ועורך דינו מצאו דרך לחמוק ממשפט ועונש: הם הונו נרקומן שהודה בעבירות ואף ריצה בשל כך עונש מאסר ממושך

בית משפט השלום בירושלים פסק לאחרונה במקרה חמור שבמסגרתו הצליח נאשם בעבירות בנייה "להפיל את התיק" על נרקומן חסר ישע, שנשפט במקומו ואף ריצה בשל כך עונש מאסר ממושך. השופט עבאס עאסי הגדיר את האירועים "פרשה מוזרה ועגומה למדי", והורה לפצות את הקורבן ב-700 אלף שקל.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

ב-2003 הוגש כתב אישום בגין בנייה ללא היתר במזרח ירושלים נגד תושב העיר בשם גאזי ווזווז. בדיון שהתקיים ב-2005 טען עורך דינו: "יש לנו אדם שטוען שהוא הבעלים של הקרקע. הוא נמצא כאן באולם. הוא קנה את הקרקע ושילם את המחיר של הקרקע". לאחר חקירה קצרה הודה אותו אדם בפרטים והואשם, ואילו כתב האישום נגד ווזווז נמחק. עורך הדין מסר בשם הנאשם החדש שהוא "מודה בבנייה המפורטת בכתב האישום כבעל הקרקע וכמבצע".

 

בעקבות זאת נגזר על הנאשם החדש קנס של 450 אלף שקל ב-100 תשלומים. הקנס לא שולם, והוא שהה במאסר כשנתיים וחצי עד פברואר 2009. לאחר ששוחרר הוא תבע את המדינה והעירייה, וכן את ווזווז ועורך דינו, בטענה שלא היה לו שום קשר למקרה. לדבריו הוא חסר כל שרוב חייו היה מכור לסמים.

 

הוא טען שהעירייה לא חקרה את המקרה כמצופה מרשות חקירה סבירה. לטענתו, בשיתוף פעולה עם עורך דינו ניצל ווזווז את מצוקתו וחולשתו כמכור לסמים, שילם לו סכומים פעוטים לרכישת סמים, וגרר אותו לבית המשפט תוך שהוא מטעה אותו ומסביר לו כי הוא אמור לערוב לו.

 

הנתבעים טענו שיש לדחות את התביעה לנוכח פסק הדין הפלילי שניתן נגד התובע, ובתוך כך הזכירה המדינה שהתובע היה מיוצג והורשע על פי הודאתו. הם הזכירו שהתובע הגיש תלונה במשטרה נגד ווזווז, שבמסגרתה נחקרו המעורבים, אולם התיק נסגר מחוסר ראיות.

 

ווזווז הוסיף שעורך הדין הוא שאחראי להשתלשלות העניינים, בעוד הוא לא היה מודע לאירועים שהתרחשו לאחר מחיקתו מכתב האישום. מנגד טען עורך הדין שווזווז הוא זה שרקם את העסקה שלפיה התובע יישא במקומו בקנס שהוטל בתיק המקורי.

 

קלות בלתי נסבלת

השופט עבאס עאסי קבע שלתובע אכן לא היה שום קשר לקרקע או למבנה, ושווזווז ניצל את מצוקתו ואת התמכרותו לסמים כדי להפיל עליו את התיק. הוא מתח ביקורת קשה גם על עורך הדין, שפעל בניגוד אינטרסים ברור, ידע שהקרקע והמבנה שייכים לווזווז, הכיר את התובע וידע שהוא לא מסוגל לבנות בניינים.

 

לא רק שעורך הדין הפר את חובתו לנהוג ביושר ובמסירות כלפי התובע, כתב השופט עאסי, אלא בכך הוא גם מנע ממנו את האפשרות להיות מיוצג על ידי עורך דין אחר.

 

בנוסף נקבע שהמדינה התרשלה בכך שמחקה והחליפה בין הנאשמים

"בקלות בלתי נסבלת", ובלי לעצור לרגע כדי לבדוק את הדברים ולאמת את הטענה הסתמית שנזרקה לחלל האולם על ידי עורך הדין.

 

השופט עאסי חייב את הנתבעים לשלם לתובע 700 אלף שקל (ווזווז ועורך הדין יישאו ב-40% כל אחד, והמדינה והעירייה 10% כל אחת), בצירוף הוצאות ושכר טרחת עו"ד בשיעור 23.6% מסכום הפיצוי.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד ענאן עבד
  • ב"כ הנתבעים: עו"ד שחר נוביק, עו"ד מחמד עווד, עו"ד אמיר חסן
  • עו"ד אלדד אוחיון עוסק בדיני נזיקין
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים