שתף קטע נבחר

הטובים להוראה

למדינה חוב עצום למורים ולמחנכים, חוב שלא יפרע ביום אחד של הוקרה. עלינו לדאוג להעלות את שכר המורים. עלינו להילחם בתופעת מורי הקבלן שרומסת את מעמד המורים, עלינו לוודא כי תנאי העבודה של כל מורה ומחנך בישראל יהיו הוגנים וראויים

כאשר אני חושב מה מסמל בעבור "יום המורה", אני נזכר ביומי הראשון כתלמיד בישיבת אמי"ת יהודה בעפולה. הגעתי כילד צעיר, תמים ושובב. הצטרפתי לבית ספר חדש, הכרתי מורים חדשים, פגשתי חברים ישנים וחדשים, אך בעיקר, הייתי מלא בחששות רבים. בתוך החגיגה של פתיחת שנת הלימודים, מורה נכנסה לכתה וכך הכרתי את סמדר- המחנכת שלי לשנתיים הקרובות. המחנכת שלי לחיים.

 

עוד בערוץ הדעות:

תרבות או הפקרות

לכרות או לא לחיות, זאת השאלה?

מלחמת רשע ברשע

נעדרים מבימת ההיסטוריה

כך לא מפתחים את הנגב

 

סמדר היקרה, מורתי האהובה והמוערכת הוכנעה לפני קרוב לשלוש שנים על ידי מחלת הסרטן. מאז, ממשיכים ללוות אותי הערכים שהנחילה לנו, תלמידיה. מיד לאחר אותו שיעור ראשון שבו הכרנו, התיישבנו בחדרה לשיחה אישית שבסיומה אמרה לי: "אל תדאג, עד כיתה י"ב אנחנו נהפוך לחברים הטובים ביותר ואתה עוד תכהן אצלי כיושב ראש מועצת התלמידים בבית הספר". לא הבנתי באותם רגעים עד כמה המשפט הזה ייצרב בזכרוני ובלבי לשנים רבות, לא שיערתי לעצמי ולו לרגע אחד עד כמה מדוייקת הראייה המיוחדת שסמדר ניחנה בה. ראיה של מורה אמיתית.

 

המורה סמדר, אני חייב לך כל כך הרבה. את היית זו שעוררה בכולנו את רוח ההתנדבות. השיחות שלך על אחריות לסביבה ועל גיבוש, הערכים שהנחלת לנו, השפיעו עלינו יותר מכל שיעור. החיוך שלך, המילה הטובה שלך בפתחו של כל יום לימודים - ישארו איתי. תמיד תישארי המורה שלי.

 

לקראת היום הזה חשבתי מהו סודו של מורה טוב? נראה לי שכמו בכל תחום, מורה טוב הוא מורה שאוהב את מה שהוא עושה ומאמין במה שהוא עושה. מורה טוב הוא מורה שיודע שאין עבודה יותר משמעותית מעבודתו, כי מי שמעצב את עולמם של הילדים בשנת 2015 קובע היום כיצד תראה מדינת ישראל בשנת 2050. התלמידים שמפריעים כעת בכיתה יהיו אז המפקדים הבכירים בצה"ל וחברי הכנסת והמדענים המובילים ומובילי דעת הקהל, והזרעים להתנהלותם בעתיד נטמנים היום, אי שם בכיתה ה' 3 או ו' 5 .

 

למה צריך יום הוקרה?

יש מי ששואל מדוע דווקא המורים זקוקים ליום הוקרה מיוחד בעבורם - מדוע לרופאים ולאחיות ולשוטרים, אין יום הוקרה משלהם? האם תפקידיהם בחברה הישראלית פחות חשובים וחיוניים מאשר תפקידי המורים? כולם חשובים כמובן, אבל אני מאמין שעתיד ההוראה והחינוך הוא עתיד החברה הישראלית. חובתנו לדאוג כי אנשים שחולמים לתקן את העולם, להשפיע, לעשות דברים משמעותיים ולהיות שותפים בעיצוב פני המדינה, יבחרו בהוראה.

 

מורים יקרים - החברה הישראלית, חוגגת איתכם, מצדיעה לכם ומוקירה את פועלכם. בידכם הכוח לשרטט את עתידה של המדינה. בטוש שאיתו אתם כותבים על הלוח, יש את הכוח לכוון את עתידנו. בעט שאיתו אתם בודקים את העבודה או המבחן, יש את האפשרות לייצר אצלנו סקרנות ללמידה.

 

למדינה חוב עצום למורים ולמחנכים, חוב שלא יפרע ביום אחד של הוקרה. עלינו לדאוג להעלות את שכר המורים. עלינו להילחם בתופעת מורי הקבלן שרומסת את מעמד המורים, עלינו לוודא כי תנאי העבודה של כל מורה ומחנך בישראל יהיו הוגנים וראויים. ולפני הכל- עלינו לחזק בחברה הישראלית את חשיבות ומרכזיות מקצוע ההוראה ולהשמיע קול גדול: הטובים - לכיתה !

 

הכותב הוא יו"ר מועצת התלמידים הארצית. תלמיד כיתה י"ב - אמי"ת עפולה

 

מחר יחול "יום המורה"

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עדן סניור
אליאב בטיטו
צילום: עדן סניור
מומלצים