שתף קטע נבחר

ברלין מבהירה: מילה דתית היא חוקית

שר המשפטים של ברלין הבהיר בתשובה לשאלת בית החולים היהודי במדינה כי עריכת ברית מילה אינה פשע. למרות שהממשלה מקדמת חקיקה בעניין - השר אמר שהוא חש שיש צורך להפיג פחדים ב"תקופה קשה זו"

הסערה סביב ברית מילה בגרמניה היא נחלת העבר? שר המשפטים של ברלין, תומס היילמנס, הבהיר בצהריים (יום ד') כי מילה מסיבות דתיות היא חוקית. הודעתו של השר הופכת את עיר הבירה לראשונה מבין 16 מדינות המחוז בגרמניה, שמצהירה באופן ברור כי ההליך המסורתי אינו פשע. 

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

היילמנס נדרש לסוגיה בעקבות פנייה של בית החולים היהודי בברלין, שהגיש שאלה בעניין המילה בעקבות פסיקת בית משפט בקלן שלפיה ברית מילה עשויה להיחשב כפגיעה גופנית בחסר ישע - ולפיכך גם כמעשה פלילי.

 

למרות שממשלת גרמניה שוקדת על הצעת חוק שתאשר את המילה, היילמנס אמר שהוא חש שיש צורך להפיג פחדים ב"תקופת מעבר קשה" זו. 

 

הפסיקה והסערה

בחודש יוני פסק בית המשפט במחוז קלן כי מילה לא-רפואית היא "התערבות חמורה ובלתי הפיכה בשלמות הגוף האנושי". בעקבות הפסיקה - שהתייחסה למוהל מוסלמי - פירסם העיתון "פייננשל טיימס" הגרמני מאמר שבו נטען כי על סמך פסיקה זו יש לראות מילה דתית בידי מוסלמים ויהודים כפשע.

 

במאמר נטען כי רופאים גרמנים שמלו תינוקות שלא לצרכים רפואיים פעלו עד כה בתחום אפור מבחינה חוקית, שכן הם היו יכולים לטעון שלא היו מודעים לכך שמדובר בפשע, אלא שהתמונה השתנתה.

 

הפסיקה של בית המשפט עוררה סערה בעולם היהודי והמוסלמי, אבל גורמים רשמיים בגרמניה ניסו להנמיך את גובה הלהבות. דוברה של הקנצלרית אנגלה מרקל אמר כי בכוונת הממשלה למצוא דרך לעקוף את פסיקת בית המשפט. "לכל אחד בממשלה ברור לגמרי שאנחנו

רוצים שיהיו חיים דתיים יהודיים ואיסלאמיים בגרמניה", אמר הדובר סטפן סייברט. "ברית מילה שמתבצעת באופן אחראי חייבת להמשיך להיות אפשרית במדינה הזו ללא ענישה". 

 

כמה ימים לאחר מכן מרקל הוסיפה בנחרצות, בדברים שאמרה לחברי מפלגתה: "איני רוצה שגרמניה תהיה המדינה היחידה בעולם שבה יהודים לא יוכלו לקיים את טקסיהם". לדבריה, אימוץ פסיקת בית המשפט בקלן יהפוך את גרמניה ל"מדינה של ליצנים".

 

אלא שלמרות הצהרות אלו, לפני כשבועיים הוגשה תביעה נגד רב העיר הוף, דוד גולדברג. הרב הבהיר כי מי שעומד מאחורי התלונה הוא רופא שידוע במאבקו במילה לא-רפואית, שאף אירגן עצומה בעניין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים