שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  איגוד רבני אמריקה: אין למנות אישה לתפקיד רבני
  עוד ועוד נשים אורתודוכסיות עוברות לימודי הסמכה לתפקידי מנהיגות הלכתית - אבל בארה"ב הרבנים האורתודוכסים הכריזו מלחמה: התאחדות הרבנים של אמריקה הודיעה כי היא אוסרת על מינוי נשים כרבניות - ואף על העסקתן בתפקידים רבניים במוסדות האורתודוכסיים

  בולמים את המהפכה הפמיניסטית: התאחדות הרבנים של אמריקה (RCA) הודיעה כי היא אוסרת על חבריה למנות אישה לתפקיד רבני, ואף להעניק לה תעודת הסמכה לרבנות. על רקע תופעת הסמכתן של נשים אורתודוכסיות לכך, פרסם הארגון החלטות מעודכנות בעניין, המעניקות משנה-תוקף לעמדות עקרוניות-הצהרתיות שאותן אימץ בעבר.

   

  <<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

   

  בהודעה מטעם RCA נכתב כי בקהילות שבהן מכהנים חבריו כרבנים, לא יוסמכו ולא יועסקו נשים לתפקידי רבנות, בין אם יכנו עצמן "רב" או "רבה" ובין אם לאו. כן, לא יותר לאישה לשאת בתואר המעיד על הסמכה רבנית כבוגרת לימודי קודש במוסד אורתודוקסי. עם זאת, הובהר כי ההחלטה אינה אוסרת מינוי "יועצות הלכה" או מורות שאינן מכהנות כרבניות.

   

  עוד בערוץ היהדות  - קראו:

   

  בשנת 2010 פרסם איגוד הרבנים הודעה מרוככת יותר, שבה בירך על "לימוד התורה לנשים יראות שמים בעשורים האחרונים", הגדיר זאת "הישג משמעותי" - והודיע כי הוא "מעודד הזדמנויות מקצועיות שונות של לימוד הלכתי קהילתי הולם לנשים למדניות".

   

  לפני שבוע במדרשת לינדנבאום (צילום: נורית יעקבס ינון סרטי אלומה) (צילום: נורית יעקבס ינון סרטי אלומה)
  לפני שבוע במדרשת לינדנבאום(צילום: נורית יעקבס ינון סרטי אלומה)

   

  "עם זאת", הובהר אז, "לא נוכל לקבל הסמכה של נשים, או הכרה בנשים כחברות באיגוד הרבנים האורתודוכסי, ולא משנה מה יהא שמו". בכך כיוונו למחלוקת בחוגים הפמיניסטיים-דתיים האם לתאר אישה בעלת תעודת הסמכה לרבנות כ"רבה", התואר בעל הקונוטציה הרפורמית - או להסתפק בתארים יצירתיים כגון "מנהיגה הלכתית רוחנית" (מהר"ת).

   

  "רואים בכך הפרה של המסורת"

  שלוש שנים לאחר מכן, בעקבות הסמכת נשים על ידי הרב האורתודוכסי אבי וייס מניו-יורק (שבינתיים פרש

  מה-RCA), פרסם הארגון הודעה נוספת, חריפה יותר, ולפיו הוא "רואה בכך הפרה של המסורת, ומצטער על כך שהנהגת המוסד בחרה בנתיב שסותר את הנורמות הנוהגות בקהילה שלנו".

   

  בארגון הגג של הרבנים האורתודוכסים באמריקה מיוצגים רבנים מזרמים דתיים שונים - מהחרדים השמרנים ועד ה"מודרן-אורתודוכס" הליברלים. המכנה המשותף להם הוא הנאמנות להלכה, ובכך הם נבדלים מהרפורמים והקונסרבטיבים. הרבנות הראשית בישראל רואה ב-RCA מעין מקבילה שלה בארה"ב, והיא מתייעצת עם רבניו בנושאים שונים הקשורים ליהדות אמריקה.

   

  הרבה  ד"ר ענת שרבט, בוגרת טרייה של התוכנית בניו-יורק העוסקת בפועל במנהיגה קהילתית בריברדייל, אומרת כי "העובדות מדברות בעד עצמן. נשים שמוסמכות לרבנות כבר עובדות בשטח. הקולגות שלי ואני בארץ, בארה״ב וברחבי העולם ממשיכות להתרכז בעבודתינו - ולשרת ולהנהיג את הקהילה האורתודוכסית, ואת כלל ישראל".

   

  לדברי מהר"ת שרבט, "אנו עסוקות בעבודת הקודש בבתי הכנסת, בבתי הספר ובארגונים אורתודוכסיים שונים, מתוך מודעות לנחיצות קולנו ועבודתנו בקהילה האורתודוכסית. אנו לומדות עוסקות ועונות בנושאים רבים וחשובים ביניהם עגונות, גיור, טהרת המשפחה, שבת, כשרות, אבלות ועוד, לצד ייעוץ לאנשים ונשים הפונים לבקש את עזרתינו בכל עניין, כולל ליווי רוחני במעגל החיים. כולי תקוה שלימודינו ועבודתנו יפנו את האנרגיות והפוקוס למקומות הנדרשים כרגע בקהילה האורתודוכסית, ויביאו למנהיגות הפועלת מתוך אהבה וכבוד והתרכזות בעבודת ה׳".

   

  ממשיכות בשלהן

  בשנים האחרונות נשים אותודוכסיות מוסמכות לתפקידי מנהיגות הלכתית. רק לפני כשבוע

  הוסמכו שתי נשים אורתודוכסיות כ"מנהיגות הלכתיות" במדרשת לינדנבאום שבירושלים, ובכך הגיע לסיומו מסלול ארוך ומאתגר של חמש שנות לימוד. הן הצטרפו לשתי "רבות" אורתודוכסיות נוספות שהוסמכו לפני כחצי שנה במדרשת "הראל". 

   

  לפני חמישה חודשים הוסמכו שש "רבות" אורתודוכסיות בטקס מרגש בישיבת מהר"ת בניו-יורק, המחזור השלישי והגדול ביותר עד כה - "להורות לבני ישראל תורֶה תורֶה באיסור והיתר". הנשים – שתיים מתוכן ישראליות – התחייבו לשרת את קהילותיהן, ולהביא לתוכן את הקול הנשי.

   

  צילום: אורות

  צילום: אורות

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מהר"ת
  טקס הסמכת נשים במהר"ת. ד"ר ענת שרבט
  צילום: מהר"ת
  מומלצים