שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הנחיות חדשות בארה"ב: ממוגרפיה כבר מגיל 45
  בניגוד להנחיות המקובלות בעולם, הקוראות לנשים לבצע את הבדיקה לסרטן שד מגיל 50, ממליצה כעת האגודה האמריקנית לסרטן להתחיל בממוגרפיה כבר מגיל 45. האגודה למלחמה בסרטן הישראלית: העמדה האמריקנית תמיד הייתה קיצונית בנושא, בישראל אין שינוי בהנחיות

  ממוגרפיה מוקדמת יותר, אך בתדירות נמוכה יותר: המלצות חדשות בארה"ב קובעות כי יש להתחיל ממוגרפיה כבר מגיל 45, זאת בניגוד להנחיות הקיימות הן בארה"ב והן בישראל, הקוראות לבצע ממוגרפיה מגיל 50.

   

  קראו עוד על סרטן השד:

  חלית בסרטן? זה לא הדבר הכי נורא שקרה לך

  דו"ח מעודד: ירידה בשיעורי סרטן השד בנשים בישראל

  כריתות מיותרות: 80% מהטיפולים לסרטן שד - לא נחוצים

   

  על פי מסמך ההנחיות של האגודה האמריקנית לסרטן, נשים צריכות להתחיל בבדיקת ממוגרפיה מגיל 45. בעבר, קבעה האגודה כי יש לבצע את הבדיקה מדי שנה כבר מגיל 40, עשר שנים מוקדם יותר מהמקובל בשאר העולם, אף שלא הוכח כי הקדמת הבדיקה - מפחיתה את התמותה.

   

  כעת החליטה האגודה לסרטן האמריקנית להעלות בחזרה את גיל ההמלצות לממוגרפיה. לפי ההנחיות החדשות, קובעת האגודה כי על הנשים לבצע בדיקת ממוגרפיה שנתית בגיל 45. עוד קובעות ההמלצות החדשות בארה"ב כי ניתן להפחית את תדירות הבדיקות ולבצע את הממוגרפיה אחת לשנתיים במקום אחת לשנה, החל מגיל 55.

   

  הסיבה להעלאת גיל ההמלצה לממוגרפיה בארה"ב מגיל 40 לגיל 45, נובעת מכך שהבדיקה אינה מדוייקת בגילאים הצעירים ולפני המנופאוזה, והביאה לתוצאות שגויות (False Positive), שגרמו לעתים לניתוחי כריתת גידולים וכריתת שדיים מיותרים.

   

  ישראל: אין שינוי בהנחיות

  בישראל לא צפוי שינוי בהמלצות הקובעות כי יש לבצע בדיקת ממוגרפיה אחת לשנתיים החל מגיל 50. "ערך בדיקת הממוגרפיה נמוך יותר בנשים צעירות", מסבירה ד"ר שני פאלוך-שמעון, מנהלת השירות לסרטן שד בצעירות במרכז הרפואי שיבא, ויועצת האגודה למלחמה בסרטן, "ההנחיות הישראליות הן ביישור קו עם כל העולם, חוץ מארצות הברית שלה הנחיות, שמושפעות ככל הנראה פוליטית וכלכלית.

   

  "ברוב המחקרים, היתרון והיעילות של ממוגרפיה בנשים לפני גיל 50 הן בסימן שאלה, ואין לנו תשובה חד משמעית מה נכון. מה שאנחנו כן יודעים, הוא שממוגרפיה בנשים צעירות אינה מדוייקת. ולכן ההנחיות כאן נותרו ממוגרפיה אחת לשנתיים מגיל 50. מי שרוצה לבצע ממוגרפיה כבר בגיל 40 יכולה, אך אנו לא ממליצים על כך. במקום זאת, מומלץ לכל אישה בישראל לגשת לבדיקת אצל כירורג שד מגיל 25, ולהיות מודעת לשינויים בגוף. כל שינוי בשד, או גוש בשד או בבית השחי, דורש בדיקת רופא".

   

  הממוגרפיה: בדיקה מצילת חיים

  מדי שנה מאתרת בדיקת הממוגרפיה אלפי מקרים של סרטן שד: חשיבותה של בדיקה זו רבה, כיוון שגילוי מוקדם של סרטן השד מבטיח שיעורי החלמה גבוהים במיוחד, בזכות דרכי הטיפול הנהוגות היום. לא מוגזם אם כן לקרוא לממוגרפיה - מצילת חיים.

   

  על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן, רק 72% מהנשים בישראל נענות לקריאה להגיע לבדיקת ממוגרפיה שגרתית. הצילום נעשה על ידי הנחת השד בין שני לוחות הלוחצים עליו כדי להפוך אותו לשטוח ככל האפשר ולאפשר לקרני הרנטגן לאתר גידולים חשודים. בהיותו מכשיר רנטגן, הוא פועל בשיטה דומה לשאר מכשירי רנטגן.

   

  בדיקת ממוגרפיה מומלצת לנשים בסיכון רגיל מגיל 50 בכל שנתיים. לנשים בסיכון מוגבר, מומלץ לבצע אותה מגיל 40 בכל שנה או על פי המלצות הרופא. נשאיות של מוטציה גנטית או נשים בסיכון משפחתי גבוה במיוחד, זכאיות לבדיקת MRI מגיל 30 עד 70.

   

  ישנן נשים שלא מרגישות כאב כלל בזמן הבדיקה, אחרות ירגישו כאב כתוצאה מהלחץ על השד. בדיקת ממוגרפיה עלולה לכאוב במיוחד לנשים צעירות מתחת לגיל 50, אז השד פעיל ורגיש יותר לכאב. בכל מקרה, מדובר בהליך קצר מאוד הנמשך מספר שניות בלבד, ובוודאי ראוי לעבור אותו למען האפשרות להצלת חיים.

   

  מה אומרות התוצאות?

  בתוצאת הבדיקה מופיע דירוג הדמייתי של הממצא, על פי סולם הקרוי . BIRADS אלו ראשי תיבות של Breast Imaging Report And Date System. וזה פירוש סולם BIRADS :

   

  0 - נתגלה ממצא לא סופי או לא ברור, הדורש בירור הדמייתי נוסף באמצעות ממוגרפיה חוזרת בתנוחות סיבוב אחרות, בלחץ אחר, או בבדיקת אולטרסאונד של השד.

   

  1 - בדיקת הממוגרפיה תקינה, ללא כל ממצא חריג.

   

  2 - קיים ממצא ביניים, ככל הנראה שפיר, שכבר נמצא בתהליך בירור או שעבר ביופסיה.

   

  3 - - ממצא ככל הנראה שפיר, בסיכון של פחות מ-2% לסרטן שד. דורש מעקב חוזר בכל שישה חודשים למשך שנתיים.

   

  4 - נתגלה ממצא חשוד המחייב ביופסיה, כלומר נטילת דגימה מהממצא ושליחתו לבדיקה מיקרוסקופית במעבדה. הסיכון לסרטן השד גדול מ-2%, אך במרבית המקרים מדובר בממצא שפיר.

   

  6 - נתגלו ממצאים המעלים את הסיכון לסרטן שד ביותר מ-98%. ממצא זה דורש ביופסיה כדי לשלול את החשד.

   

  6 - קיים ממצא שידוע כסרטן שד, והחולה כבר נמצאת במעקב או תוך כדי טיפול.

   

  צפו: בדיקת הדם שתאבחן סרטן שד גם בלי ממוגרפיה:

   

  צילום: רויטרס

  צילום: רויטרס

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  עדיין לא ידוע מה מידת היעילות של בדיקת ממוגרפיה לפני גיל 50
  צילום: shutterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים