שתף קטע נבחר

צפו: אופרה ווינפרי דנה עם נשים חסידיות על סקס

אומרים לנו שיש סקס כשר, אבל האם זה באמת דורש סדין עם חור? אופרה ווינפרי ביקרה בקהילות חסידיות בברוקלין, ובדרך ישבה לשיחה פתוחה על מין יהודי עם ארבע נשים. וגם: כך זה נראה כשמלכת תכניות האירוח הופכת למרואיינת

כוהנת הטוק-שואו האמריקנית הלכה ללמוד חסידוּת: אופרה ווינפרי התארחה בקהילות ומשפחות חסידיות בברוקלין לקראת תכנית שתשודר בקרוב בנושא "התרבויות הנסתרות של אמריקה". במהלך הביקור שוחחה ווינפרי עם ארבע נשים חסידיות על סקס בעולם החרדי - ובדרך שברה את המיתוס של המיתוסים, הלא הוא "החור בסדין".

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

שטרנה, אחת המרואיינות, בת 38, אמרה בציניות לא מוסתרת כי "החור בסדין" הוא הדרך שבה דתיים מקלים מקיימים יחסי מין. "היהודים המחמירים יותר עושים זאת רק דרך פקס", הוסיפה, "והמחמירים ביותר רק דרך אימייל" לאחר מכן הסבירה כי על-פי ההלכה אסור שתהיה חציצה בין בני הזוג כלל.  


 

חיה, בת 58, התייחסה להלכות הנידה והסבירה כי מתחילת המחזור ועד אחרי הטבילה במקווה, לא רק שאין מגע אינטימי בין בני הזוג, אלא שאין מגע כלל "אפילו לא מעבירים משהו מאחד לשני", הסבירה, "זאת הפרדה מלאה - ואחר כך, איחוד מדהים".

 

טובי, בת 40, הסבירה כי ההלכה מסייעת לחזק את הקשר בין בני הזוג: "הקשר הופך להיות משמעותי יותר, כי במשך שבועיים בחודש העיסוק הוא לא פיזי כלל, אלא מתנהל רק בפן הרוחני, במוח ובנפש".

 

כשהמראיינת הופכת למרואיינת: אופרה אצל חב"ד

עם סיום הצילומים, התפנתה הכוכבת האמריקנית להעניק ראיון לאתר בית חב"ד, שאנשי חסידות זו היו ממארחיה. ווינפרי, למודת המפגשים מהסוג השלישי (והרביעי והחמישי), סיפרה כי המפגש עם החסידים של ברוקלין היה מפתיע ומרגש.

 

"כמו כל האנשים, כאשר ראיתי חסידים עם פאות (עכשיו אני יודעת מה זה), ובמיוחד אלה עם הכובעים והזקנים הארוכים - תמיד ראיתי בהם משהו קשה ומפחיד", אמרה למראיין הרב מוטי זליגסון. "מעולם לא דיברתי עם חסיד, כי אף פעם לא ידעתי אם זה מותר לי או לא, וגם מה כל הסיפור עם הנשים שם. מה שחוויתי היום אישר לי, למעשה, את אחד מעקרונותיי הרוחניים העמוקים: שיש בנו יותר מן המשותף מאשר מן המפריד.

 

"מרגע שנכנסתי לבית משפחת גינזבורג, הרגשתי רצויה ומקובלת. חשתי תחושה של חום, משפחתיות ונוחות, עם ערכי אמת. התחברתי לזה כי כך גם אני חושבת כל החיים. אמנם אין לי את המסורות הללו, אין לי שבת שמתחילה ביום שישי עד שבת בלילה, אך אני מאמינה בערכים ובעקרונות שלהם. אני מאוד מעריכה את הדרך שבה הם מגדלים ומחנכים את ילדיהם". 

 

 

במהלך הראיון הפגינה המראיינת-המרואיינת ידע בסיסי ביהדות שעשוי לעורר קנאה בבתי ספר מסוימים בישראל, לצד סובלנות שלא מוכרת במחוזותינו, כלפי החברה החרדית ומנהגיה. "בלב כל אחד ששוחחתי עמו, הייתה אמונה עמוקה באלוהים", ווינפרי אומרת. "וגם כבוד לאותו דבר שמתחיל באות מ' – מזוזה? העובדה שהם נוגעים בה בכניסה לבית, מזכירה שזה לא רק הבית שלי, אלא הבית שייך לאלוהים".

 

ושימו לב לזה: ווינפרי לא חדלה להתפעל ממעמד האישה החרדית, ומערכי המשפחתיות היהודיים. "הנשים שנפגשתי עמן, אמרו שהן הבסיס למשפחה. תמיד חשבתי שהנשים הדתיות מוכפפות, אך כפי שאמרה לי אחת מהן היום: אנחנו לא קומת המרתף, אנחנו היסוד של הבית, זה היה מעורר השראה לראות איך הן שותפות לצד בעליהן בביסוס המשפחה".

 

בסיום הראיון הצהירה ווינפרי כי "חשתי היום תחושה של קשר קרוב יותר למורשת ולמסורת שלי... מה שהפיל אותי מרגליי – וקשה להשאיר אותי ללא מילים – היה הרגע שבו שאלתי את הילדים על מיקי מאוס, שרק, ביונסה וג'יי.זי. והם לא ידעו על מה אני מדברת. לא רק שהם לא ידעו, הם אפילו לא היו

סקרנים לגבי זה. הדהים אותי שמול מנהטן חיים ילדים שמחים, אהובים ומלאי סיפוק, שלא מתעסקים בדברים האלה".

 

היא הביעה תקווה שאנשים בארצות הברית "יצפו בזה, ויראו שאפשר לגדל תשעה ילדים באמריקה, כשאף אחד מהם לא צופה כל היום בטלוויזיה, לא משחק שעות במחשב, ולא מתחצף להורים... נכון, לא כל אחד יכול לעשות את זה, אך זה יגרום לאנשים לחשוב מה אני יכול לעשות עבור המשפחה שלי. אולי לא אערוך סעודת שבת, אך המשפחה שלי תוכל להתכנס לסעודה פעם בשבוע".

 

חרדים שרואים משם לא רואים מכאן? ככה אומרים. בסיום – רגע לאחר שקמה - הצהירה המראיינת המפורסמת ביותר בעולם: "יש בי הרבה יותר יהודיה חסידית ממה שידעתי". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אופרה ווינפרי. שיחה פתוחה
צילום: AFP
מומלצים