שתף קטע נבחר

צועדים בבטחה לעבר מדינה דו-לאומית

בעוד האירופים חושבים איך להתפטר מהמוסלמים, בישראל מנסים להעמיק את השליטה על יותר ויותר פלסטינים. הטמטום הזה בלתי נסבל

מכת הפיגועים אינה מרפה מזה חודשיים. גופות מוטלות על הארץ, פצועים הזועקים לעזרה, ואין מושיע. זו השיגרה של ישראל 2015 תחת ממשלת הביטחון שראשה הבטיח להביס את הטרור.

 

עוד בערוץ הדעות:

שיעור קריטי להמשך קיום המדינה

איפה כנסת ישראל נכשלה בתור מעסיק?

"אני רק רוצה להוציא את זה"

איש ההפתעות מאתונה

לא לגדל דור נוסף לאלימות

 

כוחות הביטחון עושים לילות כימים כדי להתגבר על שחיטה ברחובות של חפים מפשע. יש שידם משגת ויש שידם קצרה מלהושיע. ממשלת ישראל ה"לאומית", המיליטנטית והמיליטריסטית מובילה את ישראל אל עבר תהום המדינה הדו-לאומית. כל מי שעיניו בראשו רואה זאת בבירור. זו תוכניתם של הלאומנים היהודים המודרכים על ידי אמונות בלתי מציאותיות. זו שעת הכושר של מוכרי האשליות מבית היוצר של שטופי מוח משני צדי המתרס. אלה חולמים על בתולות בגן העדן וזורעים מוות ברחובות העיר, ואלה חולמים על מלכות ישראל המחודשת, טרום שנת 586 לפנה"ס או טרום שנת 70 לסה"נ. אלה בתוך אלה, אלה על אלה, בוקה ומבולקה, מלחמת דת במלוא כיעורה.

 

מי שנקלע בימים האחרונים אל תוך שיח על המתרחש בצרפת, בבלגיה, הגירה המונית של מוסלמים לאירופה, לא יכול היה שלא לחוש סוג של שמחה האיד בקרב הישראלים. "עכשיו הם יבינו, האירופים המשוקצים, מהם המוסלמים, מהם הערבים". שהם, הצרפתים והגרמנים והבלגים, יתמודדו עם הפגע הנורא הזה. והם צודקים כי הרי ככל שהם ירבו כך הסיכויים לפגע באזרחי אירופה גדלים.

 

השמחה בקרב כמה פוליטיקאים ישראלים בעלי דעות נאורות למדי אף הייתה גדולה יותר כאשר הודיעו שלטונות צרפת ובלגיה על הפעלת תקנות חירום, עוצר, חיפושים מבית אל בית או גירושים. לדידי אותם פוליטיקאים ישראלים מהלכים אלה היו הוכחה ניצחת לצדקת דרכם הפוליטית. עתה הם יבינו את ישראל, חושבים אותם פוליטיקאים ישראלים, כי הרי ראיות טובות יותר אין. "הערבים, המוסלמים, הם טרוריסטים מבטן ולידה". הלאומנים באירופה חוגגים. גם הלאומנים אצלנו חוגגים. הבעיה היא שיש הבדל קטן בין ישראל לבין אירופה, ומי שאינו רוצה לראות אותו, להבין אותו, ולפעול בהתאם, סופו שיגרור אותנו אל מציאות בלתי אפשרית.

 

באירופה הבינו

בעוד שבאירופה מתחילים להבין שהדרך להתמודד עם הבעיה הקשה של טרור אסלאמי חייבת לעבור דרך צמצום הנוכחות המוסלמית על אדמת אירופה, ממשלת ישראל עושה הכול כדי להביא אותנו אל מציאות של מדינה דו-לאומית. ככל שהשליטה הישראלית על יותר ויותר פלסטינים תהיה נרחבת יותר, כך הסיכויים ליותר ויותר טרור גדלים. בעוד האירופים חושבים איך להתפטר מהמוסלמים, בישראל מנסים להעמיק את השליטה על יותר ויותר פלסטינים. הטמטום הזה בלתי נסבל.

 

נתניהו מדבר על פתרון שתי המדינות ומנגד, שר החינוך של ישראל, נפתלי בנט, מדבר על ירי בין העיניים של ראש הממשלה, הווה אומר סיכלנו ועוד נסכל כל ניסיון ללכת לכיוון זה. ובנט צודק לחלוטין. נתניהו מבצע את מדיניות בנט וחבריו בצורה ראויה לציון. נתניהו יירשם בהיסטוריה הישראלית לא רק כאחד מראשי הממשלה אשר כיהן הכי הרבה זמן, אלא כמי שהביא אותנו למציאות של מדינה דו-לאומית, עם כל המשמעויות הנובעות מכך.

 

בהינתן שהמציאות של מדינה דו-לאומית תביא להתנגשות הרבה יותר משמעותית בין היהודים

 לבין הפלסטינים, הרי שלא רק היותה של ישראל מדינה יהודית, דה פקטו, עלולה חלילה להתפוגג, אלא גם הדמוקרטיה הישראלית תהיה בסכנה גדולה.

 

הדרך היחידה, גרועה למדי אך בהחלט הרבה פחות גרועה ממדינה דו-לאומית, היא היפרדות מן הפלסטינים. גם אם הסיכויים לכך כיום נמוכים מאוד, אין להרים ידיים. זהו אינטרס ישראלי עליון. למי שמבקש לסתור את החלופה המוצעת על ידי טיעון שהיציאה מעזה היא הוכחה לכישלון ההיפרדות, ייאמר: למרות ירי הטילים מעזה לישראל מאז ההתנתקות, מספר ההרוגים מפיגועים גבוה הרבה יותר ממספר ההרוגים מטילים. אני אומר זאת כמי גדל וחי עם משפחתו עד היום ביישוב ספר שידע טילים אין ספור. זו מציאות קשה מאוד. המציאות של מדינה דו-לאומית קשה הרבה יותר.

 

פרופ' צ'לו רוזנברג הוא היסטוריון ומתמחה בביטחון לאומי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים