שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

המחבל בב"ש: בדואי בן 21 מהפזורה בנגב

תושב הפזורה הבדואית הוא שביצע את הפיגוע בתחנה המרכזית בעיר: הוא רצח את סמל עומרי לוי וירה לכל עבר בנשק שחטף מהחייל. סגן ראש המועצה המקומית חורה גינה את המעשה

מוהנד חליל סלם אלעוקבי, בן 21 מהפזורה הבדואית, הוא שביצע אמש (א') את הפיגוע הרצחני בבאר שבע, שבו נרצח סמל עומרי לוי, לוחם גולני ממושב שדי חמד שבשרון ועשרה אחרים נפצעו. המחבל חטף את נשקו של החייל וירה לכל עבר. אדם נוסף, נתין זר, נורה בשוגג על ידי קב"ט התחנה שחשד כי הוא מחבל, אך הוא לא היה מעורב בפיגוע. עוברי אורח ביצעו לינץ' באריתריאי הפטום זרהום, יידו בו חפצים ובעטו בו. הלילה הוא מת מפצעיו בבית החולים סורוקה בעיר. 

 

ככל הנראה אמו של המחבל היא ילידת מחנה הפליטים נוסיראת שבמרכז רצועת עזה. מעמדה בישראל ניתן לה מתוקף נישואיה לאזרח ישראלי ואיחוד משפחות. המחבל, מהפזורה הבדואית שבאזור חורה, לא שירת בצה"ל, וחוקרי הפיגוע החרימו מחשב ומסמכים מביתו כדי לבדוק אם הושפע מתכנים לאומניים מסיתים של גורמים איסלאמיים קיצוניים.

 

המחבל: מוהנד אלעוקבי, מהפזורה הבדואית ()
המחבל: מוהנד אלעוקבי, מהפזורה הבדואית

קאיד אבו אלקיעאן, סגן ראש המועצה המקומית חורה, הדגיש כי המחבל אינו תושב המועצה אלא מהפזורה של חורה, וגינה את מעשהו "בכל תוקף ובכל לשון. לצערי הרב התקשורת מתנערת מהדו-קיום והחיים המשותפים שרקמו הבדואים והיהודים, אני מבקש שתתייחסו לזה", אמר.

 

הוא הוסיף כי אינו מכיר את המחבל וציין כי ביישובים הלא-מוכרים שהבדואים נמצאים בהם חיים כ-30 אלף תושבים מסביב לחורה בכביש 31. "רק בודדים ביישובים האלו שייכים לפלג הצפוני ויש בודדים מהם שנמצאים כמעט בכל מקום אבל הם לא מייצגים אפילו אחוז אחד מהאוכלוסייה".

 

המחבל הצליח לברוח מחוץ לתחנה וניהל קרב יריות עם שוטרים ואנשי יס"מ ובמהלכו נפצעו חמישה שוטרים. המחבל חוסל. 

 

12 נפגעים פונו לבית החולים סורוקה: החייל הגיע ללא רוח חיים והודעה נמסרה למשפחתו. 11 נוספים נפגעו מירי, בהם שניים במצב קשה מאוד - אחד מהם האזרח הזר שנורה ומת מפצעיו הלילה. שניים במצב קשה והיתר במצב בינוני וקל. עוד 23 נפגעי חרדה הגיעו אף הם לבית החולים. במשטרה חקרו גם אנשים שהיו בקניון כדי לבדוק אם מי מהם קשור לאירוע.

 

נרצח בפיגוע: סמל עומרי לוי ()
נרצח בפיגוע: סמל עומרי לוי

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

התחנה המרכזית בבאר שבע, אמש (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
התחנה המרכזית בבאר שבע, אמש(צילום: הרצל יוסף)
 

שוקרי אלעוקבי, קרוב משפחתו של מוהנד אלעוקבי שביצע את הפיגוע, סיפר על הלם ותדהמה בפזורה הבדואית. "קודם כול אנחנו מגנים את זה בכל תוקף. כל השבט בהלם מוחלט מהאירוע. אנחנו נגד אלימות ונגד פגיעה בחפים מפשע. אנחנו רוצים לשמור על הדו-קיום, על האחווה בינינו. זה רגע עצוב מאוד מאוד לשבט במיוחד, ולכל המדינה".

 

על המחבל סיפר כי "אני כמעט ולא רואה אותו. אבל אף אחד לא חשב, בטח לא ההורים שלו, שהוא יעשה דבר כזה או שהוא יחשוב לרגע לעשות דבר מזעזע כזה". בנוגע לחשד כי מוהנד אלעוקבי התאמן בנשק לפני הפיגוע, נוכח העובדה שחטף את נשקו של החייל שאותו רצח והיטיב להפעילו, אמר שוקרי: "אין לי מושג. אנחנו מתנגדים לעימות, בנשק חם או בנשק קר".

 

עוד סיפר כי אביו של המחבל "אדם חולה וההרגשה קשה מאוד מאוד בשבילו. אני עדיין מקווה שיגלו שהוא היה בזירה, שהוא לא עשה את זה. המדינה הזאת חשובה לנו מאוד ואנחנו רוצים לשמור עליה. אנחנו לא מייחלים לרגע למה שקרה אתמול. זה פעם במיליון שנה".

 

הידברות בין הבדואים למשטרה

מפקד מחוז דרום במשטרה ניצב יורם הלוי שוחח עם ראשי העדה הבדואית בדרום: "ביישובי הדרום נשמר בכבוד הדו-קיום בין האזרחים היהודים לאזרחים הבדואים המתגוררים אלה לצד אלה. מיטב בני המגזר משרתים בצה"ל ובמשטרה ומסייעים לנו בשמירה על ביטחון המדינה. אסור להשליך מהתנהגות קיצונית של אדם יחיד על מגזר שלם שאליו הוא משתייך", אמר הלוי. "את הדו-קיום יש לשמר מכל משמר, זהו נכס אסטרטגי בחברה רב-תרבותית כשלנו".

 

בעקבות הפרסום של פרטי המחבל, הוקיעה ההנהגה הבדואית "את אירועי האלימות והטרור ורואה בבני קהילתם אשר מעורבים באירועים כמי שעושים מעשה אסור, פסול ואף מזיק", מסר ניצב הלוי.

 

אברהם חלבי, בעל חנות שהיה עד לאירוע, סיפר לאולפן ynet: "שמענו יריות, יצאנו החוצה, ראיתי חייל שוכב על הרצפה. ניסינו לעזור לו, הבאתי סמרטוטים לחבוש אותו, ביקשתי מהשומרים להוציא את החיילים החוצה כי אולי יש עוד מחבל. כולם דרכו את כלי הנשק". לגבי ההתייחסות של העוברים ושבים לאריתריאי שמת לבסוף לאחר תקיפת ההמון אמר: "כואב לי הלב. אבל לא היה לינץ'".

 

ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', אמר במשדר: "אני חייב בראש ובראשונה לגנות את הלינץ', אני רוצה לומר את זה כבן אדם. התמונות קשות מאוד ואין להן מקום. זה גורם לי להרגיש רע מאוד כבן אדם, לא כך חינכו אותנו. אומרים שזה אחד או שניים אבל זה ממש ממש לא חשוב. אני מתבייש". 

 

הוא הדגיש כי "זה מקרה יוצא דופן", והוסיף: "אני לא קורא לאנשים להצטייד בנשק ולצאת לרחובות, זו פניקה מיותרת לחלוטין. נדרשת ערנות מהציבור, אנשים צריכים להתגייס יותר. אבל גם את המצב הלא פשוט הזה נעבור יחד בשיקול דעת ובאחריות".

 

מפקד המחוז הדרומי ניצב יורם הלוי סיפר שבתיק המחבל נמצאו אקדח, תחמושת וסכין. באשר לסוגיית הירי באזרח הזר ציין ניצב יורם הלוי כי כוחות של המחוז וכוחות ביטחון אחרים "זיהו מישהו שנראה חשוד וירו בו, אך לאחר מכן התברר שהוא תושב המקום, נתין זר. אני לא נכנס כרגע למחדל הטעות בזיהוי, אנחנו מטבע הדברים נבדוק, נתחקר. גם כאן אם יהיו לקחים אנחנו נפיק אותם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים