שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מחבלים חמקו, התרעות פוספסו: מחדלי טבח פריז
  המחבל היחיד שנמלט נעצר - אבל שוחרר והוא עדיין חופשי. שני ג'יהאדיסטים היו ברשימה השחורה - אבל חמקו ממעקב. לפחות 3 מדינות התריעו מפיגוע לפני מתקפת הטרור - אך כמעט דבר לא נעשה. ואלו רק חלק מהכשלים

  שלוש מדינות לפחות התריעו מפיגוע גדול, שני ג'יהאדיסטים ואולי אף יותר היו ברשימה השחורה, והמחבל היחיד שנמלט נעצר - ושוחרר. 72 שעות אחרי פיגועי 13 בנובמבר אפשר כבר לסכם ולבחון מקרוב את מחדלי הרשויות בצרפת בפרט ובאירופה בכלל, כשלים שאפשרו לאנשי דאעש לרצוח 129 איש בפריז, כשלים שמנעו את לכידת המחבל הבודד שברח אחרי מתקפת הטרור.

   

  עדיין באים ללרוס: לא ראיתי איש מדאעש

  עדיין באים ללרוס: לא ראיתי איש מדאעש

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
   

  הפשיטה במולנבק. "המחבל השמיני" עדיין לא נעצר ()
  הפשיטה במולנבק. "המחבל השמיני" עדיין לא נעצר

  המחדל הגדול מכולם הוא כנראה שחרורו של המחבל היחיד מבין השמונה שנשאר בחיים אחרי מתקפת הטרור הקשה בתולדות צרפת. שעות לאחר הפיגועים עצרה המשטרה הצרפתית את סלאח עבד א-סלאם, אזרח צרפת שנולד וגדל בבלגיה, ביחד עם שני בני אדם נוספים בגבול הבלגי.

   

  עם זאת, עקב העובדה ששמותיהם לא היו במאגר המבוקשים - היא אפשרה ל"מחבל השמיני" ולשני חבריו לחצות את הגבול. בינתיים התברר גודל המחדל, אבל גם פשיטה שנערכה אתמול (ב') במולנבק, הפרבר של בריסל שמוגדר "חממת הטרור של בלגיה", לא הובילה למעצרו - אף שדיווחים כאלה פורסמו לזמן קצר.

   

  "זו קטסטרופה, הוא היה בידיים שלהם"

  לורן (43), שהגיעה אחר הצהריים להניח נר זיכרון לזכר קורבנות הפיגועים בכיכר הרפובליקה, הגדירה את שחרורו של עבד א-סלאם על ידי המשטרה הצרפתית בגבול בלגיה - קטסטרופה. "הוא היה להם בידיים ופשוט הצליח להמשיך בדרכו", אמרה. "אי-אפשר להטיל את האשמה על השוטרים כי אולי הם לא ידעו שהוא אחד הטרוריסטים. צריך לשאול מתי הם ידעו את הזהות שלו, ואחרי שידעו אם העבירו את השם שלו הלאה".

   
  מניחים נר זיכרון בכיכר הרפובליקה (צילום: איתי בלומנטל) (צילום: איתי בלומנטל)
  מניחים נר זיכרון בכיכר הרפובליקה(צילום: איתי בלומנטל)

  מחדל נוסף הוא כניסתו לאירופה של מחבל מתאבד אחר דרך האי היווני לרוס - שם נרשם כפליט. אם הדרכון שנמצא ליד אצטדיון הסטאד דה פראנס לא מזויף, מדובר באחמד אל-מוחמד, סורי בן 25 מאידליב. אותו דרכון נרשם באוקטובר ביוון, סרביה וקרואטיה, שלוש מדינות שנודעו בביקורת הרופפת בגבולותיהן ובמתן מסמכי מעבר בקלות יחסית. הבעלים של הדרכון הסורי הורשה להמשיך בדרכו משום שעבר בהצלחה את המבחן היחיד שהיה צריך לעבור - לא היה נגדו צו מעצר בינלאומי.

   

  גם צרפת צריכה לבדוק את עצמה. הרשויות במדינה עקבו אחר שני מחבלים מתאבדים לפחות, אבל אלו חמקו ממעקב בזמן מסוים - וסיימו את חייהם שלהם ושל רבים אחרים בפיגועי ההתאבדות ביום שישי האחרון. אחר אחד המחבלים, עומאר איסמעיל מוסטפי, החל המודיעין הצרפתי לעקוב כבר ב-2010, לאחר שזה שהה זמן רב במסגד שידוע בקשריו עם איסלאמיסטים קיצוניים. מחבל אחר, סאמי אמימור, נחשד ב-2012 בחקירה הנוגעת לטרור, ובית המשפט הורה כי יישאר בפיקוח.

   

  טורקיה דיווחה - ולא קיבלה תשובה

  אבל המעקב אחר שניהם נכשל. הצרפתים לא ידעו כבר ב-2013 היכן מוסטפי, ולאחר מכן התברר כי הוא נסע לסוריה. הרשויות בטורקיה אמרו כי הן דיווחו פעמיים לצרפת על אודות מוסטפי - בדצמבר 2014 וביוני השנה - אחרי שצרפת ביקשה מידע לגביו בשנה שעברה. גורמים באנקרה אמרו כי לא שמעו דבר בחזרה מצרפת, עד לאחר מתקפת הטרור, אז העבירו להם הצרפתים בקשה נוספת לקבלת מידע על מוסטפי. במקביל, גם אמימור הצליח לחמוק ממעקב הרשויות והוצא נגדו צו מעצר בינלאומי.

   

  תוכנית הולנד ושירת ההמנון בפרלמנט. צפו    (צילום: רויטרס)

  תוכנית הולנד ושירת ההמנון בפרלמנט. צפו    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  האייפל מואר בכחול-לבן-אדום ()
  האייפל מואר בכחול-לבן-אדום
   

  האיש שכנראה הוא המוח שמאחורי הפיגועים, "בן לאדן של טבח פריז" אם תרצו, הוא עבד אל-חמיד עבוד, ג'יהאדיסט בלגי שנלחם בסוריה לצד דאעש, וששלח לסוריה גם את אחיו, כשזה היה רק בן 13. כבר בתחילת השנה ההערכה הייתה כי הוא עומד בראש תא שניסה לבצע מתקפת טרור, אבל הניסיון ללכוד אותו כשל.

   

  התרעות כלליות: "לא ידענו מתי ואיפה"

  אתמול הודו שלטונות צרפת כי ארצות הברית העבירה להם התרעה בחודש ספטמבר על כך שג'יהאדיסטים צרפתים השוהים בסוריה מתכננים מתקפה. "ניו יורק טיימס" חשף כי האמריקנים ואחרים השיגו מידע מודיעיני המצביע על תוכניות לתקיפה. עם זאת, האזהרה הייתה כללית, ולא היה בה מידע נקודתי על מועד התקיפה ואופייה.

   

  "היו לנו רמזים שמשהו עומד לקרות אבל לא היה לנו מידע מספיק לסכל את הפיגוע", אמר על כך גורם צרפתי. "לא ידענו מתי ואיפה. המידע היה מעורפל אבל אמין, וזו אחת הסיבות לכך שצרפת ביצעה התקפה אווירית מקדימה לפני שבוע על המפקדה של דאעש בא-ראקה".

   

  האיום של דאעש: נכבוש את רומא

  האיום של דאעש: נכבוש את רומא

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  התמונה האחרונה, לפני הטבח בבטקלאן ()
  התמונה האחרונה, לפני הטבח בבטקלאן

  דגל צרפת בגראונד זירו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  דגל צרפת בגראונד זירו(צילום: AFP)

  בכירים במודיעין העיראקי אמרו כבר שלשום כי הזהירו את המדינות החברות בקואליציה נגד דאעש ממתקפה מיידית שמתכנן ארגון הטרור - יממה בלבד לפני טבח פריז. לפי אותה התרעה, ראש דאעש אבו בכר אל-בגדאדי הורה על מתקפה נגד חברות הקואליציה הנלחמות נגד ארגונו בעיראק ובסוריה, וכן נגד איראן ורוסיה, שהחלה לאחרונה בהפצצות באזור. בצרפת דחו זאת ואמרו כי "אזהרות מסוג זה אנחנו מקבלים מדי יום".

    

  מדינה נוספת שהעבירה התרעה על פיגוע קרוב היא סעודיה. גורם סעודי אמר כי המדינה הזהירה כמה מדינות באירופה מהאפשרות של פעולות טרור בשטחן, וכי ההתרעה האחרונה בנושא הועברה לפני עשרה ימים. הוא סירב לחשוף את שמות המדינות שאליהן הועברה ההתרעה.  

   

  בינתיים דווח כי הרשויות בגרמניה חוקרות טענות שלפיהן גבר אלג'יראי הזהיר את חבריו המהגרים בשבוע שעבר כי מתקפת טרור עומדת להתבצע בפריז. התביעה בעיר ארסנברג אומרת כי האיש בן ה-39, שזהותו לא נמסרה, נעצר במקלט לפליטים בעיר שבמערב גרמניה אחרי ששני סורים יצרו קשר עם המשטרה בשבת. לפי דיווחים, האלג'יראי אמר לשניים שפריז תתמודד בקרוב עם "פחד וטרור".

  מלודי: "בסוף יגיעו לכולם, אין לי ספק" (צילום: איתי בלומנטל) (צילום: איתי בלומנטל)
  מלודי: "בסוף יגיעו לכולם, אין לי ספק"(צילום: איתי בלומנטל)

  ז'אק לומבארט בכיכר הרפובליקה. לא רוצה להאשים (צילום: איתי בלומנטל) (צילום: איתי בלומנטל)
  ז'אק לומבארט בכיכר הרפובליקה. לא רוצה להאשים(צילום: איתי בלומנטל)

  מלודי (24), שכמו לורן הניחה נר זיכרון לזכר קורבנות הפיגועים בכיכר הרפובליקה, אמרה כי היא עדיין חוששת להסתובב לבדה וציינה כי העם הצרפתי כולו מאמין שהמחבלים ייתפסו. "בסוף הם יגיעו לכולם, אין לי ספק בכלל", היא אמרה. "אני לא מאמינה שהם יחמקו מזה". על הכשלים של המודיעין הצרפתי לפני האירוע ואחריו היא אמרה: "שמעתי שכנראה ידעו על כוונה לעשות פיגוע, אבל הרבה פעמים אומרים דברים כאלה. קשה לי להגיד מה צריך לעשות, אבל אנשי הביטחון והממשל עושים את הכול כדי שנעבור את זה".

   

  ז'אק לומבראט הגיע לכיכר לאחר יום העבודה. גם הוא, כמו שאר הצרפתים, מסרב להפנות אצבע כלפי אשמים. "עדיין מוקדם להגיד למה הם הצליחו ואם מישהו עשה טעויות", אמר. "כולם עדיין באבל אבל זה ברור שדברים ישתנו כאן כדי שהטרור ימוגר. ככה אי אפשר להמשיך".


  פורסם לראשונה 16/11/2015 23:50

   

  בהכנת הידיעה השתתף יצחק בן-חורין, וושינגטון
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: EPA
  הפשיטה במולנבק. המחבל השמיני עדיין חופשי
  צילום: EPA
  מומלצים