שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  איך למנוע סכנה בניתוח פלסטי בגיל מבוגר

  יותר נשים מבוגרות פונות בשנים האחרונות לטיפולים וניתוחים קוסמטיים. מומחה בכירורגיה פלסטית מסביר כיצד ניתן למנוע סיכונים בריאותיים, על מה משפיע הגיל ואיך לשמור על התוצאות לאורך זמן

  טווח הגילאים עבור ניתוחים פלסטיים וטיפולים אסתטיים גדל מאוד בשנים האחרונות. אין זה נדיר לראות בחדרי הניתוח בארץ ובעולם אישה צעירה ומבוגרת העוברות ניתוחים וטיפולים דומים, זו לצד זו. תוחלת החיים הארוכה, המודעות הגוברת גם בגיל מבוגר לניתוחים פלסטיים, המגוון הרחב של ניתוחים וטיפולים ודרגת הבטיחות הגבוהה בשלבי הניתוח וההרדמה. כל אלה תורמים רבות לעליה בגיל המנותחות.

   

  באופן כללי, ניתן לומר שבכל גיל ניתן לתת מענה לבקשתה של מטופלת ואין מניעה לפרוצדורות כירורגיות וטיפולים אסתטיים גם בגילאים מאוחרים. עם זאת, לפני שניגשים להחלטה על ניתוח או טיפול, נדרשת התייחסות פרטנית למספר נקודות. 

   

  עוד בנושא: מהו הסוד של האנשים המבוגרים שנראים צעירים לגילם?

  בשנים האחרונות רואים עליה בגיל הנשים המבקשות לעבור ניתוח פלסטי (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  בשנים האחרונות רואים עליה בגיל הנשים המבקשות לעבור ניתוח פלסטי(צילום: shutterstock)
   

  עד כמה אפשר לשפר את המצב?

  הגורם המרכזי הוא עד כמה ניתן באמת לשפר את המראה. במידה וניתוח או טיפול אינם משפרים באופן משמעותי את מראה המטופלת, הרי שאין טעם לבצעם. לדוגמא, במידה ועור הפנים חרוש קמטים, הרי שלעיתים קרובות מתיחת פנים לא תיתן שיפור משמעותי ויש לחפש דרכי טיפול אחרות. בגיל המבוגר, שכיח לבדוק נשים המתאימות לפרוצדורות נרחבות כגון מתיחת פנים מלאה או ניתוחי חזה ועוד. עם זאת דווקא בקרב נשים מבוגרות קיים לעיתים החשש לשינוי דרסטי ולא טבעי במראה הפנים או הגוף ויש לקחת בחשבון גם שיקול זה בבחירה.

   

  עוד:  גיל זה רק מספר: המפורסמים שמוכיחים זאת  

   

  איך מורידים סיכונים בריאותיים

  זהו הגורם השני שאנו מתייחסים אליו לפני המשך התהליך. במידה והמצב הבריאותי מאפשר ניתוח פלסטי, הרי שלאחר בדיקות מתאימות ניתן לעבור ניתוחים פלסטיים בגיל צעיר או מבוגר. במידה וקיים סיכון לניתוח אזי ניתן לשקול ניתוח בהרדמה מקומית זאת כמובן בהתאם לסוג הניתוח.

   

  כיצד מונעים סיכון בריאותי? בגיל המבוגר יש לבדוק את המצב הבריאותי הכללי ולהכיר את מחלות הרקע והתרופות אותן נוטלת המטופלת. לשם כך נעזרים בבדיקות דם, אקג' ובדיקת רופא מרדים. במידה ולא קיימת בעיה רפואית שעלולה לפגוע במצבה הבריאותי של האישה או בתוצאות הניתוח, ניתן בדרך כלל לבצע את הפרוצדורה בהרדמה כללית, טשטוש או הרדמה מקומית.

   

  כמובן, שבמקרה של סיכון בריאותי, קיים מגוון אפשרויות בתחום הטיפולים האסתטיים שלא מצריכים להיכנס כלל לחדר ניתוח.

     

  איך בוחרים ניתוח המתאים לגיל

  בגופנו מתרחשים שינויים לאורך השנים. העור מאבד מהתכונות האלסטיות שלו, שומן תת עורי נספג באזורים מסוימים ומצטבר באחרים, קמטים נוספים לפנים ולצוואר, כתמים ונזקי שמש מופיעים על העור ובמספר איברים ניתן לראות עודפי עור כמו למשל בעפעפיים.

   

  כאשר מבקשים לבחור טיפול פנים יש לענות קודם על כמה שאלות: מהו מרקם העור? האם העור איבד מהגמישות שלו? האם קיימים קמטים עמוקים וקמטוטים? האם הפנים התרוקנו בשל ספיגת שומן תת עורי?

   

  במידה והתשובות לאלה חיוביות, מומלץ על טיפולים המיועדים לשיפור מרקם העור כמו קילופי עור עדינים ועמוקים, הסרת כתמים, הזרקת חומרי מילוי מסחריים או הזרקת שומן עצמי.

   

  במידה וקיימים עודפי עור כמו בעפעפיים העליונים והתחתונים, עודפי עור בצוואר היוצרים פימה בולטת וצניחת עור בלסת, הרי שהמטופלת מתאימה לניתוח מתיחת פנים.

  בגיל מבוגר יש צורך ביותר חומר למילוי (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  בגיל מבוגר יש צורך ביותר חומר למילוי (צילום: shutterstock)
   

  מה ההבדלים בין מבוגרות וצעירות

  היקף הטיפול יקבע כאמור על פי הקריטריונים שהוזכרו קודם: מצבה הבריאותי, האפשרות לשיפור וכמובן רצונה של המטופלת. את השפעת הגיל אנו רואים באופן בולט אצל מטופלות המעוניינות בהזרקת חומרי מילוי. בעוד שאצל אישה צעירה, יספיקו מספר מועט של מזרקים למילוי נפחים באזורים כמו צידי הפה והלחיים, אצל נשים מבוגרות אנו ממליצים בהרבה מקרים על הזרקת שומן טבעי המאפשר לנו שימוש בכמות גדולה מאוד של חומר. באופן זה, גם לאחר ספיגתו של חלק מהשומן, המטופלת תגדיל את הנפח החסר בפנים באופן משמעותי והשיפור יהיה ניכר ולטווח ארוך מאוד.

   

  בטיפולי חזה :בעוד שאצל נשים צעירות, הניתוח הפופולרי ביותר הוא הגדלת חזה, הרי שאצל נשים מבוגרות יותר, הניתוחים הפופולריים הם הקטנת חזה והרמת חזה. שני ניתוחים אלה, שמבחינה טכנית מאוד דומים זה לזה, נותנים למטופלות אפשרות להקל משמעותית על איכות חייה. נקודה זו בולטת בעיקר כשמדובר בהקטנת חזה.

   

  טיפולי גוף: חשוב להבחין בין עודפי שומן לעודפי עור. בגיל מבוגר, שכיח יותר לזהות עודפי עור המפריעים למטופלת בפעילויות שונות כמו אימון גופני, בבחירת בגדים מתאימים ואף גורמים לדלקות וגירויים בעור. עודפי העור שכיחים בבטן התחתונה, בזרועות ובירכיים. קיימים כמובן ניתוחים המתאימים לבעיות אלה כמו מתיחת בטן ומתיחת זרועות וירכיים. ניתוחים אלה מתאפיינים בצלקות ארוכות אך במידה והניתוח עשוי להביא לשיפור, הן בדרך כלל מתקבלות בהבנה בגיל זה. את עודפי השומן ניתן לשפר בעזרת שאיבת שומן ולנצל את השומן הנשאב להזרקה בקפלים ובקמטים במנים ובכך "לתפוס שתי ציפורים במכה אחת".

   

  עוד: סרקופניה: מהם התסמינים ואיך למנוע מגיל צעיר

   

  איך שומרים על התוצאות

  ככל שהעור מתבגר, הנזקים ניכרים גם במרקם ואיכות העור ועל כן, כאשר מדובר באישה בגיל השלישי בעיקר בניתוחי פנים, יש לקחת בחשבון גם השלמת הניתוח ושימור תוצאותיו על ידי טיפולים כגון הזרקות חומרי מילוי לאזורים שממשיכים להתרוקן בפנים, שמירה על איכות העור על ידי קילופים עדינים של שכבות חיצוניות, הימנעות משמש עד כמה שניתן, תחזוקה שנתית של הסרת כתמי עור ומיצוק על ידי מכשור לייזר ושימוש בתכשירים המתאימים לגיל מבוגר דוגמת קרם הבהרה או קרם לחות בעל רכיבים פעילים בריכוז גבוה יותר. זאת בנוסף לתזונה מאוזנת ושמירה על משקל גוף מתאים ופעילות גופנית שיתרמו רבות לאיכות העור ולשמירה על תוצאות הניתוח והטיפולים.


  הכותב הינו מומחה בכירורגיה פלסטית, חבר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית

   

  צפו: אומינה מכינה שייק שישמור על עור זוהר ובריא

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מגדלי הים התיכון
  צילום: shutterstock
  נשים צעירות ומבוגרות עוברות ניתוחים דומים
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים