שתף קטע נבחר

דו"ח הפגים: פי 4 זיהומים מבמערב, מחסור חמור ברופאים ואחיות

לקראת יום הפג הבינלאומי, מפרסם הפורום למען הפגים בישראל את דו"ח המצב לשנת 2015: שיעור זיהומים גבוה פי 4 ממדינות המערב, מחסור חמור באחיות רופאים ומיטות אשפוז ומחסור ביועצות הנקה. למרות ההמלצות לא הוקם בנק חלב אם

בשיתוף העמותה למען הפגים בישראל

  

סכנה בפגיות בישראל: דו"ח מצב הפגים המתפרסם לקראת יום הפג הבינלאומי שחל היום (ג'), מגלה תנאים קשים בפגיות בישראל, הכוללים שיעור זיהומים גבוה ביותר, מחסור חמור בצוותים רפואיים, מחסור ביועצות הנקה. בתוך כך, טרם הוקם בנק חלב אם בישראל על אף ההבטחות שניתנו.

 

דו"חות משנים קודמות:

דו"ח פגיות: עלייה בתמותת פגים, ב-58% אין מיגון

תמותת הפגים בישראל - פי 2 ממדינות המערב

דו"ח חמור: תמותת פגים בישראל - פי 2 מארה"ב

 

ואלה ממצאיו העיקריים של הדו"ח:

 

זיהומים חמורים

הדו"ח מגלה כי שכיחות הזיהומים הנרכשים בדם בפגים במשקל לידה מתחת ל-1,500 גרם היא פי 2-4 יותר בהשוואה למדינות מפותחות במערב אירופה, ארה"ב ויפן, ועומדת על כ-19%. מציאות זו מסכנת את חיי הפגים, מאריכה את משך אשפוזם ועלולה לפגוע באיכות חייהם בעתיד.

 

מחסור באחיות

למרות עלייה מסוימת במספר האחיות, יש, עדיין, מחסור של 65% באחיות בפגיות בישראל. חוזר הפגיות שהופץ בדצמבר 2013 קבע, בין היתר, את התקינה המומלצת לגבי אחיות ונקבע בו כי התקן מחייב הקצאת תקינת אחיות למיטות טיפול נמרץ בילוד, על פי התקינה המקובלת לאחיות טיפול נמרץ במדינת ישראל.

 

תקינה זו מסתכמת ב- 1676 אחיות. נמצא כי בשנת 2015 היו רק 854 בלבד, מתוכן רק 586 הן אחיות שעברו הכשרה על בסיסית לטיפול בפגים. כלומר, רק 35% מהאחיות שנקבע שצריך, עובדות בפועל. 

 

מחסור ביועצות הנקה והיעדר בנק חלב אם

ממדגם של האיגוד המתבסס על נתוני 26 פגיות בארץ, עולה כי בכ-70% מהמשמרות בפגיות, אין יועצת הנקה אחת כנדרש, על אף שלחלב אם חשיבות מוכחת למניעת זיהומים, תחלואה ותמותה וקיצור משך האשפוז של פגים.

 

ממדגמים חלקיים, נמצא כי רק 60% מהפגים משתחררים מהפגייה כשהם ניזונים מחלב אם, בעוד שהיעד הבינלאומי עומד על 90%. עם הקמתו של בנק חלב אם בישראל, יקבל הנושא תנופה משמעותית, ואחוז הפגים המשתחררים, כשהם ניזונים על חלב אם, צפוי להיכנס כמדד איכותי לאומי.

 

טיפול בפג בקהילה

הפגים במדינת ישראל אינם מוכרים עדיין כילדים עם צרכים מיוחדים. כ-62% מהפגים אינם מקבלים טיפול ראשוני מיטבי, המותאם לצורכיהם המיוחדים במהלך אשפוזם וגם לאחר שחרורם מהפגייה; כ-82% מהפגים אינם זכאים למעקב התפתחותי וליווי מקצועי בקהילה.

 

בנוסף, ממדגם שערך האיגוד, זמן ההמתנה הממוצע למכון התפתחות הילד מגיע עד ל- כחצי שנה, כאשר על פי המלצות איגוד רופאי הפגים, זמן ההמתנה צריך להיות בתוך חודשיים מיום השחרור מהפגייה.

 

לשם כך, הוכן על ידי האיגוד בשת"פ עם משרד הבריאות ועמותת לה"ב טיוטת "חוזר הפג בקהילה", שאמור להיות מאושר בקרוב, ולקבוע, בין היתר, תכנית מעקב מובנית למעקב וטיפול בפג בקהילה כולל פגים שנולדו בין השבועות 32-36.

 

מיגון פגיות

מתוך 24 הפגיות בישראל, 18 עדיין אינן ממוגנות וב-48% מהפגיות אין אפילו אזור בטוח בשעת חירום בסמוך להן, ורק ל-4 מתוכן קיים אתר חליפי ממוגן, קטן ובלתי מספק. טלטול הפגים הזעירים מסכן את חייהם עקב נטייתם לדימום תוך מוחי.

 

מחסור ברופאי יילודים

קיים מחסור של כ-52% מהרופאים הניאונטולוגים הנחוצים לטיפול בפגים. חוזר הפגיות שהופץ בדצמבר 2013 קבע, את התקינה המומלצת לרופאים, על פי החוזר נדרשים 278 רופאים ניאונטולוגים, בעוד שבפועל נספרו, בשנת 2015, 142 רופאים בלבד, 48% ממה שנקבע בתקן.

 

נרשמה עלייה מסוימת במספר המתמחים בניאונטולוגיה, הודות להגדרת מקצוע הניאונטולוגיה כמקצוע במצוקה והעלאת המודעות לנושא. עם זאת, כרבע מהניאונטולוגים הפעילים צפויים לפרוש בחמש השנים הקרובות, ולפיכך, יש לדאוג כי מגמת השיפור תימשך.

 

הדו"ח עוד מפרסם כי משרד הבריאות, בשיתוף פעולה עם האיגוד הישראלי לניאונטולוגיה, פיתח מודל המדרג את הפגיות בישראל על פי קריטריונים הכוללים מדדי תשתית ומדדי איכות. פגיות המדורגות בחציון העליון מתוגמלות בבונוס.

 

מודל זה יושם בסוף 2014 ובקיץ 2015. רוב הפגיות השתפרו בקריטריונים שנמדדו, הכוללים תקני כוח אדם, תשתיות מבניות וציוד רפואי. עם זאת קובעים מחברי הדו"ח, כי יש לתקף מגמה זו בבקרות הבאות ולבצע התאמות במודל כדי למקסם את יעילותו.

 

"אסור לקבל את שיעור הזיהומים הגבוה בפגיות בישראל כגזירת גורל", אומר ד"ר שמואל צנגן, יו"ר האיגוד הישראלי לניאונטולוגיה וחבר בהנהלת הפורום, "החלטנו ליזום תכנית לאומית להפחתת הזיהומים בפגיות בתהליך של שיפור איכות ושינוי תרבותי.

 

"התוכנית הנקראת "לגעת באפס" זכתה לשיתוף פעולה מצוין מצד מנהלי הפגיות בארץ, ובתום שנה מיום השקתה, מסתמנת ירידה ממוצעת של כ- 30% בשיעור הזיהומים בכלל הפגיות. יחד עם זאת, מוקדם מדי להסיק האם מגמה זו עקבית וקבועה".

 

"בשנים האחרונות אנחנו רואים יותר ויותר שיפורים בתחום הטיפול בפגים", אומרת ח"כ אורלי לוי- אבקסיס (ישראל ביתנו), יו"ר הפורום למען הפגים בישראל. "עמותת לה"ב תמשיך לעקוב ולוודא כי ההבטחות שניתנו לנו אכן יקויימו בדגש על הקמת מרכזים התפתחותיים יעודיים לפגים והקמת בנק חלב אם לפגים", הוסיפה רומי שחורי, יו"ר עמותת לה"ב.

 

יום המודעות לפגים מצוין בכנסת ב-24.11 בהובלת הפורום למען הפגים בישראל, המורכב מהאיגוד הישראלי לניאונטולוגיה ומעמותת לה"ב והיו"ר ח"כ אורלי לוי-אבקסיס

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
דו"ח הפגים השנתי. שיעור זיהומים גבוה ממדינות המערב
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים