שתף קטע נבחר

ג'ון קנדי שלהם. הצעיר שכבש את לב הקנדים

ב-1972 הרים נשיא ארה"ב ניקסון כוסית לכבוד "ראש ממשלת קנדה הבא ג'סטין טרודו", שהיה בן 4 בלבד. נבואתו התגשמה הלילה כשמנהיג הליברלים ובנו של רה"מ הנערץ פייר טרודו הביס בבחירות את ידיד ישראל סטיבן הרפר. הכירו את המורה לשעבר שמזכיר לקנדים את אובמה ואת קנדי המנוח

 

 

חוזר לבית שבו גדל ברחוב סאסקס דרייב מספר 24: ג'סטין טרודו מילא את הציפיות הגדולות שהיו ממנו עוד כשנולד, כשהלך הלילה (יום ג') בעקבות אביו ונבחר לראש ממשלת קנדה הבא. כעת יש לטרודו הצעיר הזדמנות להשיב את המורשת הליברלית של אביו המנוח פייר, מורשת שהוחבאה בתשע השנים האחרונות תחת שלטון השמרנים בראשות סטיבן הרפר.

 

עוד חדשות מרתקות בעולם בדף הפייסבוק של דסק חוץ

 

המפלגה הליברלית בראשות טרודו רשמה ניצחון סוחף בבחירות הכלליות שנערכו אמש ותרכיב ככל הנראה ממשלת רוב. לפני יותר מ-40 שנה, האיש החזק ביותר על פני כדור הארץ, לא פחות, חזה את עתידו של טרודו הצעיר.

 

"הלילה נוותר על הגינונים. אני רוצה להרים כוסית לכבוד ראש הממשלה הבא של קנדה: לג'סטין פייר טרודו", אמר נשיא ארצות הברית ריצ'רד ניקסון בארוחת ערב ממלכתית שערך באוטווה בשנת 1972 כאורחו של ראש הממשלה המקומי פייר טרודו.

 

ה"טרודומניה" חוזרת

ג'סטין טרודו היה רק בן ארבע באותו יום, בנו הבכור של ראש הממשלה הקנדי הנועז שזכה להשוואות לג'ון פ' קנדי לאחר שעלה לשלטון ב-1968 כשנישא על גל תמיכה עצום שזכה לכינוי "טרודומניה". פייר טרודו, אדריכל הגרסה הקנדית ל"מגילת זכויות האזרח", נותר עד עצם היום הזה לאחד הפוליטיקאים הקנדים המעטים שמוכרים לאמריקנים.

 

ראש הממשלה השמרן הרפר נלחם קשות לשנות את התדמית של קנדה הליברלית כשהוריד מסי חברות ואת מס הקנייה והוציא את קנדה מהסכם שנגע לשינויי אקלים. טרודו הצעיר רצה להשיב את קנדה למסלול שקבע אביו והבטיח להטיל מסים על העשירים ולנהל תקציב גירעוני במשך שלוש שנים, להגדיל את ההוצאות הממשלתיות ובכך להמריץ את הכלכלה הרעועה.

 

נשיקת הניצחון. טרודו ורעייתו סופי גרגואר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נשיקת הניצחון. טרודו ורעייתו סופי גרגואר(צילום: רויטרס)
למרות הצלחתו הגדולה בבחירות ובחירתו לראש הממשלה הבא, ג'סטין טרודו נתפש כאדם פחות זוהר מאביו, שיצא עם כוכבות קולנוע כמו ברברה סטרייסנד, התחתן, הביא ילדים והתגרש בשעה שכיהן כראש ממשלה בין השנים 1984-1968 עם הפסקה קצרה באמצע.

 

ריגש את הקנדים בנאום ההספד לאביו ב-2000

טרודו בן ה-43 הוא מורה בית ספר לשעבר שעד לא מזמן עוד טיפח שיער ארוך. הוא משך את תשומת הלב הלאומית בשנת 2000 כשנשא הספד מרגש בהלוויית אביו. הוא קרא למדינה לאמץ את חזון אביו לקנדה מאוחדת ורב-תרבותית וגרם לרבים להזיל דמעה. "הכול תלוי בנו, בכולנו", הוא אמר לפני חמש עשרה שנים.

 

אלא שטרודו לא מיהר לפוליטיקה ונכנס אליה רק שמונה שנים לאחר מות אביו. הוא זכה במושב בפרלמנט כשייצג את מעמד הפועלים במחוז מונטריאול. הרפר כבר היה בשלטון זה שנתיים ועמל על יצירת אופי שמרני יותר למדינת הענק שבה חיים 35 מיליון בני אדם.

 

רוצה להמשיך את מורשת אביו. טרודו לצד תמונת ראש הממשלה לשעבר פייר טרודו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
רוצה להמשיך את מורשת אביו. טרודו לצד תמונת ראש הממשלה לשעבר פייר טרודו(צילום: רויטרס)
במשך שנים רבות סבלו הליברלים ממאבקים פנימיים וממנהיגים לא יעילים. בשנת 2011 הם רשמו את הפסדם הגדול ביותר בבחירות כשהגיעו למקום השלישי בלבד מאחורי "המפלגה הדמוקרטית החדשה" מהמרכז-שמאל והשמרנים שניצחו בבחירות. אלא שטרודו הצליח לצבור תמיכה במחוז שלו ומהר מאוד הפך לתקווה של המפלגה הליברלית. הוא נבחר למנהיג המפלגה ב-2013 ופעל לחיזוק תדמיתה בקרב הציבור הקנדי.

 

הצעיר חסר הניסיון שירד אל העם

השמרנים בראשות הרפר טענו במהלך קמפיין הבחירות שטרודו חסר ניסיון, אולם זה לא הפריע לו לנוכח העובדה שהיה בעל תיאבון גדול לשינוי במדינה. חזותו הצעירה לצד העובדה ש"ירד אל העם" - באופן שסתר את הרקע המיוחס שלו - סייעו לו בדרכו לפסגה. "יש לו הילה. הוא מאוד נאה. אנשים אוהבים את ג'סטין. הוא משדר כנות, התעניינות ופתיחות", אמר סטיבם קלרקסון, מרצה לכלכלה פוליטית באוניברסיטת טורונטו.

ן

בספר הזיכרונות שפרסם "מכנה משותף", סיפר טרודו על ילדותו הסוערת. אמו מרגרט הייתה בת 22 כשהתחתנה ב-1971 עם ראש הממשלה בן ה-51, ומהר מאוד התפרסמה לאחר שחגגה במסיבה עם להקת "הרולינג סטונס" הבריטית בסטודיו 54 בניו יורק.

 

ראש הממשלה לשעבר גידל את שלושת בניו ג'סטין (משמאל), סשה ומישל, שהלך לעולמו במפולת שלגים ב-1998 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ראש הממשלה לשעבר גידל את שלושת בניו ג'סטין (משמאל), סשה ומישל, שהלך לעולמו במפולת שלגים ב-1998(צילום: רויטרס)

גרם לאנשים רבים לבכות מנאום ההספד שלו לאביו. טרודו ב-28 בספטמבר 2000 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
גרם לאנשים רבים לבכות מנאום ההספד שלו לאביו. טרודו ב-28 בספטמבר 2000(צילום: רויטרס)

משתעשע עם אנשי הקמפיין שלו (צילום: AP) (צילום: AP)
משתעשע עם אנשי הקמפיין שלו(צילום: AP)

מגישת טלוויזיה לשעבר מקוויבק. טרודו עם רעייתו סופי גרגואר (צילום: AP) (צילום: AP)
מגישת טלוויזיה לשעבר מקוויבק. טרודו עם רעייתו סופי גרגואר(צילום: AP)

עוזב את השלטון אחרי תשע שנים. הרפר ורעייתו לורין (צילום: AP) (צילום: AP)
עוזב את השלטון אחרי תשע שנים. הרפר ורעייתו לורין(צילום: AP)

ג'סטין טרודו ואחיו סשה ומישל חונכו על ידי אביהם. אמו של ג'סטין סבלה מדיכאון, בייחוד לאחר מות בנה מישל במפולת שלגים ב-1998. "האמת היא שאמי הייתה חולה מאוד", כתב טרודו בספרו. "היא סבלה ממחלה נפשית קשה". עם זאת, הוא כתב שגדל בלי יותר מדי טראומה רגשית מגירושי הוריו.

 

עורר רוח שינוי כמו בקמפיינים של אובמה

טרודו הוא ראש הממשלה השני הצעיר ביותר בתולדות קנדה. הוא מביא עמו למעון הרשמי של ראש הממשלה ברחוב סאסקס דרייב מספר 24 באוטווה את משפחתו הצעירה. טרודו נשוי למגישת טלוויזיה לשעבר מקוויבק, סופי גרגואר, ולבני הזוג שלושה ילדים: אקסבייר בן ה-8, אלה-גרייס בת ה-6 ואדריאן בן השנה.

 

כמו אביו לפניו, רבים בקנדה משווים את טרודו לנשיא אמריקני אחר שעלה לשלטון בגיל צעיר, ברק אובמה. נלסון ווייזמן, מרצה למדעי המדינה באוניברסיטת טורונטו, אמר שטרודו מעורר את אותה התרגשות בקרב תומכיו כמו זו שעורר אובמה בשנת 2008, אך כמו אובמה גם ראש הממשלה הקנדי החדש ניצב בפני אתגרים קשים בתחילת כהונתו.

 

"אין ספק לגבי זה, ג'סטין נהדר עם אנשים. הוא איש של אנשים", אמר וויזמן. "ברק אובמה נהג להיכנס לחדר והחדר פתאום השתנה". וכמו אובמה, הוא הוסיף, "תולים בג'סטין תקווה רבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
המורה לשעבר נכנס מאוחר לפוליטיקה. טרודו ורעייתו סופי גרגואר
צילום: AP
מומלצים