שתף קטע נבחר

4,600 קליעים, 15 מטעני צינור: נשק הרוצחים

לסעיד פארוק ואשתו טשפין מאליק, מבצעי הטבח בקליפורניה, היה מאגר נשק עצום. אחד מ-14 הקורבנות - יהודי משיחי שפרסם לפני הרצח פוסט תמיכה בישראל. הרוצח יצר קשר עם איסלאמיסטים קיצונים ברשת, אבל בארה"ב טרם החליטו אם מדובר בפיגוע טרור

מאגר הנשק של הרוצח ואשתו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מאגר הנשק של הרוצח ואשתו(צילום: רויטרס)

הוא יצר קשר עם איסלאמיסטים דרך האינטרנט, הגיע לסעודיה לאחרונה, נחשב מוסלמי אדוק - אבל עדיין לא ברור אם הטבח שהוא ואשתו אחראים לו הוא טרור איסלאמי. בזמן שה-FBI חוקר את הטבח בקליפורניה, שבו נרצחו 14 ונפצעו 21, מתגלות עוד ועוד עדויות לקשר של סעיד פארוק לאיסלאם הקיצוני - ונחשף מאגר הנשק העצום שהסליק בביתו. הלילה (יום ו') פורסמו שמותיהם של 14 הקורבנות, ובהם ניקולאס ת'לסינוס, שהוגדר על ידי אשתו כיהודי משיחי.

 

ת'לסינוס לבש ציצית ועל הקליפס לעניבה שלו היה מגן דוד. אשתו סיפרה כי עבד כמפקח בריאות לצד הרוצח פארוק. היא אמרה כי הוא ידע שפארוק מוסלמי, אבל מעולם לא הזכיר שהיו לו דעות קיצוניות. "אם היו לו, לבעלי היה משהו לומר על זה", אמרה וסיפרה כי ת'לסינוס היה מיסיונר: "הוא פעל להמיר את דתם של רבים". לדבריה, הוא דיבר רבות נגד הטרור האיסלאמי: "אני בטוחה שהוא מת כשהוא נלחם ומנסה להגן על האנשים".

 

שמונה מהנרצחים ()
שמונה מהנרצחים

ת'לסינוס ואשתו. עבד לצד פארוק ()
ת'לסינוס ואשתו. עבד לצד פארוק

אלפי קליעים שנמצאו בבית הרוצח (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אלפי קליעים שנמצאו בבית הרוצח(צילום: רויטרס)

בפוסט האחרון של ת'לסינוס בפייסבוק, שנכתב שעות ספורות לפני הטבח, הוא מחה נגד האנטישמיות ברשת וציין מסר מאיים שקיבל בנוגע לישראל. בפוסט ששיתף נכתב: "לעולם לא תהיה לכם מדינה ליהודים, כי אתם פושעים ופחדנים. אתם משתמשים בארצות הברית ואירופה שיילחמו עבורכם. בקרוב תמותו". ת'לסינוס ענה לו: "הוא כנראה שכח שישראל קיימת". ת'לסינוס ו-11 נרצחים נוספים היו עובדי המחוז, עמיתיו של פארוק לעבודה. שמונה מהנרצחים הם גברים, שש נשים וגילאיהם - בין 26 ל-60.

 

פארוק בן ה-28, מפקח סביבה ומזון במחלקת הבריאות, ואשתו הפקיסטנית טשפין מאליק (27) ירו בסביבות 75 כדורים בחדר של מרכז הרווחה, שם שהו 75 איש שעבדו עם פארוק. הוא השתתף באירוע, אבל חמק החוצה וחזר עם מדים. ארבע שעות אחר כך הזוג נורה למוו בקרב יריות שבו הם ירו 76 כדורים ו-23 אנשי כוחות הביטחון שהתעמתו מולם ירו 380 כדורים.

הנשק של פארוק (צילום: AP) (צילום: AP)
הנשק של פארוק(צילום: AP)
 
מוסלמים זוכרים ומגנים (צילום: MCT) (צילום: MCT)
מוסלמים זוכרים ומגנים(צילום: MCT)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

במרכז הרווחה השניים השאירו שלושה מטעני צינור שככל הנראה הייתה בעיה בהפעלתם. 1,600 קליעים נותרו להם, כשהמשטרה חיסלה אותם בעת שהיו ברכב השטח שאותו שכרו. בבית המשפחה הסמוך נמצאו 12 מטעני צינור, כלים להכנת מטעני צינור רבים אחרים ועוד 3,000 כדורים. הרשויות אמרו כי פארוק קנה שני רובים שבהם השתמש בטבח, וששניהם נקנו על ידי אדם אחר באופן חוקי. עדיין לא ברור כיצד הם הגיעו לידי הרוצחים.

 

גורמים אמריקנים אמרו כי פארוק ומאליק לא היו ידועים ל-FBI לפני הטבח, אך ככל הנראה הם היו בקשר עם איסלאמיסטים שאחריהם עקבו הרשויות. גורם מודיעין אמריקני אמר כי פארוק היה בקשר עם איסלאמיסטים קיצונים ברשתות החברתיות. הוא אמר כי החוקרים ינסו לראות אם פארוק המוסלמי הפך לקיצוני, ואם היה בקשר גם ארגון טרור זר. את אשתו פגש בביקור בסעודיה לרגל החאג' ב-2013.

 

"אנחנו יודעים בוודאות שזה היה מתוכנן. אנחנו לא יודעים למה, ואם זו הייתה המטרה המתוכננת, או אם משהו הוביל אותו לעשות זאת באופן מיידי", אמר בכיר FBI מלוס אנג'לס. גורם מודיעין אחר אמר כי ה-FBI חוקר את המקרה כאירוע טרור אפשרי, אבל עדיין לא הגיע למסקנה כלשהי. לדבריו, הקשרים של פארוק ברשת לא היו עם בכירים שונים, ואף נמשכו זמן רב - ללא זינוק מעורר חשד בתדירות הקשר בתקופה האחרונה. הוא הבהיר כי קשר שכזה לבדו לא מצביע על כך שבן אדם הוא טרוריסט.

"היו פצועים בכאבים אדירים". מאדן (צילום: AP) (צילום: AP)
"היו פצועים בכאבים אדירים". מאדן(צילום: AP)

      

אחד השוטרים הראשונים שהגיעו לזירת הטבח בעיירה סן ברנרדינו בקליפורניה, מייק מאדן, סיפר על הקטל שראה ביום רביעי כשנכנס לאולם הכנסים שבו פתחו שני המחבלים בירי: "אי אפשר לתאר את זה, את הקטל שראינו שם. כולם היו בפאניקה והיו זקוקים לפינוי למקום בטוח".

 

מאדן ושלושה שוטרים נוספים נכנסו למתחם בהנחה שהתוקפים עדיין במקום. הוא סיפר שריח אבק השריפה מהקליעים שירו פארוק ואשתו מאליק עוד עמד באוויר. "היה רועש מאוד", נזכר, "אזעקות צלצלו. היו שם פצועים שבבירור היו בכאבים אדירים, וזה בא לידי ביטוי באנחות ובצעקות ששמענו".

תושבי העיר מתאבלים באצטדיון המקומי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
תושבי העיר מתאבלים באצטדיון המקומי(צילום: EPA)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

ייתכן שהאירוע גם קשור למתחים במקום העבודה של פארוק. לפי דיווחים שונים הוא התעמת עם עמיתים לעבודה במסיבה, ואז חזר למקום חמוש. הנשיא אובמה גם רמז, שיתכן שהיו לזוג "מניעים מעורבים". יהיו הסיבות אשר יהיו, מפקד המשטרה בסן ברנרדינו הסביר שאם השניים היו משלימים את תוכניותיהם, התוצאות היו עלולות להיות קטלניות בהרבה.

 

בינתיים, תושבי סן ברנרדינו הניחו פרחים ונרות באנדרטה מאולתרת באצטדיון סן מנואל בעיירה, לזכרם של הנרצחים. במסגדים בדרום קליפורניה התאספו מוסלמים וגינו את הטבח. "ההקצנה של הצעירים היא בעיה", אמר אחד הדוברים, אבל הדגיש כי עד כה איש לא יודע אם אכן הטבח נעשה ממניעים דתיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
המחסניות והאפוד של הרוצחים
צילום: רויטרס
מומלצים