שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חיידק לגיונלה התגלה במחלקה של חולי סרטן בשיבא

  ריכוז גבוה וחריג של חיידק הלגיונלה התגלה בבדיקה שגרתית במים המוזרמים למחלקה בה מאושפזים חולי סרטן בבית החולים שיבא. כל החולים פונו למחלקות אחרות. הסיכוי להידבקות ולתמותה גבוהה ממחלת הלגיונרים היא בעיקר בקרב אוכלוסיות רגישות עם מערכת חיסונית חלשה

  בבדיקות מים שגרתיות שנערכו בימים האחרונים בהתאם להנחיות משרד הבריאות עלה חשש להימצאות חיידק הליגיונלה במחלקת המטואונקולוגיה במגדל האשפוז בבית החולים תל השומר. הבוקר (ד') פונתה המחלקה והמטופלים הועברו למחלקות חלופיות.

   

  בבית החולים הביאו גלונים של מים מינרלים על מנת לתת למטופלים מענה חלופי ובמקביל אפשרו לחולים בימים האחרונים להתקלח במחלקות אחרות. בבית החולים פועלים כבר כמה ימים על מנת להחזיר את המחלקה לתפקוד רגיל ועל פי הערכה התקלה תטופל והמחלקה תשוב לתפקוד רגיל בימים הקרובים.

  חולי הסרטן המחלקה פונו למחלקות אחרות (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  חולי הסרטן המחלקה פונו למחלקות אחרות(צילום: ירון ברנר)
   

  בית החולים העבירו דיווח למשרד הבריאות שכלל את ריכוז החיידקים שנתגלה. עד כה דיווח מספרי זה לא הועבר ל-ynet. על פי הגדרות משרד הבריאות הנוכחות הרצויה של חיידקי לגיונלה במים היא עד 250 חיידקיים לליטר. ריכוז כזה מוגדר כריכוז תקין. ריכוז של בין 250-1,000 חיידקים לליטר מחייב דיווח וטיפול כאשר מדובר במחלקות רגישות בבית החולים, כשריכוז החיידקים עומד על בין 1,000-10,000 חיידקיים לליטר, המוסד הרפואי מחויב בנקיטת פעולות בדיקה ותיקון וכשמדובר במעל 100,000 חיידקים לליטר, נוכחות חריגה מאוד מחייבת את בית החולים להתייחסות מיוחדת והפסקת פעילות עד לתיקון הליקויים.

   

  החולים במחלת הלגיונרים סובלים מסתמים שדומים לדלקת ריאות חריפה - חום גבוה, שיעול, ליחה וכאבים בכל הגוף. החיידק אינו עובר מאדם לאדם אלא עיקר ההדבקה מתבצעת משאיפת רסס של מים נגועים בחיידק. הסיכוי להידבקות ולתמותה גבוהה בעיקר בקרב אוכלוסיות רגישות בדגש על קשישים, אנשים שלוקים במחלות ריאה כרוניות ובעלי מערכת חיסונית חלשה.

   

  האבחון של המחלה לא פשוט מפני שלא ניתן לגלות את החיידק בבדיקות דם רגילות אלא רק אם נשלח החשוד לבדיקה מיוחדת. הפניית החולה נתונה במרבית הפעמים לערנות ותשומת הלב של הרופא.

   

  בשנים האחרונות היו מספר מקרים של התפרצות הליגיונלה בבתי מלון באילת ובים המלח ולפני יותר מעשור נפטר גבר כבן שישים לאחר שנדבק בלגיונלה בבית החולים הדסה עין כרם.
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ירון ברנר
  הסיכוי להידבקות ולתמותה גבוהה בעיקר בקרב אוכלוסיות רגישות
  צילום: ירון ברנר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים