שתף קטע נבחר

המחדל הצרפתי: המחבל השמיני נחקר לאחר מתקפת הטרור, שוחרר ונמלט

שורה של כשלים מודיעיניים בצרפת: סלאח עבד א-סלאם, שהסיע את המחבלים שטבחו בכ-90 בני אדם בתיאטרון בטקלאן, תושאל בגבול בלגיה בשבת לפנות בוקר ושוחרר. "זו הייתה בדיקה פשוטה, אין לי הסבר", אמר שוטר צרפתי. הלילה ביצעה המשטרה פשיטות בכמה ערים, החרימה כלי נשק, בהם משגרי רקטות, אקדחים ורובה קלצ'ניקוב, וביצעה 150 מעצרים מנהליים

מבוקש. סלאח עבד א-סלאם ()
מבוקש. סלאח עבד א-סלאם

 

שעות ספורות לאחר שורת הפיגועים שזעזעה את רחובות פריז , המשטרה הצרפתית חקרה ושחררה את החשוד שכעת עומד בלב מצוד בינלאומי. פחות משלושה ימים חלפו מאז נרצחו 132 בני אדם בבירת צרפת, והרשויות במדינה צריכות להתמודד עם שאלות קשות שעשויות להצביע על מחדלים מודיעיניים חמורים - הן לפני האירועים והן אחריהם.

 

עוד כתבות מעניינות בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

אמש (יום א') דווח בכלי תקשורת בצרפת כי סלאח עבד א-סלאם, החשוד שהסיע את המחבלים שטבחו ב-89 בני אדם במועדון בטקלאן, תוחקר זמן קצר לאחר הפיגוע ושוחרר. כמו כן פורסם אתמול כי גורמי מודיעין עיראקיים למעשה התריעו בפני הרשויות בצרפת כי מנהיג דאעש הורה לבצע פיגועים ולחטוף בני ערובה במדינות שלוקחות חלק בתקיפות נגד ארגון הטרור בסוריה ובעיראק. אך גורם ביטחוני בצרפת מסר לסוכנות הידיעות AP כי "יש התרעות כאלה כל הזמן". משטרת צרפת ערכה הלילה פשיטות בערים טולוז, גרנובל, ז'ומו ובפרבר הפריזאי בוביניי במסגרת מצב החירום שעליו הכריז הנשיא פרנסואה הולנד בעקבות מתקפת הטרור שזעזעה את ארצו. על פי כמה דיווחים, כלי נשק הוחרמו באחת הפשיטות בטולוז.

 

אבטחה כבדה בפריז (צילום: AP) (צילום: AP)
אבטחה כבדה בפריז(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

ראש ממשלת צרפת מנואל ואלס סיפר הבוקר שכוחות הביטחון ביצעו 150 מעצרים מנהליים בליון, למשל, נעצרו חמישה בני אדם והוחרמו כלי נשק, בהם משגרי רקטות, אקדחים ורובה קלצ'ניקוב ואפודי מגן. הוא גם אמר שצרפת צריכה להתכונן לפיגועים נוספים ושהיא עשויה לספוג מכה נוספת "בימים ובשבועות הקרובים". "אנחנו הולכים לחיות זמן רב עם האיום הזה. צריך להתכונן לזה. הפיגועים תוכננו ונהגו בסוריה", אמר ואלס לתחנת הרדיו RTL והוסיף שממשלת צרפת ידעה שטרוריסטים תכננו ומתכננים פיגועים במדינה.

 

שכר את המכונית שהסיעה את המחבלים

סלאח עבד א-סלאם, יליד בריסל בן 26, הוא החשוד שעומד כעת על הכוונת לאחר שתושאל ושוחרר בידי המשטרה הצרפתית. עבד א-סלאם היה אחד מבין שלושה גברים ברכב מילוט בדרך לגבול צרפת-בלגיה שנעצרו על ידי המשטרה עם שחר ביום שבת, שעות ספורות לאחר הפיגועים. הנשיא הצרפתי, פרנסואה הולנד, כבר הודיע בשלב הזה על סגירת הגבולות כדי למנוע בריחתם של מחבלים וסייענים. חוקרי האסון גילו שעבד א-סלאם הוא ששכר את המכונית שלקחה את המחבלים לתיאטרון בטקלאן.

 

אתמול פורסמו תמונתו ושמו של החשוד בכל כלי התקשורת באירופה לצד אזהרה כי מדובר באדם מסוכן במיוחד. "אם יש בידיכם מידע שיעזור באיתורו צרו קשר באופן מיידי", נמסר, "אל תנסו להתערב בעצמכם בנושא". המשטרה הצרפתית גם אישרה שהחשוד מחזיק באזרחות צרפתית.

 

לא ברור מדוע המשטרה המקומית לא לקחה את עבד א-סלאם למעצר כשאותר בגבול עם בלגיה. השוטרים בדקו את זהותו, אבל עדיין לא ידוע אם הם עודכנו בדבר הקשר שלו לפיגועים בזמן אמת. "זו הייתה בדיקה פשוטה", אמר שוטר צרפתי לסוכנות הידיעות AP. "לא הייתה שום הודעה בנושא בזמן שערכו בדיקות תנועה". כאשר השוטר נשאל אם שמו של עבד א-סלאם הופץ ברשתות המשטרתיות בשלב שבו אותר, הוא השיב בפשטות: "אין לי שום הסבר".

 

שני הגברים האחרים שחצו עם עבד א-סלאם את הגבול נעצרו. שר הפנים הבלגי ז'אן ז'אמבו אמר כי חשודים שנעצרו בשכונת מולנבק בבריסל, הידועה לשמצה, אותרו בעיירה קמברי בצרפת "במסגרת בדיקה שגרתית בצד הדרך", אך למשטרה לא היה כל חשד לגביהם באותו הזמן אז הם שוחררו במהרה.

 

שעות לאחר מכן, המשטרה הבלגית, שפעלה על פי בקשתה של המשטרה הצרפתית, עצרה שלושה גברים, בהם גם אחד מאחיו של המחבל הנמלט, בשכונת מולנבק, שהרשויות רואות בה כמוקד לקיצונים איסלאמיסטים לפני שהם ממשיכים מבלגיה לסוריה. עם זאת, כאמור, עבד א-סלאם, שבאמתחתו גם אזרחות צרפתית, לא היה מבין אלו שנעצרו. כמו כן נמסר כי אחד מאחיו של המחבל השמיני הוא מחבל שפוצץ עצמו בהמשך הרחוב מתיאטרון בטקלאן, ואח נוסף נעצר בבלגיה.

 

שלושה אזרחים צרפתים, בהם גם אחד מאחיו של עבד א-סלאם, היו מבין שבעת המחבלים שביצעו את הפיגועים הרצחניים באצטדיון הלאומי של צרפת, בלב מוקדי חיי הלילה ובהופעת הרוק שהפכה למרחץ דמים.

ניידות משטרה בבריסל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ניידות משטרה בבריסל(צילום: AFP)

שוטרים וחיילים פרוסים גם ברומא (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שוטרים וחיילים פרוסים גם ברומא(צילום: AFP)
 

ביום שבת מסר התובע הכללי של צרפת, פרנסואה מולן, כי הרכב החשוד שנמצא "הושכר בידי אזרח צרפתי שחי בבלגיה", אך לא ציין את שמו. הוא אמר כי הרשויות מאמינות שהיו שלושה צוותים של מחבלים, שכולם נשאו חגורות נפץ וארסנל של כלי נשק אוטומטיים. שלושה מחבלים מתאבדים פוצצו עצמם מחוץ לאצטדיון סטאד דה פראנס במהלך משחק כדורגל בין נבחרות צרפת וגרמניה, ושלושה השתמשו ברכב החשוד כדי להגיע לבטקלאן, שם כולם נהרגו במהלך פריצתם של השוטרים למקום.

 

עם זאת, הרשויות מסרו מעט מאוד מידע בנוגע לצוות המחבלים השלישי ובנוגע לגורלם. צוות זה למעשה ביצע ירי מרכב לעבר ברים ומסעדות במזרח פריז. גורם משטרתי אמר כי הרכב הזה הוא שהסיע בין היתר את אחיו של עבד א-סלאם, שפוצץ את עצמו במסעדה. הרכב נמצא נטוש כמה שעות לאחר מכן, ובו שלושה רובי קלצ'ניקוב.

 

המודיעין העיראקי: "הזהרנו את הצרפתים יום לפני"

אך ייתכן כי לא מדובר בהחמצה היחידה לפני או אחרי שרשרת הפיגועים הרצחנית ביותר בצרפת מאז מלחמת העולם השנייה. בכירים בשירות המודיעין העיראקי מסרו כי יממה אחת בלבד לפני הפיגועים, הזהירו בכירים עיראקים את צרפת וחברות אחרות בקואליציה הבינלאומית הנלחמת בארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) מפני מתקפות נקם של הארגון על אדמתם.

 

בתזכיר של המודיעין העיראקי, שהגיע לידי AP, נכתב כי מנהיג דאעש, אבו בכר אל-בגדאדי, הורה לתקוף מיידית באמצעות פיגועי תופת וירי ולקיחת בני ערובה במדינות השייכות לקואליציה התוקפת בעיראק ובסוריה. במסמך לא מפורט בדיוק מתי או היכן יבוצעו לכאורה הפיגועים המדוברים, אך גורם בכיר במערכת הביטחון הצרפתית אמר לסוכנות הידיעות כי המודיעין הצרפתי מקבל אזהרות מסוג זה "כל הזמן" ו"בכל יום".

 

אך גורמי ביטחון עיראקיים אמרו ל-AP שהם גם שיתפו את הרשויות בצרפת בפרטים ספציפיים יותר לפני הפיגועים - בין היתר בגודלו של תא רדום של ארגון הטרור בצרפת, שעל פיהם מורכב מלוחמים שנשלחו בחזרה למדינה מבירת דאעש בא-רקה שבסוריה. הפרטים הללו לא אומתו בידי גורמי ביטחון צרפתיים או מערביים. עם זאת, גורם אמריקני אמר אתמול שמיומנות הנשק של המחבלים ככל הנראה מצביעה על כך שהם אומנו היטב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צו מעצר בינלאומי נגד החשוד שחמק מידי המשטרה
מומלצים