שתף קטע נבחר

עצמאים? כך תבחרו רואה חשבון

מה חשוב לבדוק לפני שמחליטים מי ילווה אתכם בדרככם הכלכלית? שיתמחה בעסקים קטנים, שיהיה לו ניסיון מכובד אך גם אנרגיות לעשייה, ושיוכל להשתמש במספרים כדי להביא אתכם למקומות אליהם אתם שואפים להגיע. מדריך

אם אתם מעוניינים להחליף את רואה החשבון שלכם, השנה שעוד רגע מתחילה היא נקודת זמן מצוינת לצאת לדרך חדשה. נכון, המחיר הוא דבר חשוב, אבל חשוב יותר לזכור שאין ארוחות חינם - ושמחיר נמוך מדי עלול לעלות ביוקר בהמשך. אז מה חשוב לבדוק לבדוק לפני שמחליטים מי ילווה אתכם בדרכם הכלכלית ומול רשויות המס כעצמאים?

 

רוצים להיות יזמים? 6 תכונות שאתם חייבים לאמץ

 

1. התמחות

גם לרואי חשבון, כמו רופאים, עורכי דין ושאר מקצועות חופשיים יש מספר סוגי התמחויות. אפשר לחלק אותם בהכללה, לשתי קבוצות עיקריות, כשבכל אחת אפשר למצוא גם תתי קבוצות. לקבוצה הראשונה משתייכים אותם רואי חשבון שהתחילו את דרכם במשרדים גדולים, ושמתעסקים לרוב בהכנת דוחות כספיים, איחוד דוחות, הנפקות בבורסה וכיוצ"ב. הקבוצה השנייה כוללת את אלה שהתחילו את דרכם במשרדים קטנים ומאגדת את רואי החשבון שמתעסקים בהנהלת חשבנות, דוחות שנתיים, הצהרות הון וכדומה.

 

 (צילום: shutterstock ) (צילום: shutterstock )
(צילום: shutterstock )

בהנחה שאתם עסק קטן - רצוי לבדוק כי רואה החשבון שאתם בוחרים הוא בעל ניסיון מוכח בתחום העסקים הקטנים. הבעייתיות במציאת מקומות עבודה, מובילה חלק מרואי החשבון של המשרדים גדולים לנסות את מזלם; הם פותחים עסק עצמאי ונותנים שירותים לעצמאים וחברות קטנות. רבים עושים זאת לאחר קורס מזורז בלבד, בלי שלמדו את רזי ההתמחות החדשה ומבלי שהם מכירים את העבודה מול עצמאים וחברות קטנות על בוריה. במקרה כזה הלקוחות עשויים לשלם את המחיר על חוסר הניסיון. 

 

2. שנות ניסיון

שנות הניסיון של רואה החשבון הן גורם טריקי שיש לבחון כמכלול ולא כגורם בפני עצמו.  ניסיון זה דבר חשוב, אך רואה חשבון בעל ניסיון רב עלול להגיע למצב של עייפות החומר. לפיכך, חשוב שרואה החשבון שלכם יהיה מספיק מנוסה, אך גם עם אנרגיות לעשייה, רעב לאתגר ורעל להצלחה, גם שלו וגם שלכם. תחום החשבונאות והמסים הוא תחום סבוך עם הרבה סוגיות וידע שמשתנים כל הזמן. זה בסדר אם רואה החשבון שלכם לא יודע הכל באופן מיידי, כל עוד הוא בודק עבורכם ומצליח לספק לכם תשובות, ובהנחה שהוא מפצה על הפינות הקטנות שהוא לא יודע בדברים שהוא כן יודע.

 

3. פשטות

רובנו לא באמת יודעים מה רואה החשבון עושה עבורנו ומה החובות שלנו אל מול הרשויות. יש הרבה עוסקים עצמאיים שזה גם לא מעניין אותם. אבל לרואה החשבון יש את היכולת להפוך את סימן השאלה הגדול הזה להרבה יותר נגיש וברור. וודאו שרואה החשבון יודע להסביר לכם מה החובות שלכם מול הרשויות, מה הזכויות ומה בעצם הוא עושה עבורכם. גם הבנה חלקית היא גם כברת דרך משמעותית.

 

4. מעקב שוטף

רואה חשבון צריך לבדוק מדי פעם את מצב הלקוחות שלו ברשויות מס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי. לרוב הוא יידע לצפות דברים לפני שהם קורים, אך לעתים נפתחים דברים ברשויות בלי שניתן היה לחזות אותם מראש. בכל מקרה, חשוב שתהיה לו אפשרות לטפל בעניינים שכאלה בהקדם האפשרי ולמנוע מצב של קנסות גבוהים, עיקולים וכדומה.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

לשם כך, חשוב שלרואה החשבון יהיה חיבור למחשבים של מס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי, ושיעשה במערכות שימוש כדי לשמור תמיד את היד על הדופק. בנוסף, רואה חשבון הגון ידאג ליידע אתכם במקרה שטעות שלו הובילה לקנסות ואם יש צורך יספוג זאת על עצמו. רואה חשבון אחר לא יעדכן אתכם בדבר ויוסיף את הקנסות שנוצרו לתשלומים השוטפים שאתם משלמים בלי שאתם יודעים זאת כלל וכלל.

 

5. עדכון מקדמות

מקדמות מס הכנסה וביטוח לאומי משולמות בצורה שוטפת במהלך השנה על פי צפי לרווח. בסוף השנה מבוצע חישוב שנתי של הרווח האמיתי בעסק ומתבצעת סגירת חשבון של העוסק מול שתי הרשויות. במקרה של תשלום ביתר, מס הכנסה וביטוח לאומי יחזירו לכם את היתרה לחשבון הבנק. במקרה של תשלום בחסר - תצטרכו להשלים את ההפרש.

 
רואה חשבון טוב ידאג לבדוק את הרווח שלכם במהלך השנה ולבצע שינויים במקדמות ביטוח לאומי ומס הכנסה שלכם אם יש בכך צורך. השאיפה צריכה להיות מצד אחד מניעת החזרים גבוהים מדי שעלולים להוביל לביקורת מיותרת, ומצד שני לא לאפשר תשלום מקדמות בסכומים נמוכים מדי במהלך השנה שעלולים להוביל לתשלומים גבוהים בסוף השנה.

 

תשלומים של הפרשים בסוף השנה צוברים ריבית לא נמוכה בכלל, עד למועד הגשת הדוח השנתי והוצאת השומה על ידי מס הכנסה. חישוב נכון של מקדמות מס הכנסה וביטוח לאומי ישאיר אתכם פחות או יותר מאוזנים בסוף כל חודש או חודשיים עם הרווח האמיתי (נטו) שיש לכם ביד ואיתו אתם אמורים לדעת להתנהל בצורה שוטפת.

 

6. המלצות לחיסכון פנסיוני

המדינה מעודדת על ידי הטבות מס חיסכון לזמן קצר ולזמן ארוך באמצעות הפקדות להשתלמות ולפנסיה כנגזרת מהרווח. רואה חשבון טוב ימליץ לכם לקראת סוף השנה על תקרת ההפקדות לפנסיה והשתלמות שיכולה לחסוך לכם בתשלומים למס הכנסה וביטוח לאומי. גם אם לא תפקידו את כל הסכומים האמורים, אתם יכולים לחסוך בצורת הפקדות לחיסכון לזמן קצר וארוך לא מעט כסף.

 

7. הכנת דוח שנתי

רואה חשבון צריך למלא אתכם שאלון לקראת הכנת הדוח השנתי למס הכנסה על מנת להכניס לתוך הדוח את כל ההכנסות שלכם, אך גם את כל ההוצאות ששימשו אתכם בייצור ההכנסה, את הניכויים והזיכויים שיכולים להקל עליכם בתשלומי המסים, את רווחי והפסדי ההון שלכם שיכולים לעתים גם הם לחסוך לכם בתשלומי מסים ועוד.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

לקראת הכנת הדוח השנתי, רואה החשבון יבדוק כי קיימת שלמות בהוצאות שלכם שאמורות לחזור כל השנה דוגמת טלפון, חשמל, ארנונה, אינטרנט ועוד, ויעודד אתכם להשלים את ההוצאות החסרות. בעת החתימה על הדוח הוא יסביר לכם על מה אתם חותמים ויעדכן אתכם בצפי לתשלום/החזר במס הכנסה וביטוח לאומי. לעתים אנשים מפחיתים מהחשיבות העליונה של נראות הדוח. רואה חשבון טוב יקפיד להגיש את הדוח למס הכנסה בצורה מסודרת עם כל הנספחים והנלוות הנדרשים וזאת על מנת להקל על פקידי השומה את העבודה על התיק במקרה של בדיקת הדוח או ביקורת.

 

8. זמינות

רואה חשבון צריך להיות זמין לכם לשאלות. כשאתם מרגישים שרואה החשבון מתחמק באופן סדרתי, לפעמים זה עשוי להיות רק בראש שלכם, אבל לפעמים זה לא. שימו לזה לב. אך אל תהיו פרנואידים.

 

9. מחיר

מחיר זה חשוב, כי אף אחד לא רוצה להרגיש שרואה החשבון רואה כסף לפני שהוא רואה אותו, אבל לא הכי חשוב. מכיוון שרואה חשבון טוב עושה הרבה עבודה שלא נראית לעין ושלא תמיד אתם יודעים עליה - לא כדאי לבחור אותו לפי המחיר. נסו למצוא מחיר סביר אך לא זול מדי. אם אתם מרוצים מרואה החשבון שלכם - אל תעזבו אותו כדי לחסוך בכמה שקלים, זה עשוי לעלות לכם ביוקר בהמשך. 

 

10. מבחן הגג

אחרי שבחנתם את כל המבחנים הללו ורגע לפני שאתם מוצאים בית חם במשרד רואה חשבון חדש, נסו לבחון ברמה האישית את מי שמציע לכם קורת גג ותשאלו את עצמכם האם אותו אדם רואה רק מספרים או גם רואה אתכם כאנשים. כעצמאים, כדאי לשאוף למצוא אדם, שמעבר לרצון שלו להצליח - יהיה גם שותף לחלום שלכם להצליח, יבין את החזון שלכם וידע להשתמש במספרים כדי להביא אתכם למקומות אליהם אתם שואפים להגיע.

 

הכותב הוא רו"ח ממשרד משה עציץ רואה חשבו. ליצירת קשר עם הכותב: moshe@moshe-atsits.co.il .

 

מצוקות העצמאים בישראל:

 

 לטיפים, משרות ומידע בנושאי קריירה - היכנסו עכשיו לאתר AllJobs

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוס קריירה תוכנית עסקית תקציב איש עסקים מכירות רווח דוחות כספיים
צילום: shutterstock
מומלצים