שתף קטע נבחר

סימון מוצרים? נפתח הסופרמרקט הכשר הגדול בגרמניה

בברלין מעדיפים מילקי ישראלי: המוצרים ישראליים, תוצרת מהשטחים מונחת בכבוד על המדפים - ומחצית מהלקוחות כלל לא יהודים. איש עסקים גרמני ויזם מהקהילה היהודית בברלין חברו להקמת המרכול הכשר הגדול ביותר בגרמניה: "ללקוחות שמהססים לקנות מוצרים מהשטחים, אנחנו עונים שזה לא מעניין אותנו"

 

תשובת הקהילה היהודית בגרמניה לחוק סימון המוצרים האירופי: נפתח הסופר הכשר הגדול במדינה, המשתרע על לא פחות מ-400 מטרים, וימכור לא מעט מוצרים מישראל - וביניהם מוצרים מיהודה ושומרון ומרמת הגולן. הבעלים הם שניים: גרמני מקומי וחבר הקהילה היהודית, שאינם מתכוונים להיכנע לאווירה האנטי-ישראלית.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

בעיצומו של גל טרור שלא מדלג גם על אירופה, ואחרי אישורו של חוק סימון המוצרים מההתנחלויות - החליטו איש עסקים גרמני בשם אסן מייתב, והיזם היהודי יבגני בורט ממחוז שארלוטבורג, להשיב בצעד משלהם – פתיחת סופר כשר בלב ברלין, רעיון שהגה רבה של ברלין, יהודה טייכטל.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

היזמים הודיעו כי במרכול יימכרו מוצרים כשרים בלבד, כשחלק לא מבוטל מהם ייובא ישירות מישראל. על אף המציאות הביטחונית הרגישה באירופה - ובמיוחד לעסקים יהודיים - בורט אינו חושש: "לא ניתן למצב הביטחוני לעצור אותנו", הוא אומר. "אנחנו לא מפחדים, וזה גם לא מעניין אותנו. אנחנו לא יכולים לעצור את החיים בגלל הטרור".

 

מוצרים מההתנחלויות - חרף מחאת הלקוחות

על אף ההחלטה על הסימון - בעלי המרכול ייבאו מוצרים מההתנחלויות בהמוניהם, חרף תגובות

שליליות שהגיעו מצד חלק מהלקוחות: "ברגע שהם שומעים שהמוצרים מגיעים מישראל, רבים מהלקוחות שלנו חושבים שזה מגיע מהשטחים, ומהססים לקנות. אנחנו עונים להם שזה לא מעניין אותנו, ושאנחנו כאן כדי לעזור לכל אותם אלה שעבורם רכישת מזון כשר, היא משימה קשה ומסובכת".

 

לשאלת הכדאיות העסקית של המיזם השאפתני, בעידן של חרמות וחשש ביטחוני – עונה היזם הגרמני כי הדרישה למוצרים כשרים גוברת, בסופו של דבר, על הכל. "בברלין לא פשוט למצוא מוצרים כשרים", אומר מייתב בכנות, ומוסיף כי "עד היום, כל אחד שרצה לקנות מוצרים כשרים - נאלץ לכתת רגליו בין מספר רב של חנויות.

 

יינות מרמת הגולן   ()
יינות מרמת הגולן

 

"רצית חלב? הלכת למרכול שמוכר מוצרים חלביים כשרים. רצית בשר? הלכת לאטליז שמוכר בשר כשר. עבור צרכני הכשרות הפכו הקניות השבועיות הבסיסיות למטלה מסובכת. 'דיילי מרקט' נותן מענה לבעיה הזו, ומאפשר לרכוש מגוון גדול מאוד של מוצרים כשרים תחת קורת גג אחת".

 

המילקי הישראלי יותר זול בברלין?

אך האם המחירים הכוללים את עלויות היבוא וההטסה של המוצרים לברלין, לא ייקרו את מכיר הרכישה

עבור הצרכן המקומי, שרגיל לרכוש תוצרת בעלות זולה? היזמים טוענים כי היקף פעילות המסחר בברלין מאפשר מגוון רחב של מוצרים במחירי "ברלין". כך, לדבריהם, המרכול שיועד במקור לקהל יהודי המעוניין ברכישת מוצרים כשרים - מושך אליו גם לא מעט לקוחות מקומיים.

 

"יש הרבה לא-יהודים שבאים לקנות, לפחות חצי. הרעיון הוא למכור לאנשים אוכל כשר במחיר של אוכל 'נורמלי'. חלק נכבד מהקונים הלא-יהודים שלנו באים בגלל מוצרי הפרווה שהם, מטבעם, ללא-לקטוז. כמו בארצות הברית, גם האוכלוסייה המקומית מתחילה להבין שהכשרות היא גם תו-איכות למוצרים. הגרמנים מעדיפים לקנות מוצרים כשרים, כדי לדעת באופן בטוח שהם נקיים מחרקים ודברים אחרים".

 

אז כמה עולים נרות חנוכה בברלין?   ()
אז כמה עולים נרות חנוכה בברלין?

 

גם רב הקהילה, הרב טייכטל האחראי על "השידוך העסקי", לא מסתיר את הסיפוק שחש: "למרות שידענו בעבר זמנים קשים באירופה בכלל ובגרמניה בפרט, תמיד נעשו הסידורים המתאימים להמשך קיומם של חיים יהודיים. המצב כיום שונה בתכלית, אבל עדיין קיימים אתגרים ביטחוניים שאינם מרפים את ידינו. המרכול החדש מצטרף לשורה של מוסדות יהודיים שקיימים כבר בקהילת ברלין, ומאפשרים לקיים בעיר חיים יהודיים מלאים. כיהודים מאמינים אנו רואים בכך לא רק חובה, אלא גם זכות גדולה".

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים