שתף קטע נבחר

עיתון חרדי לפלסטינים: "החרדים נגד עלייה להר הבית. הפסיקו לרצוח אותנו"

סגן עורך השבועון "משפחה" - מהמשפיעים במגזר החרדי - פרסם טור ובו פנייה בערבית ובעברית למבצעי הפיגועים: אין לנו קשר לעלייה להר הבית. אז אנא, הפסיקו לרצוח אותנו. דבריו חוללו סערה, ושותפו גם בדפים פלסטיניים. בתגובה טען הכותב, אריה ארליך, כי דבריו לא הובנו

 

האם עיתונאי חרדי העניק לגיטימציה לרצח יהודים העולים להר הבית ? סגן עורך שבועון "משפחה", אריה ארליך, פרסם בעיתונו - מהנפוצים והמשפיעים במגזר - קריאה פומבית לפלסטינים בשפה הערבית, שעיקרה: "אם יש בידיכם מידע מוצק על רצון ישראלי לשנות את הסטטוס-קוו בכיפה הסלע (...), לציבור החרדי אין לכך כל קשר. אז אנא, הפסיקו לרצוח אותנו".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

ארליך הסביר במכתבו כי לחרדים אין כיום עניין בביקור באתר הקדוש, אלא להפך - מדובר בעבירה דתית חמורה, שהעונש עליה הוא מיתה בידי שמים. "אנו מתנגדים לכך בכל תוקף", הדגיש, "לפיכך, לעולם לא תראו חרדים מטפסים בהר".

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

המלאכיות של סבטלנה: נערות חיתנו זוג עולים

 

הכותב הודה בעצמו באותה רשימה כי מדובר בפנייה "מעט ביזארית", ואף הוסיף כי למיטב ידיעתו אין למדינה כל כוונה לשנות את המצב בהר. אך דבריו, שככל הנראה נכתבו כגימיק, הצליחו לעורר סערה - והוא הואשם כי התיר את דמם של אזרחי ישראל שאינם חרדים.

 

הפלסטינים שיתפו

ברשתות החברתיות "דיווחו" מבקריו של ארליך על התייחסות של דובר חמאס, כביכול, לדברים: "ההתנגדות מקבלת את בקשת אריה ארליך מ'משפחה' שלא לרצוח חרדים, ומבקשת ממנו לשגר כתובות של יהודים דתיים-לאומיים שהוא מעוניין ספציפית שנרצח דווקא אותם". סגן שר הביטחון, ח"כ אלי בן-דהן, שיתף זאת לטובת עוקביו בטוויטר.

 

בדף "אל קודס" לא התרשמו: "המתנחלים מהקבוצות שנקראים 'חרדים' " ()
בדף "אל קודס" לא התרשמו: "המתנחלים מהקבוצות שנקראים 'חרדים' "

 

וגם: "הערב בערוץ 2: אחד ממתכנני הפיגוע בקו 2 (מהקשים שידעו החרדים, ק"נ) בראיון מטלטל ממקום מסתורו, על החרטה, ייסורי המצפון והטעות הטראגית בבחירת קורבנותיו, כפי שנודע לו לאחר שפתח לתומו את עיתון 'משפחה' כמידי סופשבוע, וניגש לטורו של ארליך".

 

אבל מהר מאוד התברר כי התייחסות פלסטינית לדברים איננה דבר דמיוני, כאשר צילום מתוך המאמר הועלה לדף הפייסבוק "אל-קודס". לצדו נכתב: "המתנחלים מהקבוצות שנקראים 'חרדים' פרסמו הודעה באחד מהעיתונים הישראליים שבה ביקשו ממבצעי פיגועי הדקירה לא לפגוע בהם, שכן הם מתנגדים להסתערויות למסגד אל-אקצה מצד המתנחלים".

 

"טענה מרושעת וטפשית"

בקרב אנשי הימין והציונות-הדתית נשמעו תגובות חריפות. הראל כהן, שהיה מזכיר רבני "דרך אמונה" ומנהל לשכתו של יו"ר "האיחוד הלאומי" לשעבר, יעקב כץ (כצל'ה), אינו נוהג בעצמו לעלות להר הבית, בהתאם לפסיקת רבותיו – אך זה לא מנע ממנו להתקומם נגד ארליך, ולכנות את קריאתו לפלסטינים "דברי בלע".

 

 

"דברים מזעזעים אלה מזכירים לנו את טענת היהודים המתבוללים בגרמניה ובצרפת ערב השואה", אמר כהן. "בתמימות-רשעות הם אמרו לגרמנים: אנחנו בכלל כבר לא יהודים. למה אתם רודפים אותנו? אנו בני האומה הגרמנית".

 

לדבריו, טענת העיתונאי החרדי היא "מרושעת וטיפשית", ודומה לזו ה"בוגדנית" (כלשונו) של הפלג הקיצוני בחסידות סאטמר, המפגין בניו-יורק עם תומכי הפלסטינים, ומקיים מפגשים עם שלטון אירן כדי להתבדל מהיהודים הציונים, ולהציל עצמם.

 

"על מי אנחנו חושבים שאנחנו עובדים? הערבים לא יודעים שגם מי שלא עולה להר הבית מתפלל בכל יום שייבנה שוב בית המקדש במקום שבו כיום עומדים המסגדים? המשחית לא מבחין בין מי שמתפלל לבניין בית המקדש, לבין מי שעולה להר ולבין מי שאפילו לא מתפלל לבניינו, כשם שלא הבחין המשחית הגרמני בין יהודים מתבוללים - ליהודים חרדים".

 

הקולגות מנסים להגן: הייתה לו כוונה טובה

מי שנחלץ להגן על ארליך אלה כמה מהקולגות. עורך "משפחה", יוסי אליטוב, ניסה להעניק פרשנות מקלה לדברים שכתב סגנו, אך הודה כי נכשל: "אריה ארליך ניסה בדרכו להמחיש את השקר לפיו הפלסטינים זועקים 'הר הבית' - אבל בפועל רוצחים כל יהודי, בלי קשר לעמדתו. ניסה, אך לא בטוח שהצליח".

 

אבי מימרן, מגיש המהדורה המרכזית בתחנת הרדיו החרדית "קול חי", אמר: "הפנייה בשפה הערבית מעל גבי עיתון 'משפחה', הוא צעד נחמד כדי לעורר מודעות תקשורתית ביחס לעמדת החרדים בסוגיית הר הבית. לצערי, העיתון הזה לא מגיע לחיזמה או לשועפט – אחרת היה ראוי להקדיש עמוד שלם בערבית על מתינות, וקריאה להרגעת השטח".

 

"אני מקווה שכלי תקשורת ערבים יצטטו את הטקסט בעיתון 'משפחה', כדי שאותם צעירים מוסתים ומשולהבים שמתכננים את הפיגוע הבא - יבינו שאלה שעולים להר הבית הם לא האנשים המייצגים את היהדות. להפך, ההלכה היהודית אוסרת לעלות להר הבית, ואוסרת להתגרות באומות העולם".  

 

 

בעקבות הסערה והביקורת, פרסם גם ארליך עצמו תגובה והבהרה: "חובשי הכיפות הפכו לסמלי הג׳יהאד הנוכחי.

התנועה האיסלאמית מנסה לצייר את המאבק בגוונים של מלחמת דת, וקוראת לתוקפנות נגד בעלי חזות דתית. טורי במגזין 'משפחה' אומר: מלחמת הדת הזו היא הסתה פראית שמקורה בשמועה דמיונית. רוב שומרי המצוות אינם עולים להר הבית, ולו מהסיבה ההלכתית".

 

"גם אלה שעולים להר - עושים זאת מתוך תחושה של זיקה היסטורית למקום, ולא בשל כוונות מעשיות כלשהן", הוסיף. "הטור מנסה - בנאיביות, יש להודות - לקרוע את המסכה מעל לתוקפנות הפלסטינית הרצחנית שהולכת עשרות שנים לאחור, ולנטרל את ההסתה האסלאמית השקרית".

 

"מי שמנסה לקחת את הדברים למקום אחר ופופוליסטי - כנראה לא קרא את הטור", חתם ארליך. "לכל היותר ראה ברשת את הגימיק שמופיע בראשיתו ובחר באופציה השטחית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפנייה בערבית בעיתון "משפחה:
מומלצים