שתף קטע נבחר

כך לא מפתחים את הנגב

מהבחינה הכלכלית לא קשה להעריך את הנזק לערי הנגב, מעבר לעלות הגבוהה של בניית התשתיות ליישובים החדשים. אלו שיעברו ליישובים החדשים הם התושבים המשלמים ארנונה, אך אלו שאין ידם משגת לשלם, יישארו ביישובים הקיימים

בנגב חיים כ-600 אלף תושבים המתחלקים לשלושה; שליש בבאר-שבע, שליש בדואים ושליש המתגוררים בכ-100 יישובים יהודיים. רוב היישובים היהודיים מוגדרים כיישובים כפריים. היישובים הכפריים בנגב אמורים היו להתקיים מחקלאות, אבל החקלאות המדברית אכזבה, אלו שלא הצליחו להקים חלופה כלכלית החלו להתנוון. בעשרות יישובים התחוללה במהלך השנים סלקציה פנימית; הצעירים והמשפחות המבוססות עזבו, הנותרים ייחלו להתחדשות.

 

עוד בערוץ הדעות:

איך להרתיע מחבלים בגדה?

להקים ערוץ הסברה בינלאומי

מימון זר: פרטי מול ממשלתי

צועדים בבטחה לעבר מדינה דו-לאומית

שיעור קריטי להמשך קיום המדינה

 

כל שנה, ביום בן גוריון, מקיימת הממשלה ישיבה בנגב ומבטיחה שהנגב יפרח. גם ביום בן גוריון האחרון נישאו מעל קברו של בן גוריון הבטחות, אבל הפעם, ראה זה פלא, בתוך שבוע התקבלה החלטה מעשית. בשבוע שעבר התקיימה ישיבת ממשלה, שבה הוכרז על הקמת חמישה יישובים חדשים. היישובים שאושרו הם כולם יהודים למרות שמצוקת המחסור ביישובים חדשים היא רק בקרב הבדואים.

 

החלטת הממשלה התקבלה בניגוד לחוות הדעת המקצועיות של מומחי האוצר, של פעילי הגנת הסביבה וכמעט כל ראשי הרשויות המקומיות בנגב. הם הביעו חשש לדילול האוכלוסייה המבוססת בערים ולהתרוקנות נוספת בכפרים. הניסיון שנרכש בהקמת עומר, להבים ומיתר מלמד שרוב התושבים שעוברים לגור ביישובים החדשים הם תושבי הנגב המעדיפים יישובים קהילתיים עם תשתיות חדשות, תוך התנערות מנטל השכבות החלשות יותר שביניהן הם חיים.

 

תושבי אופקים, היכולים להרשות לעצמם, יעברו ליישוב החדש דניאל העתיד לקום סמוך מאוד לאופקים, המשפחות החזקות שעוד נותרו בערד הקמלה יעברו ליישוב החדש, דיה. ביישובים החדשים הם יקימו מערכת חינוך עצמאית ויבנו מסגרת תרבותית מתבדלת. הם יקיפו עצמם בגדר ממנה ייצאו אל מקום עבודתם בעיר המוחלשת שממנה פרשו.

 

גם מהבחינה הכלכלית הפשוטה לא קשה להעריך את הנזק לערי הנגב, מעבר לעלות הגבוהה של בניית התשתיות ליישובים החדשים. אלו שיעברו ליישובים החדשים הם התושבים המשלמים ארנונה, אלו שאין ידם משגת לשלם, יישארו ביישובים הקיימים.

 

בישיבת הממשלה שאישרה את הקמת היישובים החדשים היה שר אחד שהצביע נגד, אבי גבאי, השר להגנת הסביבה. הוא יודע שההתפארות בהקמת יישובים חדשים בנגב, כאילו מדובר בפיתוח הנגב, הוא מיצג שווא. האם טחו עיניהם של כל השרים שהצביעו

 בעד, מלראות את התוצאה ההפוכה? והרי ראינו כיצד הפרופסורים מאוניברסיטת בן גוריון, הרופאים מסורוקה ואנשי המחקר מהקריה הגרעינית בדימונה בידלו עצמם מחיים בערים שבהם הם עובדים והסתגרו בפרוורי שינה אותם טיפחו מאוד. השרים יודעים שערי הפיתוח בנגב הן שישלמו את מחיר דילול אוכלוסייתן, אבל לפוליטיקאים שיקולים אחרים.

 

הסיבה לתמיכת הפוליטיקאים בהקמת יישובים חדשים נובעת מהכרת מוקדי הכוח במפלגותיהם. בין יוזמי היישובים החדשים יש מקורבים ומקושרים, בטרמינולוגיה הנפוצה בנגב היזמים הם "פעילי שטח". על פי הניסיון יימצאו בין הזוכים במכרזי הקמת היישובים מקורבים המקיימים היזון חוזר בינם לבין הפוליטיקאים. הלחצים שלהם להקמת יישובים חדשים ומיותרים נמצאים ברקע החלטת הממשלה, שלא תיטיב עם הנגב אלא תחליש אותו.

 

זאב צחור פרופסור (אמריטוס) להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת בן-גוריון, מייסד המכללה האקדמית ספיר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
פרופ' זאב צחור
צילום: עופר עמרם
מומלצים