שתף קטע נבחר

לא מקרה: המחבלים מחפשים לפגוע בדתיים

כדי להיות בטוחים שמדובר ביהודים ולא בתיירים, כי הם מזוהים עם המתנחלים, בגלל ההסתה המכוונת נגד דתיים בסרטי החמאס - ומשום שזו מלחמת דת: גם במערכת הביטחון מעריכים כי לא במקרה פוגע הטרור בחובשי הכיפה

 

איתם ונעמה הנקין, נחמיה לביא ואהרן בנט, זכרם לברכה – וגם הפצועים מפיגועי פתח תקווה, תקוע וירושלים, ייבדלו לחיים. לא צריך להיות סטטיסטיקאי דגול כדי להבחין: רוב מוחלט מקורבנות גל הטרור הנוכחי הם חובשי כיפות, בעלי חזות דתית או חרדית, לצד חיילים. יש שייתלו זאת רק ביד המקרה, תוצאה של הריכוז הגבוה של אוכלוסיות אלה בירושלים וביהודה ושומרון - ואולם במערכת הביטחון סבורים כי הדבר מכוון.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

לזמני הדלקת נרות ויציאת השבת - היכנסו לכאן

 

כמו במציאות – גם בסרטוני ההסתה המופצים ברשות הפלסטינית, בהפקת מערכת התעמולה של חמאס, הדמויות המרכזיות בצד היהודי הן דתיות: על ראש ה"קורבנות" כיפות בולטות, צמוד ללחייהם מסתלסלות לעתים פאות, חלקם עטופים בטליתות – עושים את דרכם אל התפילה או ממנה בסמטאות ירושלים העתיקה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

ההערכה הרווחת - הן בצה"ל, בשב"כ ובמשטרה, והן בקרב המומחים לענייני פלסטיניים - היא כי המחבלים מעדיפים לפגוע בדתיים פשוט כדי להימנע מ"טעות בזיהוי". כך לא יפגעו בשוגג בתיירים שאינם יהודים, המרבים לבקר באזורי העימות, או בתושבים ערבים. זו הסיבה לכך שגם חיילים ושוטרים במדים הם מטרה נוחה מבחינתם (יחד עם היותם סמל ל"כיבוש", כמובן).

 

חיפשו רכב עם נוסעים חובשי כיפה

לפני חודשיים נפצעה ענבר אזרק מפגיעת בקבוק תבערה שהושלך אל-עבר מכוניתה בשכונת בית חנינא שבצפון

ירושלים. בחקירתם בשב"כ סיפרו המחבלים כי עמדו בצד הכביש, והמתינו עד שיגיע רכב שנוסעיו חובשי כיפה. שני תצפיתנים מטעמם הבחינו באורי, בעלה של ענבר החובש כיפה – ואז נתנו אור ירוק לביצוע הפיגוע. הם תקפו את רכבם של בני הזוג כשעמד ברמזור אדום. האישה נפצעה באורח בינוני.

 

ד"ר עידו זלקוביץ' מהחוג להיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת חיפה, הסביר ל-ynet כי מטרה נוספת בשילובם של מוטיבים דתיים בסרטוני ההסתה ובפעולות הטרור עצמן, היא להציג את הסכסוך כדתי, בהתאם למשנת חמאס.

 

"אם אתה מסתכל על ארבעת הנרצחים - כולם היו יהודים בעלי זהות או אופי דתי-חרדי, בדיוק כמו אותן דמויות שראינו בסרטים", אמר. "זה רק מראה לנו עד כמה יש לתעמולה הזו השפעה על בני הנוער והצעירים, בעיקר בימים כאלה".

 

הסבר נוסף הוא שכל חובשי הכיפה נדמים בעיני הפלסטינים כמתנחלים, או לכל-הפחות כמי שמסמלים אותם – ואלה, כמובן, הם האויבים המרים ביותר בעיניהם.

 

ראשי ישיבות: "מתפללים שעד תחילת זמן חורף הכל יסתדר"

האם הדתיים והחרדים חוששים יותר מאחרים להתהלך בחוצות ירושלים? לא בטוח. בחצר גור התבקשו החסידים בשם האדמו"ר שלא להגיע לכותל המערבי עד יעבור זעם – אך הנחיה זו, שמלכתחילה לא הייתה רשמית, התמוססה. פרסומים לפיהם הרב חיים קנייבסקי, ממנהיגי הזרם החרדי הליטאי, אוסר זאת - הוכחשו, ותחת זאת נמסר בשמו רק כי יש ללכת בדרכים מרכזיות, ולא בדרכים הצדדיות המסוכנות.

 

 

הרב הראשי, יצחק יוסף, וכמוהו גם רבנים בציונות הדתית, אמרו כי טוב להגיע בימים אלה לאתר הקדוש עוד יותר מאשר בשגרה, כדי להפגין בו נוכחות יהודית.

 

בשבוע הבא תסתיים בישיבות ובכוללים חופשת "בין הזמנים" של תקופת החגים, ויחל "זמן החורף" – סמסטר הלימודים הארוך והמרכזי של השנה. תלמידים ואברכים מכל רחבי הארץ, וגם מחו"ל, יגיעו למוסדות התורה הרבים בירושלים לתקופה של שישה חודשים, מראש חודש חשוון ועד לסוף אדר ב'.

 

ראשי הישיבות והמנהלים מקווים כי עד שייפתח ה"זמן" - יחזור השקט לבירה, והם לא יצטרכו להתמודד עם טרור שמבקש לפגוע דווקא בתלמידיהם – אך יחד עם זאת נערכים גם למקרה שגל הפיגועים יימשך.

 

"בשלב זה אין לנו שום עניין להלחיץ את הבחורים, ובטח שלא את ההורים", אמר אחד הרבנים. "חלקם גרים בחו"ל, ומשם זה נראה כאילו הכל כאן בוער. בינתיים אנחנו מעדיפים פשוט להתפלל שעד תחילת השבוע הבא הכל יהיה בסדר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אהרן קליגר
הרב נחמיה לביא ואהרון בנט ז"ל
צילום: אהרן קליגר
מומלצים