שתף קטע נבחר

אחוות הדתיים: הוטרדת? עדיף שתשתקי

היא פרובוקטיבית, היא שמאלנית, יש לה אינטרסים - והוא? לוחם מהולל, בעל משפחה מסכן ובעיקר - "משלנו". פרשת ינון מגל הבהירה (שוב) לכל אישה מוטרדת, שחושבת להתלונן נגד חובש כיפה שפגע בה - שעדיף לה לשתוק, ולהסתתר תחת שכבות של טקסטיל

לפני מספר שנים, בשעת בוקר מוקדמת במיוחד, מצאתי את עצמי מחכה בחדר המתנה קטנטן באולפני "רשת". ראיון בסוגיה כלשהי שאת פרטיה אני אפילו לא זוכרת. ישבתי שם מתחת לשכבות האיפור, שעה שלצידי ישב מרוח באותם צבעי הסוואה, פחות או יותר - "הדובר".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

הוא לא היה באמת דובר, כן? יותר עיתונאי דתי בכיר ומוכר, שבא להגן מול המצלמות על אחד מרבני הציבור הסרוג, שהואשם באותה העת בשורה של מעשים מיניים מגונים. את הרגעים שנותרו לראיון הוא ניצל כדי לשכלל את כישורי הסנגוריה שלו עלי, מתוך הנחה (מוטעית לחלוטין) שקו ההגנה - שכמותו שמענו אין-ספור פעמים במקרים בהם נתפסת אישיות ציבורית במגזר הדתי עם המכנסיים למטה - ייפול על אוזניים קשובות.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 • עדות חדשה: "הרב אלון הטריד אותי". בן הרב: "קשקשן; אבא חיבק כדי לחזק אותו"

   

  "הקונספט", אם תהיתם, הוא מעין אחוות דוסים שכזו, שלא צריך להסביר או לתרץ. היא מובנת מאליה וברורה כשמש, בדיוק כמו הכיפה שעל ראשו והפאה שעל שלי. מבחינתו, כל שנותר הוא לטכס עצה איך להסביר ל"אחרים" את מה ש"בינינו" לא צריך הסברים או הבהרות. שהרי "כולם בשביל אחד, ואחד בשביל כולם", בטוב וברע, ובמקרה הזה - כמו בשורת מקרים אחרים - גם במכוער.

   

  שה תמים לעולה

  נזכרתי "בדובר" ההוא, לאחר ששמעתי את אותם הטיעונים מ"דוברים" שונים במהלך השבוע האחרון, שעה

  שפרשת ינון מגל התפוצצה בקול רעש גדול. שוב נפרשה ברשתות החברתיות ובתקשורת שורת הטיעונים וההצדקות המוכרים. להלן חלקם:

   

  הראשון (והקלאסי) הוא תיאוריית הקונספירציה: שוב עומדים עלינו לכלותנו. השמאל החילוני והמתוסכל מספסלי האופוזיציה, עובד שעות נוספות כדי לייצר כותרות שיכפישו את סיעת "הבית היהודי" (ובעצם את כולנו), באופן מגמתי ומכוון.

   

  הטיעון הזה מצייר את ח"כ ינון מגל הלוחמני והדעתן כשה תמים וחסר אונים המועלה על המוקד בידי "מכשפה עם פה מלוכלך במיוחד" ויד קלה על המקלדת, ואם לא די בכך – נהפוך אותה גם לאתאיסטית שמאלנית רדיקאלית (בלי לתת לעובדת היותה בכלל דתייה, לבלבל אותנו).

   

  מה רוצים ממגל המסכן? תוהים חלקים במגזר הדתי, ומבטלים את הטענות כלפיו ב"עלילה מכוערת ומנופחת" בעידן של רגישות ביטחונית. הטיעון הזה של "כולנו מגל", מכוון להתאחדות מגזרית, כדי שמי שדיבר על שימוש ציני - יקבל אחד "משלנו" לאיזון.

   

  הוטרדת? תסתכלי במראה

  הטיעון השני (הפופולארי והמסוכן ביותר) הוא שהיא בכלל "הזמינה את זה". ינון מגל הוא בסך הכול גבר חסר אונים,

   בעוד רחלי רוטנר היא אישה עם רפרטואר לשוני נדיב שלא סובלת מעכבות שמרניות, ומה יעשה מגל ולא יחטא?

   

  הטיעון הזה, כאמור, הוא חזק ומסוכן. חזק - כי כל אדם דתי (ולא רק דתי) באשר הוא, גדל על הקונספט (שהוכח כשקרי במחקרים) כאילו יש קשר בין מוחצנות מינית בוטה, להטרדות מיניות ולאונס. והוא מסוכן - כי הוא מאיים ומחליש כל אישה שרק חושבת על הגשת תלונה.

   

  עברת הטרדה מינית? קודם כל תסתכלי במראה כדי להבין מדוע בעצם את האשמה. רק אם את צנועה (מאוד) ורצוי גם לא מושכת – אולי-אולי תקבלי חמש דקות של חסד לפני שתחרכי לצמיתות בכל פורום מגזרי אפשרי, ותתוייגי כ"כגיס חמישי".

   

  זה מסוכן במיוחד מפני שזה מגדל דורות של נשים ובנות שאשכרה בטוחות שאונס והטרדות מיניות זה משהו של "רחלי רוטנריות". ואם הן יהיו צנועות וחסודות, אז הן לא "יכשילו גברים", ועוד כאלה שהם ח"כים מבטיחים. אם תשתקי, לא "תכבסי את הכביסה המלוכלכת של המגזר בחוץ", אף אחד לא יצטרך לטוס לרומא כדי לתחזק את נישואיו - והכי חשוב, "הבית היהודי" יישאר איתן ויציב בכנסת ובקהילה הדתית כולה.

   

  השבט אמר את דברו

  פורמט המגננה המוחצת השמורה אוטומטית לכל איש ציבור שמעד בחברה הדתית, הוא קטלני, בעיקר כי הוא לא

  מאפשרת דיון הכרחי בתרבות הרווחת שמתחת למילים המכובסות. זה לא מאפשר לגברים בחברה הדתית לשאול את עצמם בכנות האם אישה היא אדם, או אובייקט ציצי-תחת (סליחה על המילים הבוטות) שצריך להסתתר תחת לשכבות של טקסטיל.

   

  המגננה הכמעט פבלובית של המגזר על מי שמעד מתוכו, והצורך השבטי הבוער להצדיק, לתרץ ו"לדברר" את מה שאין לו תירוץ - הוא הרסני, כי הוא לא מאפשר להכיר בנוכחותה של התרבות שלא עושה חסד עם נשיה וגבריה, ובעצם מזמינה בלי דעת את הפרשייה הבאה.

   

   

   

   


 •  

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אוהד צויגנברג
  מגל כמשל
  צילום: אוהד צויגנברג
  טלי פרקש
  מומלצים