שתף קטע נבחר

הכוכב החסידי של אופרה ווינפרי

33 צעירים מסביב לעולם משתתפים ב"אמונה" - מכרה הרייטינג החדש מבית ווינפרי, אבל הילד מנדי הורוביץ שלימד את הגויים מה זה להיות ילד בר מצווה, הפך בן-לילה לחביב הקהל, ול"שם חם" בטוויטר

מנדי הורוביץ (belief מתוך OWN) (belief מתוך OWN)
מנדי הורוביץ(belief מתוך OWN)

 

אופרה ווינפרי, מלכת הטלוויזיה האמריקאית, עושה זאת שוב - והפעם מכיוון מפתיע: סדרת הדוקו-ריאליטי "אמונה" שבהפקתה, מוקדשת לחוויה הדתית במאה ה-21 מסביב לעולם. לצד בן לשבט אבורג'ינים מאוסטרליה, ונערה אמריקאית ממוצא הודי החוזרת לשורשיה - ישנו גם מנדי הורביץ בן ה-13.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

33 צעירים מסביב לעולם משתתפים במכרה הרייטינג החדש מבית ווינפרי. הם מתמודדים עם שאלות של אמונה, מסורת ותרבות - לעיתים נכחדת - בעידן הנוכחי. "בתקופה שבה מרבית האנשים במדינות המערב מבקרים את הדת כצבועה, מעוררת סכסוכים ומסוכנת - מגיע הפרויקט החדש של ווינפרי, ומזכיר שדת גם יכולה לרפא, לשקם ולשנות", כותבת חוקרת בשם דיאנה בטלר ב"וושינגטון פוסט".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

ווינפרי עצמה ציינה כי מטרת הסדרה היא לחולל שינוי: "רציתי שהסדרה תאפשר חיבור בין מאמינים. הייעוד שלי הוא לשתף רעיונות דרך סיפורים שמשתקפים בסדרה", אמרה. אבל גורמים דתיים שונים לא תמיד הגיבו לפרויקט באהדה, וכינו את הסדרה "דביקה" ו"לא משקפת את חוויית האמונה" (כך ב"דזרט ניוז נשיונאל").

 

"חולם להיות רב גדול"

הסדרה עוקבת אחרי הילד מנדי הורוביץ ואביו, ואחרי יהודים נוספים - חסידים ושאינם - בסדרה שעוררה הדים רבים, תחת השם "אמונה". הורוביץ, כיום בן 15, הפך בן-לילה לכוכב הבלתי מעורער של הסדרה, כשהוא מציג מתבגר חסיד חב"ד מבודפשט, המתמודד עם שאלות אמונה והתבגרות במדינה שהפכה למילה נרדפת לאנטישמיות באירופה - הונגריה.

 

 

במופע הראשון שלו על המרקע, מלווה המצלמה את סיפור ההתבגרות הייחודי של מנדל הורביץ ברחובות בודפשט, ובהמשך - בחגיגות בר המצווה של הנער בקהילה היהודית המקומית הקטנה המתמודדת עם אנטישמיות ורדיפה.

 

בחלקים שכבר נחשפו לעיני הצופים, מצולם הורוביץ בשתי נקודות זמן שונות: הראשונה עוד לפני בר המצווה שלו, והשנייה - שנתיים אחרי. המרקע מפגיש את הצופים עם חוויית האמונה לצד תהליך ההתבגרות שעבר.

 

כך מסביר הורביץ הצעיר, עגול הלחיים שניצוץ שובב בעיניו, כי זה הגיל להתחיל לשאול שאלות: למה השמים כחולים? למה הדשא ירוק - והאם אלוהים הוא דמות עם זקן לבן וארוך?

 

הוא מספר על החשיבות שהוא רואה בחגיגת בר המצווה שעבר, כציון דרך של התבגרות אישית, ולא פחות מכך רוחנית: "אתה חושב באופן אחר, ומרגיש אחריות על אחרים. מגיל 13 אנשים צופים בי ומכבדים אותי".

 

"החלום שלי", אומר הורוביץ לווינפרי וצופיה – "הוא להיות רב מאוד חכם, וזה משהו שניתן להשיג".

 

בגרסתו הבוגרת יותר, כשהוא בן 15, אומר הורוביץ כי "אמונה זה משהו שאתה צריך לעבוד עליו בעצמך. זה תלוי בך". לאחר הצילומים עזב מנדי – כנערים אחרים בחסידות – את ביתו, לטובת לימודים בישיבה. במקרה שלו – בלונדון ובישראל.

 

"כולם אוהבים את מנדי"

הצופים הלא-יהודים והלא בהכרח דתיים בארצות הברית, קיבלו את החסיד הקטן מהונגריה באהבה רבה.

אתר JTA מדווח שהורביץ הצעיר הפך ל"נושא חם" בטוויטר. פרק הבכורה הספיק להעניק לצופים הצצה לכוכב שיכבוש את המסך כאחת הדמויות האהודות ביותר של הסדרה.

 

"האמת היא שבפעם הראשונה שמנדי התראיין הייתי מאוד לחוץ", מספר בגילוי לב אביו, הרב שלמה הורביץ. "הייתי לחוץ כי למנדי יש חוש הומור מפותח, הוא מספר המון בדיחות – ולא תמיד אנשים מבחינים בכך שהוא מתבדח. אם הוא יגיד משהו לא מתאים בהומור, לא בהכרח כולם יבינו את זה".

 

"אבל כשהוא התחיל לדבר", משחזר הרב הורביץ, "נדהמתי. אמרתי לעצמי – וואו, זה הילד שלי? מאיפה הוא קיבל את זה? אני חושב שהוא מביא אתנחתא קומית לצופים. אני יודע שבחנו מספר אופציות. איכשהו, תמיד כשמחפשים פרצוף אקזוטי - מישהו נותן את המספר של אשתי".

 

זו, אגב, איננה הפעם הראשונה שווינפרי מתחברת לסיפורים יהודיים דרך חסידי חב"ד: לפני שלוש שנים היא נפגשה עם נשים חרדיות, ושוחחה איתן על חיי הנישואין היהודיים - ובכללזה גם על חיי האישות במגזר. ווינפרי לא חדלה להתפעל ממעמד האישה החרדית, ומערכי המשפחתיות היהודיים. "הנשים שנפגשתי עמן, אמרו שהן הבסיס למשפחה, סיפרה בזמנו. "תמיד חשבתי שהנשים הדתיות מוכפפות, אך כפי שאמרה לי אחת מהן היום: אנחנו לא קומת המרתף, אנחנו היסוד של הבית, זה היה מעורר השראה לראות איך הן שותפות לצד בעליהן בביסוס המשפחה".

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אופרה ווינפרי
צילום: AFP
מתוך OWN, אמונה
יש לו שאלות. מנדי הורוביץ
מתוך OWN, אמונה
מומלצים